IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Va rog o parere despre un BMW 320 D

This topic is about Va rog o parere despre un BMW 320 D, the author, Cezar26, wrote about: Doresc sa-mi cumpar un BMW 320 D 136 cai din 1999, km reali 190.000 mers numai in Germania, fuul options, la 7.000 EURO. Am verificat pe site-ul RAR-u ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Va rog o parere despre un BMW 320 D
Cezar26
post Mar 5 2008, 12:26 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-March 08
Member No.: 116.560




Doresc sa-mi cumpar un BMW 320 D 136 cai din 1999, km reali 190.000 mers numai in Germania, fuul options, la 7.000 EURO. Am verificat pe site-ul RAR-ului si este EURO 3 deci m-ar duce cu totul la aprox. 8.800 EURO. Masina a fost luata din Germania de noua si are unic proprietar pers fizica (varul meu - care a avut grija de ea ca de ochii din cap biggrin.gif ). A schimbat la 180.000 discuri frana + placute, stabilizatoarele, bieletele si alte maruntisuri. De asemenea imi mai da ca piese un compresor de clima, injectoare, alternator, si toba. masina merge brici nu are lovituri sau alte incidente.

1. Credeti ca se merita ?
2. La o eventuala revanzare peste 3 ani sa zicem, avand in vedere ca este din 1999 se mai poate lua ceva pe ea ?
3. Se poate face un cip sa o duc undeva peste 150 de cai ? (nu cred ca ajung cei 136 dar poate ma insel).
4. Cam care ar fi consumul real in Bucuresti la masina asta ?

Multumesc frumos de raspunsuri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
iulian_1976
post Mar 5 2008, 05:56 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 391
Joined: 3-January 08
From: St.Etienne
Member No.: 115.952



1.Aproape toate BMW din Germania sunt alergate,doar daca la condus vreun bunic dar daca nu consuma peste un 1l de ulei la 10 mii de km este super.
2.In Romania costuri de intretinere mai mari decat alte marci,mecanici buni de BMW nu sunt multi in Romania
daca masina nu are defecte ascunse gen computer care face nazuri este ok
3.136 de cp la motorina este suficientttt depinde ce ai condus inainte insa .
4.La drumurile din Bucuresti este inconfortabila in general sunt suspensii rigide si garda la sol joasa
5.Masina te indeamna sa o alergi deci ai grija cum conduci thumbsup.gif



--------------------
Audi A4 1.8 aus Ingolstadt
________________________________________________
,,Daca am comis o greseala, imi cer scuze. Sunt insa fericit ca nu trebuie sa merg la puscarie pentru asta. ,,(Dupa eliminarea sa la Finala Carling Cup, 2006) José Mourinho.
_______________________________________________
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aleks
post Mar 19 2008, 06:56 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 23
Joined: 19-March 08
Member No.: 116.719



QUOTE(iulian_1976 @ Mar 5 2008, 03:56 PM) *
1.Aproape toate BMW din Germania sunt alergate,doar daca la condus vreun bunic dar daca nu consuma peste un 1l de ulei la 10 mii de km este super.
2.In Romania costuri de intretinere mai mari decat alte marci,mecanici buni de BMW nu sunt multi in Romania
daca masina nu are defecte ascunse gen computer care face nazuri este ok
3.136 de cp la motorina este suficientttt depinde ce ai condus inainte insa .
4.La drumurile din Bucuresti este inconfortabila in general sunt suspensii rigide si garda la sol joasa
5.Masina te indeamna sa o alergi deci ai grija cum conduci thumbsup.gif

