IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Outback - cea mai buna masina - J Clarkson

This topic is about Outback - cea mai buna masina - J Clarkson, the author, Robert101524, wrote about: Cu permisiunea lui f1anatic cred ca topicul merita deschis si aici nu numai la "versus" http://www.topgear.com/content/features/st...07/08/01/1.html [ ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Outback - cea mai buna masina - J Clarkson
Robert101524
post Aug 9 2007, 01:26 PM
Post #1


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 12-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.517



Cu permisiunea lui f1anatic cred ca topicul merita deschis si aici nu numai la "versus"

http://www.topgear.com/content/features/st...07/08/01/1.html[url]

Textul in romina e disponibil in revista

Aseara am citit versiunea romaneasca a articolului in revista. Dar pampalai au tradus Legacy Outback - si l-a facut Legacy Station Wagon. Cea ce face articolul de neinteles - pentru ca cu un Legacy StationWagon nu poti sa mergi sa intorci oile noaptea la doua cind ninge (asa cum fac eu cu Outback smile.gif ). De asemenea comparatia cu Cayenne sau "SUV care nu e SUV" nu se intelege


--------------------
Parereamea
________________________________
Subaru Outback 3.0R 5AT 245cp
Skoda Octavia I Combi 4x4 1.8T 210cp
Urasc benzina! Am sa o consum toata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioan103584
post Aug 9 2007, 01:53 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 117
Joined: 10-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 103.577



Am citit si eu in TG editia britanica si m-am amuzat foarte. Sint si mare fan Clarkson sincer sa fiu. Sfirsitul articolului e apoteotic biggrin.gif

Daca mai vreti recenzii la Subaru scrise de Clarkson (in engleza) le gasiti aici:

http://driving.timesonline.co.uk/tol/life_...ticle504778.ece

http://driving.timesonline.co.uk/tol/life_...ticle418267.ece


--------------------
Forester 2007 2.5 XT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wxr
post Aug 9 2007, 02:07 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 44
Joined: 29-November 06
From: Bucuresti
Member No.: 93.704



Robert, n-ai inteles nimic smile.gif (citeste ultima fraza din articol) dar lasa, o sa mai cresti tu tongue.gif


--------------------
159
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Robert101524
post Aug 9 2007, 04:44 PM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 12-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.517



QUOTE(wxr)
Robert, n-ai inteles nimic smile.gif (citeste ultima fraza din articol) dar lasa, o sa mai cresti tu tongue.gif


Am inteles zic eu smile.gif - anume ca masina perfecta nu o vrei ci pe cea care te "unge la suflet" si am pus comentariul meu la concluzia lui acolo in topicul deschis pe "versus":

Sunt de acord cu concluziile lui mai putin ultima: daca ai 30000 mai bine cumperi o Alfa (sau alta care-ti merge la suflet) dar pentru mine ar insemna sa divortez si sa platesc pensie alimentara - iar asta duce costul mult peste 30000 ... smile.gif

Asa ca ma multumesc cu masina perfecta: Outback smile.gif


--------------------
Parereamea
________________________________
Subaru Outback 3.0R 5AT 245cp
Skoda Octavia I Combi 4x4 1.8T 210cp
Urasc benzina! Am sa o consum toata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioan103584
post Aug 9 2007, 09:21 PM
Post #5


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 117
Joined: 10-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 103.577



Clarkson are si un XC90 de dus copii la scoala si un Gallardo Spyder de plimbare. Dar daca ar fi sa ai si familie si o masina unica, Brera nu poate sa fie o alegere. In general nu mi se pare Brera o alegere.

...pe de alta parte pentru un 8c competizione as face multe chestii. Pastrind proportiile, probabil ca un clio 197 mi s-ar potrivi ca a doua masina...


--------------------
Forester 2007 2.5 XT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Robert101524
post Aug 10 2007, 04:05 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 12-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.517



QUOTE(Ioan103584)
Clarkson are si un XC90 de dus copii la scoala si un Gallardo Spyder de plimbare. Dar daca ar fi sa ai si familie si o masina unica, Brera nu poate sa fie o alegere. In general nu mi se pare Brera o alegere.

