IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

navigatie in Romania pe navigatoare standard?

This topic is about navigatie in Romania pe navigatoare standard?, the author, Dan27, wrote about: avem asa ceva si unde?de ex eu detin un navi becker(traffic assist)-nu e pda,ci doar sistem de navigatie-am hartile pt toata europa dar pt romania nu. ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> navigatie in Romania pe navigatoare standard?
Dan27
post Aug 16 2006, 06:39 PM
Post #1


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 296
Joined: 30-January 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 20.528



avem asa ceva si unde?de ex eu detin un navi becker(traffic assist)-nu e pda,ci doar sistem de navigatie-am hartile pt toata europa dar pt romania nu..stie ineva daca exista harti pt Romania adaptate la navi-urile acestea?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vladimir73682
post Aug 17 2006, 07:49 AM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 28
Joined: 13-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 73.675



In acest moment nu exista. Singurele modalitati de a folosi o harta digitala a Romaniei sint:

- platforma PDA;
- platforma PC;
- platforma Garmin.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Aug 17 2006, 08:13 AM
Post #3


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



mai exista si unele PNA-uri (de genul traffic assistant) pe care le poti folosi pentru a instala o harta a Romaniei, dar costul unei asemenea harti este destul de mare (plec de la premiza ca iti vei cumpara licenta)


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin82141
post Aug 17 2006, 03:30 PM
Post #4


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 383
Joined: 11-July 06
From: randers danemarca
Member No.: 82.134



eu folosesc un pda si am navigatie TOM-TOM cu toata europa.dar din pacate nu am romania.as vrea sa stiu si eu daca o pot gasi dar pt tom-tom ca asa navigatie cu ro am gasit.garmin,mio-map,dar grafica lasa de dorit.cei care au folosit tom-tom cred ca stiu la ce ma refer.tom-tom este sefu peste navigatii


--------------------
OPEL SIGNUM 1.9CDTI 150
2006

VOLSKWAGEN PASSAT
1.9 TDI 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Vladimir73682
post Aug 17 2006, 05:03 PM
Post #5


novice
**

Group: Membri
Posts: 28
Joined: 13-April 06
From: Bucuresti
Member No.: 73.675



Scurte observatii:

1. PNA-urile la care face referire guerilla sint de fapt PDA-uri "mascate", ruleaza tot s.o. Win.

2. Pentru PDA exista mai multe solutii pentru Romania (incepind cu mult traficatul iGo, chiar sint curios cita vreme o sa isi permita dezvoltarea produsului la halul in care este piratat, dar asta e alta discutie lunga si nu isi are locul aici). Tom Tom are o grafica acceptabila, precizie si numar de POI-uri la fel, dar cred ca exprimarea "sef peste navigatii" poate fi considerata puternic subiectiva. In acest moment este greu de stabilit asa ceva. Hartile propriuzise au ca origine doar vreo doi mari furnizori, interfata (al carei aspect e o chestie care tine de gust) este dezvoltata de fiecare producator.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Aug 17 2006, 09:05 PM
Post #6


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



florin, harta pentru romania de la tomtom e vorba unui antevorbitor "traficata" in stil barbar pe huburile de direct connect. o gasesti fara probleme.
vladimir, e adevarat, PNA-urile ruleaza windows ce de obicei. se poate face ca acest dispozitiv sa devina functional ca un PDA daca stii ceva programare (nu foarte multa ca gasesti pe net ce tre sa faci).
eu folosesc produs de la navigon, nu am harta de romania ca nu a aparut inca. pentru europa de est, hartile nu sunt foarte detaliate. de fapt, oraselele mici si drumurile nationale cam ies din aria de acoperire in polonia, slovacia si ungaria.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OaneA4
post Sep 9 2006, 08:14 PM
Post #7


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 220
Joined: 11-June 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 79.587



As vrea sa-mi procur si eu un sistem GPS. Ce sa fie? Bineinteles care sa ma ajute si in Romania.


--------------------
VW JETTA 1.6 102CP - 2008; "Micile detalii fac marile diferente"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TDiFan
post Sep 10 2006, 01:31 AM
Post #8


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



Stiti careva ceva despre Garmin StreetPilot 2610?


