IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

probleme cutia de viteze 1300

This topic is about probleme cutia de viteze 1300, the author, marius69656, wrote about: Salut . Nu mai tarziu de ieri am schimbat discul de ambreiaj si soarele la Dacia neveste-mi. E... problema e ca de atunci refuza sa intre in masalier ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> probleme cutia de viteze 1300
marius69656
post Nov 19 2006, 06:26 PM
Post #1


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 1-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 69.649



Salut .
Nu mai tarziu de ieri am schimbat discul de ambreiaj si soarele la Dacia neveste-mi. E... problema e ca de atunci refuza sa intre in masalier , iar cand incerc face un zgomot de parca ar fi un carait mic in cutie. Ideea e ca si inainte facea probleme dar dupa 2 incercari reuseam. Poate aveti ceva idei de ce ????????
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Nov 19 2006, 07:44 PM
Post #2


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



daca inainte era ok si acum iti merg toate si doar R ul nu mai merge eu zic ca trebuie sa puna cum trebuie patina aia care chiar are rolul pt nimerirea marsarierului.
la unele masini trebuie sa fie mai dibaci cel care o regleaza bine.
asa sunt multi carpaci care o fac pe jumatate. poate sa aiba si uzura si iei alta care nu e scumpa.

bafta!


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
marius69656
post Nov 20 2006, 12:14 AM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 1-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 69.649



Nu cred caci m-am bagat sub masina si am bagat-o in viteza manual , adica am eliminat schimbatorul.
Ar mai fi o intrebare si anume: discul de ambreiaj trebuie pus cu partea aia mai proieminenta inspre volanta sau spre cutie?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut95379
post Dec 24 2006, 03:34 PM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 38
Joined: 22-December 06
From: Viseu de Sus (Maramures)
Member No.: 95.372



Discul de ambreiaj trebuie pus cu butucul spre volant, iar cu partea mai groasa si diametrul mare inspre cutia de viteze
Go to the top of the page
 
+Quote Post
eugen93201
post Dec 24 2006, 04:11 PM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 69
Joined: 23-November 06
From: Arad (Arad)
Member No.: 93.194



QUOTE(Ionut95379)
Discul de ambreiaj trebuie pus cu butucul spre volant, iar cu partea mai groasa si diametrul mare inspre cutia de viteze

Si-ti mai trebuie un ax (inainte de re... mi l-a facut cineva la strung; nu mai stiu cotele) pentru centrarea placii de presiune. Bafta !!


--------------------
Lada 1500
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut95379
post Dec 25 2006, 10:58 AM
Post #6


novice
**

Group: Membri
Posts: 38
Joined: 22-December 06
From: Viseu de Sus (Maramures)
Member No.: 95.372



Eu cand am schimbat discul de ambreiaj de la Dacia bunicului meu am folosit ca ax de centrare axul de la cutie de Aro 10. Am dat jos carcasa ambreiajului de pe o cutie veche pe care o am si cu un patent dai jos o siguranta si iese axul de vreo 20-30cm foarte usor de pe caneluri.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
George Serban
post Jul 9 2007, 07:56 PM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 70
Joined: 28-May 03
From: Caransebes (Caras Severin)
Member No.: 12.874



poate este uzata maneta schimbatorului. la baza schimbatorul este in forma de L, iar partea asta scutrta intra in bratul schimbatorului care merge mai departe la cutia de viteze. piesa asta daca e uzata iti poat produce probleme de genul asta.

dar, pt ca iti face doar la R, atunci s-ar putea sa fie uzat pinionul de R.... e si asta o posibilitate.

daca atunci cand ai scos din schema maneta schimbatorului totul a functionat perfect, as merge pe varianta 1 prezentata de mine aici
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 04:37 PM