sa o luam asa:
1. ai dreptate, aproape toate bmw-urile sunt alergate, si cu multi km, uneori mai multi decat scrie pe bord.
2. cred ca un 320 este mai ieftion de intretinut decat o bora, sa zicem, sau un a4, ca sa ne referim la concurentii directi, sau chiar decat un opel astra.
de ce spun asta? pentru ca eu am luat in 2005 un 320 din 2001, cu 136 de mii de km, si pana acum o sapt, cand l-am dat, am facut cu el 95 de mii cu el.
asta a insemnat un schimb de ulei si filtre (polen, ulei, motorina, aer) la fiecare 15 mii de km( nu reali, ci aratati de computerul de bord, ii calculeaza dupa parametri diversi, cum ar fi stilul de mers, etc) de 4 ori placutele, o bieleta antiruliu pe dreapta fata (plus perechea de pe stanga din proprie initiativa, fara sa fie nevoie) si cam atat.
are transmisie pe lant, deci distributia n-o schimbi niciodata(presupunand ca nu faci 500 de mii de km cu ea), are tractiune spate, deci nici aici nu sunt probleme cu planetare, etc, niciodata, flansele la cardan sunt excelent facute, deci probleme cu jocuri la ele n-am auzit pana acum(nu spun ca n-or fi, dar din cate 3-uri stiu, niciunul n-a facut probleme) iar alte costuri, nu cred sa fie.
cat despre consumabile, au niste preturi modice, comparativ cu alte masini: placute fata 130-150 ron, spate 100-120 ron, filtru ulei 40 ron, filtru motorina 50 ron, filtru aer 50 ron, filtru polen 35 ron, 6 litri ulei x 43 ron/litru (preturi aproximative, de anul trecut de prin noiembrie, de cand le-am schimbat ultima data, daca gresesc la vreuna, imi asum raspunderea smile.gif )
3. 136 de cai sunt intr-adevar mai mult decat suficienti, si nu te-as sfatui sa-l resoftezi. eu am incercat 3 softuri diferite, si am fost dezamagit sincer... consum mai mare, ca nu-ti remapezi/chip-uiesti masina sa mergi usor cu ea, scoate fum(2 din cele 3 variante, mai agresive) plus cost destul de ridicat, ca deh, faci treaba la firme serioase, nu cu laptopul in fata blocului..
ce ar putea sa te nemultumeasca dpdv al stilului de condus? cutia de viteze, prost etajata, nu sunt fan vag, dar un vw de 130 de cai sau un audi te cam face sa te intrebi daca nu puteai sa iei altceva de banii aia....
asta ar fi singurul ei minus major, din punctul meu de vedere (plus o parere proprie, mai mult o chestie de gusturi: forma bordului, in dreptul ceasurilor, arata oribil, dar am spus, aici e o chestiune de perceptie personala)
4. suspensiile: nu sunt rigide, mie nu mi-au parut, si acum are jante pe 17, cauciucuri 235/35/17, o combinatie ucigasa, dar care n-a facut-o sa se comporte ca o caruta, nici sa bata bucsaraia, caseta de directie, etc
5. perfect adevarat, cu jante de aluminiu masina se aseaza excelent pe sosea, si te indeamna s-o alergi, dar mare grija cu ea. jantele standard, de tabla, pe 15, sunt cea mai proasta combinatie posibila, sunt total neindicate, masina nu va avea stabilitate in situatii limita, in curbe stranse cu viteza mare, sau in manevre bruste la depasiri in viteza. cu jante de 17 minim (o sa vezi ca in carte au si varianta pe 18) masina se lipeste de asfalt, si e o placere sa o conduci.
deasemeni mare grija iarna, daca nu ai mai condus tractiune spate (eu conduc doar tractiune spate, de 9 ani incoace ), pentru ca pare sigura, e corect asistata electronic, dar poti avea surprize daca uiti ca puterea e pe rotile din spate.
eu unul am patit un singur eveniment cu ea, din vina(mai bine zis prostia) mea: in noiembrie veneam pe serpentine, dinspre brasov spre moldova, si m-a prins ploaia. aveam cauciucuri de vara, pe jos a inghetat pe anumite portiuni, pe o parte lunga dreapta am accelerat(pana pe la 80, nu mult) si din fata mi-a venit un camion, nu am vazut ca drumul face o curba brusca, am tras mai violent putin de volan, si a facut acvaplanare pe o balta mai sanatoasa, dupa care a prins o portiune inghetata.
nu am avut ce sa-i mai fac, m-am uitat la ea cum se roteste pe gheata, si m-am rugat sa se oprasca fara incidente. s-a oprit in mijlocul drumului, am plecat mai departe, dar m-a facut sa-mi aduc aminte de ce exista cauciucuri de iarna.
p.s.: ca sa treci de prima zapada cu masina intreaga, NU fa frana de motor cu tractiunea spate, nu uita, ai grup, o roata ti se va misca in fata si una in spate, si te va rasuci fara sa stii ce si cum...


