IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

PROBLEME tehnice 1 : CASETA DE DIRECTIE

This topic is about PROBLEME tehnice 1 : CASETA DE DIRECTIE, the author, mrzmf, wrote about: Este una din problemele cele mai enervante si cel mai des intalnite la SX4. Pentru noii veniti, care nu au citit pe larg, pe softpedia sau masini.ro, ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> PROBLEME tehnice 1 : CASETA DE DIRECTIE, Cloncanit care provine de la bucsa casetei de directie
mrzmf
post Oct 29 2008, 12:16 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 12-March 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.641



Este una din problemele cele mai enervante si cel mai des intalnite la SX4.

Pentru noii veniti, care nu au citit pe larg, pe softpedia sau masini.ro, despre problema cu caseta de directie, mai jos fac un mic rezumat al postarilor in legatura cu subiectul:

QUOTE (etre @ Apr 24 2008, 12:02)
La 13000 Km masina deja troncane.

LeonardSZK Jun 10 2008, 07:57 PM / masini.ro
..Pentru ceilalti posesori: pe drumuri foarte proaste (betonate, gropi mici si dese etc) "troncane sau e posibil sa am ceva... Saptamana viitoare ma duc la revizia de 1000Km si vreau sa ma pregatesc...


QUOTE (mrzmf @ Jun 24 2008, 22:42)
Bun gasit tuturor!
Sunt posesor de SX4, 1.6 l, 4WD din martie 2008 si, pana acum m-am marginit doar sa citesc forumuri SX4. Ceea ce m-a determinat sa postez aici este o problema tehnica semnalata de LeonardSZK de pe forumul masini.ro, pe care o am si eu. Problema este reala si confirmata de service-ul BS Motors Bucuresti. Daca la inceput nu eram nici eu sigur ca se aude un troncanit pe fata, dupa 5000Km problema s-a agravat. Utilizand masina in Ilfov o data, de doua ori pe saptamana pe drumuri neasfaltate, a devenit evident ca troncanitul suspect nu poate fi normal, chiar daca suspensia este putin rigida.
Prin urmare m-am dus la service pentru o constatare de rutina (si pentru ca scaunul soferului scartaia si mi se arsese becul din plafoniera mijloc, tip de bec pe care n-o sa-l gasiti in oras si care costa la service aprox. ...20lei)
Trebuie spus ca cei de la BS s-au comportat OK. Dupa un drive test pe drum neasfaltat a venit verdictul: CASETA DE DIRECTIE zgomotoasa trebuie schimbata. Am fost programat pentru inlocuirea casetei dupa o saptamana.
Va sfatuiesc pe toti posesorii de SX4 sa ascultati atent, cu vol. pe mute, zgomotul facut de rotile fata la trecerea peste maI MULTE DENIVELARI MICI, MEDII, DRUM NEASFALTAT si sa ne impartasiti si celorlalti concluziile voastre. Ca proprietar care nu este la prima masina (ultima fiind o Octavia ajunsa la 180.000km fara probleme cu caseta de directie) va spun ca nu este normal nici un cloncanit la o masina noua, fie ea si Dacia (Loganul lui taica-miu nu face asa). Daca, intr-adevar problema e generala trebuie sesizata Suzuki facand cu totii front comun.

Sa auzim de bine!

Aici trebuie sa mentionez ca mi-a fost schimbata caseta defecta cu una noua. Marea surpriza a fost ca si asta zdranganea.




QUOTE (anakin28 @ Jun 26 2008, 21:32)
In alta ordine de idei problema semnalata mai sus cu caseta de directie s-a confirmat si la mine. Am aceiasi problema la caseta de directie iar service-ul Suzuki recunoaste defectiunea ca fiind un defect de fabricatie. Mi s-a spus ca Suzuki Europa va proceda la rechemari in service pentru remedierea bucsei de legatura de la caseta de directie. Asa ca verificati-va masina la trecerile peste denivelari. Ar trebui sa se auda un zgomot mai puternic, metalic din partea dreapta fata.


QUOTE (mariusv_iser @ Jul 14 2008, 15:53)
Salut
Am reusit saptamana asta sa pargurg 1700 km cu "SUZI" a mea, din care aproximativ 1500 in afara Bucurestiului. Primele impresii:
5. Am auzit un usor zgomot la puntea fata, sper sa nu fie acea bucsa rebela de la caseta de directie de care am citit. Mai astept putin si daca zgomotul persista am sa trec pe la service.