...pe de alta parte pentru un 8c competizione as face multe chestii. Pastrind proportiile, probabil ca un clio 197 mi s-ar potrivi ca a doua masina...


... m-as culca cu o 8C smile.gif


--------------------
Parereamea
________________________________
Subaru Outback 3.0R 5AT 245cp
Skoda Octavia I Combi 4x4 1.8T 210cp
Urasc benzina! Am sa o consum toata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hoinar
post Aug 10 2007, 05:37 PM
Post #7


membru vesel
******

Group: Membri
Posts: 1.829
Joined: 7-January 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 96.184



blush.gif ... acceptati un menage a trois? :angel:


--------------------
Hauris
Membru al grupului "Noua ne place avatarul lui Mariustom!"
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 21 2009, 10:57 PM) *
Pe de alta parte, sunt convins ca oamenii sunt mai dobitoci decat furnicile de cate ori sunt in trafic. Traficul e situatia in care oamenii sunt mai primitivi, previzibili si mai simpli decat oile sau albinele care au un creier cat o gamalie.D Si cu toate astea se considera niste toti niste soferi de geniu ... :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
f1anatic
post Aug 11 2007, 02:57 PM
Post #8


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



Ah ...daca banii m-ar da afara din casa...OK:..nu neaparat...dar daca as avea 150,000 pe care sa ii dau pe o alta masina...

As cumpara un Legacy 2.5 GT Spec B la care i-as trage toate modificarile la motor si suspensie + diferential LSD pe fata. Si ar fi masina mea de toate zilele si vreme nasoala.

Si un Lotus Exige pentru perioada de vara (si asta super pregatit cu orice) si de mers la munca si un Land Rover pentru cele citeva zile de zapada de juma de metru, mers la vinatoare si concediu.

Pina atunci - masina perfecta este Legacy GT. Si o am deja. Inca incerc sa o mai configurez in asa fel incit sa ma unga complet la suflet...dar deja tind spre finalizare. Realistic...cred ca am terminat cu modificarile. Cu toate ca economisesc bani pt. LSD pe fata si suspensii reglabile din butoane.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioan103584
post Aug 12 2007, 09:40 AM
Post #9


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 117
Joined: 10-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 103.577



Tocmai am facut un test drive cu un STI. M-ar cam aranja pentru a doua masina...
Mai ales ultima versiune, aia RB 320... Pacat ca noua serie arata atit de oribil...


--------------------
Forester 2007 2.5 XT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Aug 12 2007, 05:35 PM
Post #10


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



mitsu evo X ? recunosc ca arata mai bine ca impreza


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ioan103584
post Aug 13 2007, 01:22 PM
Post #11


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 117
Joined: 10-April 07
From: Bucuresti
Member No.: 103.577



As pune banii pe un evo IX 360 FQ... Supercarul clasei muncitoare...

Evo X o sa apara cu 300 cp stock, adica mult mai putin decit mai sus mentionatul si o sa mai dureze niste ani pina cind o sa-l buff-eze si pe asta.

De asemenea de mentionat ca un Evo IX costa 30k cip, pe cind un STI costa 34k cip. Iar Evo iX bate sti cam in orice conditii.

Pe de alta parte se pare ca nu se mai pot comanda STI-uri din cauza ca se asteapta noul model asa ca mintile luminate de la marketing au hotarit sa nu mai vinda STI pina la anul cind iese noul model.

Dar asta inseamna ca masinile folosite la drive-test de dealeri ar trebui sa devina niste atragatoare oferte cu un pret mic si un an de garantie. Ori asta face perspectiva achizitionarii unui STI foarte atragatoare din nou!


--------------------
Forester 2007 2.5 XT
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Aug 13 2007, 01:33 PM
Post #12


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



mie imi zici biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 08:58 AM