--------------------
Trebuie sa stii sa legi doua cuvinte copile/Altfel risti sa fie cainele tau mai destept ca tine
Educa-te singur, stii, nu-i greu deloc/NU doar cartile de joc in viata-ti aduc noroc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariustom
post Mar 20 2008, 10:43 AM
Post #4


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171



CITAT(aleks @ Mar 19 2008, 06:56 PM) *
... asta a insemnat un schimb de ulei si filtre (polen, ulei, motorina, aer) la fiecare 15 mii de km( nu reali, ci aratati de computerul de bord, ii calculeaza dupa parametri diversi, cum ar fi stilul de mers, etc) de 4 ori placutele, o bieleta antiruliu pe dreapta fata (plus perechea de pe stanga din proprie initiativa, fara sa fie nevoie) si cam atat.
...

Poți fi mai explicit, te rog ? Că nu prea înțeleg cum vine, fără supărare unsure.gif


ninja.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aleks
post Mar 20 2008, 08:51 PM
Post #5


novice
**

Group: Membri
Posts: 23
Joined: 19-March 08
Member No.: 116.719



sa-ti dau un exemplu concret.
am fost cu prietenii (5 oameni in masina ) la un club la 100 de km de orasul meu. in momentul can am pus contactul mai aveam 9200 (parca 9200, nu mai retin exact) de km pana la oil service, am ajuns acolo dupa un traseu lejer, in liie dreapta, si cu viteza constanta de vreo 110 ( dupa mine e viteza de croaziera, cu treapta a 5-a, motorul se simte cel mai bine ladrum lung).
dua cei 110 km(cu tot cu orase) scazuse oil service cu doar 90 de km (adica pana la 9110).
Spredimineata m-am cam certat cu unii pe acolo, si am plecat in 2 masini(fara legatura cu cearta, asa s-a nimerit) iar la mine in masina a mai mers doar un tip cu mine, deci eram 2, cu 3 mai putini ca la dus. am dus masina la limita, cu depsiri si franari numeroase, si cu viteze pana in limita bordului (cat o fi ea, ca mie imi indica 210, dar probabil merge mai putin, scazand erorile de kilometraj, etc). deci un condus ucigas pentru motor(stiu, nu sunt un exemplu pozitiv in trafic, deci nu sariti cu dojeniri dezaprobatoare) iar la sosire bordul indica o scadere de aproape 200 de km (de la 9110 la 8910).
repet, cifrele sunt aproximative, dar ideea e simpla: depide de numerosi factori, deci de asta e indicat sa schimbi uleiul exact atunci cand iti spune computerul, si nu cand te sfatuieste mecanicul atotstiutor sau prietenii "experti" in masini


--------------------
Trebuie sa stii sa legi doua cuvinte copile/Altfel risti sa fie cainele tau mai destept ca tine
Educa-te singur, stii, nu-i greu deloc/NU doar cartile de joc in viata-ti aduc noroc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mariustom
post Mar 20 2008, 09:44 PM
Post #6


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171



Ahaa, acum am înțeles, mulțumesc. biggrin.gif
Nu înțelesesem că te referi la distanța care ți-o arată până la schimbul de ulei wink.gif Eu mă gândeam doar la distanța arătată de kilometraj rolleyes.gif