QUOTE (LeleaFloarea @ Jul 22 2008, 12:26)
Daca ai caseta de directie cu probleme (mai precis o bucsa prost facuta), la treceri peste denivelari bruste (gropi cu margine dreapta, drum cu pietre mai mari, margini de placi de beton etc.) vei auzi un cloncanit, un troncanit dinspre roata dreapta fata (mai exact in spatele rotii dreapta fata).

QUOTE (LeleaFloarea @ Jul 28 2008, 10:56)
@bv44
Majoritatea "bubelor" semnalate sunt cu unii dealerii si seriozitatea lor. La masinile produse in 2008 principala buba este bucsa de la caseta de directie. Este stresant sa auzi o masina noua ca troncane.

QUOTE (Shmocs Sep 13 2008, 23:20)
Cand m-am intors de la intalnirea celor 5, spre arcul de triumf pe macadam... s-a auzit o simfonie de neuitat. Repet, nu stiu daca e aceeasi problema ca si la voi, dar oricum nu mi se pare normal. Eu majoritatea kilometrilor i-am facut pe autostrazi deci e incalificabil sa inceapa sa imi chitzaie partea din fata de parca as avea 3 soareci sub capota. Asa ca a doua zi deja am trimis mailul asta. Nu stiu cat de bine l-am conceput... eram si nervos, in fine. Cert e ca nu s-a intamplat nimic de atunci

Au urmat multiple mailuri si sesizari, din care o redau pe cea mai reprezentativa si raspunsul Suzuki Romania:


Ma numesc S... C... (Shmocs, n.a.) si sunt din Ploiesti.

Va scriu in numele unei comunitati din ce in ce mai mare de posesori SX4. Eu sunt posesor de SX4 1.6GS, achizitionat in iunie 2008 de la Oradea, am ~9000 de km cu ea, si vreau sa va spun ca si la mine, de ceva vreme a inceput sa zdrangane ceva la trecerea peste usoare denivelari. Am cautat si eu pe forum, si am vazut ca multa lume are problema asta (bucsa la caseta de directie, multi au schimbat-o la service in garantie insa fara succes), si se "zvoneste" ca la noile modele va fi inlocuita, ca e o problema recunoscuta de Suzuki.
Sunt unii posesori care au trecut de la Logan.. sau alte masini mai ieftine la SX4 si inchipuiti-va cat de frustrant este ca pe o masina veche sa nu existe nici o problema iar pe nou achizitionata SX4 sa apara asa repede acest zdranganit. Firmele care se respecta banuiesc ca stiti cum procedeaza: recheama masinile in service si se rezolva defectul. E costisitor probabil, dar simplu. Un renume nu se face asa. Si Suzuki continui sa cred ca e un renume in industria auto.

Problema se pune asa:
1. Nu avem nimic cu situatia prezenta atata timp cat ea se va rezolva (dar vrem ceva oficial, un raspuns, o sesizare...) - suntem oameni si intelegem, e o piesa proasta/gresita/... : se rezolva si toata lumea e multumita; nu asa sa ne batem joc de increderea clientilor, pe sistemul ca "merge si asa";
2. Sper sa primim un raspuns la acest mail, pentru ca va asiguram ca acesta e doar primul pas in demersul nostru hotarat de a rezolva problema. Nu stiu in ce masura va fi afectata SuzukiRomania dar vom merge mai departe cu plangerea la Suzuki Magyar Corporation si in Japonia.

Ganditi-va ce putere decizionala are in ziua de azi o reclama negativa/pozitiva prin actualele posibilitati de comunicare.

Va dorim tot ce e mai bine, dar haideti sa ne fie bine la toti.

Cu stima,
Clubul Posesorilor de SX4



RASPUNSUL, dat pe 15.09.2008 a fost urmatorul:

Reply


Buna ziua,


In primul rand va multumim ca ati ales marca Suzuki. Este adevarat ca
modelul SX4 este o masina deosebita cu performate notabile, iar alegerea
acestei masini denota o personalitate conform motto-ului nostrum: "Way of
life!".
1. In legatura cu zgomotul mentionat de Dvs. Al bucsei de la caseta de
directie, dorim sa va precizam ca am schimbat furnizorul de piese iar
aceasta problema va fi rezolvata in cel mai scurt timp posibil.
2. Nu stiu ce intelegeti Dvs. prin" Firmele care se respecta banuiesc ca
stiti cum procedeaza: recheama masinile in service si se rezolva defectul. E
costisitor probabil, dar simplu.", dar ceea ce va pot spune este ca Suzuki
este un fabricant ce construieste masini fiabile, iar aceasta problema va fi
cu siguranta remediata in cel mai scurt timp posibil.


