IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Probleme ambreiaj Ford Mondeo?

This topic is about Probleme ambreiaj Ford Mondeo?, the author, Cezarrr, wrote about: QUOTE (27ciprian Apr 22 2008, 0824 AM) eu sunt cu masina in service acum.la ce simptome spui ca ai e sigur rulmentul de presiune,iar daca ai ghinion, ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Probleme ambreiaj Ford Mondeo?
Cezarrr
post Apr 22 2008, 10:59 AM
Post #21


novice
**

Group: Membri
Posts: 33
Joined: 19-March 08
Member No.: 116.725



QUOTE (27ciprian @ Apr 22 2008, 08:24 AM) *
eu sunt cu masina in service acum.la ce simptome spui ca ai e sigur rulmentul de presiune,iar daca ai ghinion, in scurt timp, vei auzi un croncanit de la volanta in momentul in care masina e in sarcina in trepte inferioare de viteza.nu stiu din ce an e fordul tau. al meu e din 2004 si la acest model operatiunea de schimbare, fie doar a rulmentului, necesita 1-2 zile si e destul de complicata.e de preferat,datorita volumului de munca, sa schimbi tot ambreiajul inclusiv volanta,ca sa nu mai desfaci masina iar.banuiesc ca mai circuli cu ea, rulmentul fiind bulit, nu face decat sa inrautateasca conditia de functionare a celorlalte angrenaje din ambreiaj.eu m-am lovit si de necompatibilitatea noului rulment de presiune cu noul kit de ambreiaj.sper sa nu fie cazul tau dar daca ai nevoie de mai multe informatii, inclusiv preturi, nu ezita sa le ceri si te voi ajuta daca pot.bafta multa



Masina e din 2001. Astazi am fost la mecanic iar sunetul de frecare la roata e din cauza placutelor de frana si a discurilor pe care le-am schimbat de curand si care pentru ca nu se mai fac ca "odinioara" trebuie sa se mai frece putin ca sa scap de zgomot... ma rog.....

De asemenea, mi-a spus ca trebuie sa aschimb si ambreiajul - se pare ca intr-adevar placa sau rulmentul de presiune face asa. Cica l-ar schimba cam intr-o zi. Tu il schimbi undeva in Bucuresti ? Cat te costa manopera ?

Go to the top of the page
 
+Quote Post
27ciprian
post Apr 22 2008, 05:52 PM
Post #22


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 24-March 08
Member No.: 116.764



acum am scos masina din service, manopera m-a costat 800 ron, a durat o zi dar am schimbat tot inclusiv volanta ceea ce-ti recomand si tie ca sa nu te mai lovesti de probleme la ambreiaj cel putin 100 000 km. eu am comandat kit ambreiaj(include rulment,placa si ambreiaj) dupa datele din talon, dar surpriza ,rulmentul nu s-a potrivit.cu cel defect in mana am luat magazinele de piese la rand si trebuie sa-ti spun ca am gasit 4 modele de rulment pt luna si anul masinii mele dar nu se potrivea nici unul.asa ca am vorbit cu un dealer de piese sa ceara piesa de la ford (la ford costa 1200 ron)dar pt ca l-a comandat persoana juridica a ajuns la 800 ron.atat am dat pe el.in bucuresti nu cunosc mecanic.bafta iar daca te pot ajuta cu ceva o fac cu cea mai mare placere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
jhon44
post Aug 8 2012, 02:29 PM
Post #23


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 8-August 12
Member No.: 139.106



QUOTE (27ciprian @ Apr 22 2008, 08:24 AM) *
eu sunt cu masina in service acum.la ce simptome spui ca ai e sigur rulmentul de presiune,iar daca ai ghinion, in scurt timp, vei auzi un croncanit de la volanta in momentul in care masina e in sarcina in trepte inferioare de viteza.nu stiu din ce an e fordul tau. al meu e din 2004 si la acest model operatiunea de schimbare, fie doar a rulmentului, necesita 1-2 zile si e destul de complicata.e de preferat,datorita volumului de munca, sa schimbi tot ambreiajul inclusiv volanta,ca sa nu mai desfaci masina iar.banuiesc ca mai circuli cu ea, rulmentul fiind bulit, nu face decat sa inrautateasca conditia de functionare a celorlalte angrenaje din ambreiaj.eu m-am lovit si de necompatibilitatea noului rulment de presiune cu noul kit de ambreiaj.sper sa nu fie cazul tau dar daca ai nevoie de mai multe informatii, inclusiv preturi, nu ezita sa le ceri si te voi ajuta daca pot.bafta multa

si eu am aceeasi problema dar la mine cand dau din 4-3 caraie sa fie din volanta?in rest aceeiasi chestie cand tin ambreiajul calcat pana la jumate scoate un zgomot ca si cum ar freca ceva cand il apas pana jos nu se mai aude nimic.poate sa fie volanta?????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cobra4000
post Feb 12 2013, 07:40 PM
Post #24


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 12-February 13
Member No.: 140.896



Mai mult ca sigur este volanta. Ideea este ca si eu am aceiasi problema in sensul ca merge foarte bine ( doar ceva oscilatii la relanti) dar cand opresc motorul cloncane ca si cum s-ar mai da peste cap inca o jumatate de tura. Am un ford C-max 1,6 CDTI 90 CP, din 2007 si daca stie cineva ce altceva poate fi astept pareri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ssergiu
post Mar 10 2013, 07:55 PM
Post #25


sofer
***

Group: Membri
Posts: 82
Joined: 16-March 10
From: ro
Member No.: 124.702



Incearca cind opresti motorul calca pedala de ambreaj vezi se mai aude troncanitul .deci ti apasat.mult noroc


--------------------
masini .ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MariusTitulescu
post Feb 25 2016, 03:11 PM
Post #26


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 25-February 16
Member No.: 147.844



Eu zic ca-i de la distributie.
Mergi la un service si vezi ce diagnoza iti fac si ei.
__________________________________________
Marius
Prodima confectii metalice
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 28th March 2024 - 08:04 PM