Dacă îți face chestia asta, nu ai făcut deloc o comparație între distanța parcursă real și km parcurși conform indicației computerului de bord ? Pentru că pentru cineva care circulă mixt (ca mai toți dintre noi, dar mai sunt unii care mai mult circulă distanțe lungi), să zicem, circulația "zbuciumată, nervoasă" din afara orașelor se compensează cu circulația din orașe (în general mai moderată și pe distanțe scurte și ca timp) astfel încât diferența nu ar fi prea mare față de cei 15.000 km reali. Poate whistling.gif
Oricum, interesant că îți ține cont de regimul de turații cu care exploatezi motorul thumbsup.gif


ninja.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aleks
post Mar 21 2008, 09:49 AM
Post #7


novice
**

Group: Membri
Posts: 23
Joined: 19-March 08
Member No.: 116.719



da, in general aia 15 mii la mine sunt numai vreo 12, si e mult si asa, tinand cont de stilul meu de mers...
probabil un bunicut care conduce in alta tara decat romania ar reusi sa prelungeasca aia 15 mii pana la vreo 18, nu stiu, nu as putea afla asta niciodata laugh.gif laugh.gif laugh.gif


--------------------
Trebuie sa stii sa legi doua cuvinte copile/Altfel risti sa fie cainele tau mai destept ca tine
Educa-te singur, stii, nu-i greu deloc/NU doar cartile de joc in viata-ti aduc noroc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Chelos
post Jul 30 2009, 05:44 PM
Post #8


novice
**

Group: Membri
Posts: 44
Joined: 29-July 09
From: Ploiesti
Member No.: 120.567



mai pe scurt CUMPARA MASINA DIN GERMANIA deoarece:
1.Si noi avem nebunii nostrii care le alearga si ei au nebunii lor dar macar ei au banii necesari sa se duca la service si sa inlocuiasca piese de calitate.!! (nu ca noi sa mergem cu masina la Nea' Vasile mecanicu' sa o carpaceasca)
2.O masina nemteasca nu se compara cu nimic si mai ales daca este BMW.....eu as alege intre anii 99 si 2002 316 318 sau 320d(asta e mai greu de gasit pentru k e cam scump si consuma putin)

bafta in continuare
Go to the top of the page
 
+Quote Post
aleks
post Jul 31 2009, 12:02 PM
Post #9


novice
**

Group: Membri
Posts: 23
Joined: 19-March 08
Member No.: 116.719



QUOTE (Chelos @ Jul 30 2009, 04:44 PM) *
mai pe scurt CUMPARA MASINA DIN GERMANIA deoarece:
1.Si noi avem nebunii nostrii care le alearga si ei au nebunii lor dar macar ei au banii necesari sa se duca la service si sa inlocuiasca piese de calitate.!! (nu ca noi sa mergem cu masina la Nea' Vasile mecanicu' sa o carpaceasca)
2.O masina nemteasca nu se compara cu nimic si mai ales daca este BMW.....eu as alege intre anii 99 si 2002 316 318 sau 320d(asta e mai greu de gasit pentru k e cam scump si consuma putin)

bafta in continuare

trecând peste faptul că omul a deschis topicul acum un an jumătate, și e demult expirat, nu pot totuși să nu remarc truismele de genul: "O masina nemteasca nu se compara cu nimic si mai ales daca este BMW".... Hai să fim serioși, e tot ce am putut găsi să-l sfătuim pe om?


--------------------
Trebuie sa stii sa legi doua cuvinte copile/Altfel risti sa fie cainele tau mai destept ca tine
Educa-te singur, stii, nu-i greu deloc/NU doar cartile de joc in viata-ti aduc noroc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Jul 31 2009, 12:09 PM
Post #10


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



CITAT(Chelos @ Jul 30 2009, 05:44 PM) *
O masina nemteasca nu se compara cu nimic si mai ales daca este BMW

De ce nu se compara?


--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 04:34 PM