Va multumesc,

Dragos Iancu
National Service Manager
Suzuki Romania
Cell. +40728800540
E-mail: dragos.iancu@suzukiro.ro

Acelasi raspuns l-a primit si LeonardSZK pe 11.august.2008.. De atunci tot ASTEPTAM RECHEMAREA (=remedierea)


--------------------
Suzuki SX4 1.6l 107cp GS 4WD argintiu


RIDE THE WINDS OF CHANGE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SeXin4
post Nov 25 2008, 05:33 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 17-March 08
Member No.: 116.689



Super tare smile.gif

Ma bucur ca mai aud pe cineva cu aceeasi problema a si mine... a nu ma bucur pt problema lui, ma bucur ca am cu cine impartasi.

Si la mine troncane.. ma gandeam ca or fi telescoapele dar din lipsa de timp de stat prin service-uri... am hotarat sa o mai las.

Inteleg ca nu ati fost in service inca pt remediere, asteptatzi rekemarea.

Eu nu cred ca ne va kema nimeni. probabil skimbarea se va face in "liniste" chiar ca sa nu isi faca anti reclama. O rekemare nu da bine.

Cu proxima okazie o sa merg si eu sa acuz zgomote la trecerea peste mici denivelari.

Numai bine
SeXin4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mrzmf
post Nov 27 2008, 11:29 AM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 12-March 08
From: Bucuresti
Member No.: 116.641





Ba da, am fost si am schimbat (cativa posesori de SX4) caseta. Eu am schimbat-o chiar de 2 ori. A doua schimbare a fost cu noroc. Am nimerit, in sfarsit, una buna mellow.gif
http://suzukiclub.forumz.ro/probleme-tehni...anganit-t23.htm



--------------------
Suzuki SX4 1.6l 107cp GS 4WD argintiu


RIDE THE WINDS OF CHANGE
Go to the top of the page
 
+Quote Post
zamysx4
post Sep 12 2009, 12:06 PM
Post #4


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 24-February 08
From: constanta
Member No.: 116.474



Am schimbat-o si eu, vad ca nu se mai aude asa, dar sa vedem pana cand, oricum daca la inceput eram incantat,acum sunt f. dezamagit de masina asta si iata numai cateva exemple: la 20.000 km -schimbat kit de ambreiaj, la 45.000 schimbat caseta de directie, la 46.000 km schimbat kitul de ambreiaj pentru a doua oara si s-au ovalizat discurile de frana, la 47.000 km in habitaclu se aud fel si fel de zgomote: usa torpedo, scaune, haion...si toate acestea cand masina e inca in garantie, iar pe garantie a intrat numai caseta de directie, iar cand am vrut sa bag si kitul de ambreiaj ep garantie, Dl. Dragos Iancu mi-a spus ca nu intra deoarece e vina mea, si i-am spus ca e al doilea pe care il schimb, ca am avut si inca mai am alte masini: dacia papuc 1.9 diesel cu 120.000 km nu am schimbat discul, zaz tavria 135000 km nu am schimbat discul, kia k 2500 cu 90.000 km nu am schimbat discul...este posibil asa ceva??? daca era din vina mea, cred ca schimbam si la celelalte..nu?? Asadar sunt f. indignat de asta, si daca si la anul il mai schim o data, o vand si ii fac si reclama proasta....ca nu imi convine sa dau 24 mil de lei in fiecare an, ea fiind o masina practic noua (2007) si deja incep sa ii fac reparatii...spre deosebire de kia..care nu are nici un cusur


--------------------
Suzuki SX4 1,6 4WD GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
AlexandruPop
post Dec 14 2019, 11:29 AM
Post #5


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 14-November 16
Member No.: 149.007



Buna tuturor,
reparatia casetei de directie se face astfel:se demonteaza, se reconditioneaza,
se testeaza si monteaza pe masina si apoi se efectueaza geometria 3D.
Pret total aproximativ 600 lei la http://autoalmira.ro/reparatii-casete-directie/

1. Demontat caseta de directie;
 2. Reconditionarea casetelor de directie;
 Reconditionarea casetei de directie se face prin dezasamblarea componentelor si inlocuirea sau reparatia elementelor uzate. Aceasta operatiune dureaza aproximativ 5 ore fara a lua in calcul si demontarea/montarea inapoi pe masina.
 3. Montajul casetei de directie reconditionate pe masina;
 4. Efectuarea geometrie 3D.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 12:58 PM