Un prieten mi-a spus ca imi poate rezolva asa ceva destul de ieftin, dar cand am vazut pretul dat de producator, am ramas putin sceptic. Credeti ca are cumva harta si pentru Romania sau Europa de Est?

Multumesc pentru raspunsuri!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Sep 10 2006, 01:50 PM
Post #9


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



QUOTE(OaneA4)
As vrea sa-mi procur si eu un sistem GPS. Ce sa fie? Bineinteles care sa ma ajute si in Romania.


depinde ce vrei in plus fata de navigatie.
daca umbli dupa buget, exista acele bundle-uri PNA.
daca vrei sa ai in plus si acces internet, aplicatii de tip birou, atunci iti recomand un PDA.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin82141
post Sep 10 2006, 04:02 PM
Post #10


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 383
Joined: 11-July 06
From: randers danemarca
Member No.: 82.134



de unde as putea sa cumpar navigatie cu romania tinind cont ca am pda,gps,card de 2gb.ce ar mai ramane sa cumpar.ca tomtom nu a aparit cu harti pt ro


--------------------
OPEL SIGNUM 1.9CDTI 150
2006

VOLSKWAGEN PASSAT
1.9 TDI 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
florin82141
post Sep 10 2006, 04:04 PM
Post #11


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 383
Joined: 11-July 06
From: randers danemarca
Member No.: 82.134



QUOTE
florin, harta pentru romania de la tomtom e vorba unui antevorbitor "traficata" in stil barbar pe huburile de direct connect. o gasesti fara probleme

am sunat la TOMTOM si mi sa spus ca inca nu a aparut harta cu romania.asa ca cine zice ca are sau ca a gasit harta cu romania mai mutl ca sigur ca se baga in seama fara stie


--------------------
OPEL SIGNUM 1.9CDTI 150
2006

VOLSKWAGEN PASSAT
1.9 TDI 2002
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Sep 10 2006, 05:28 PM
Post #12


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



de la i-go cumperi softul. card de 2giga cu toata europa (inclusiv romania). mai multe la ei pe site.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Watcher
post Sep 10 2006, 11:24 PM
Post #13


CFO
******

Group: Membri
Posts: 2.695
Joined: 10-September 04
From: Bucuresti
Member No.: 32.254



QUOTE(florin82141)
am sunat la TOMTOM si mi sa spus ca inca nu a aparut harta cu romania.asa ca cine zice ca are sau ca a gasit harta cu romania mai mutl ca sigur ca se baga in seama fara stie


Intr-un pachet Tomtom cevamai vechi, pentru Europa de Est, exista harta de Romania. Eu personal am aceasta harta deci as putea zice ca nu ma "bag in seama fara sa stiu" . Totusi e slaba, cea de la IGO e mult mai detaliata. si corecta, plus ca vocea in romana de la TomTomul respectiv, este o moldoveanca si ma face sa ma tavalesc de ras smile.gif

Nu am testat inca ROAD. Din cate inteleg, ar putea fi f buna pentru offroad smile.gif


--------------------
Avensis 2.2D4D, PatrolGR RD28TI, cu cutie manuala.
In cautare de masina spectaculoasa, veche si de toata ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
V l a d
post Sep 15 2006, 08:29 AM
Post #14


Guest Star
******

Group: Membri
Posts: 1.453
Joined: 1-April 04
From: Bucuresti
Member No.: 23.282



tin sa va contrazic, exista o firma in romania care face adaptari IGO pe sistemul original al masinii. deci se poate biggrin.gif


--------------------
Suzuki Sx4 1.6 4WD - 2008, Aprilia SR50 Factory - 2008, Subaru Legacy 2.0D - 2008
Go to the top of the page
 
+Quote Post
fln44446
post Nov 7 2006, 03:24 PM
Post #15


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 11-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 44.439



Am un Opel Vectra B, an 2001 cu navigatie gps ... etc
Navigatia merge ok, am un CD cu Europa pana in Austria, inclusiv
Ce pot face (cum, unde, cat costa) pt a avea si harta Romaniei; ma gandesc ca tebuie sa existe un CD si cu harta Romaniei, exista? cat costa? de unde il iau?

Cu multumiri,
Florin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu67277
post Nov 8 2006, 11:46 AM
Post #16


sofer
***

Group: Membri
Posts: 62
Joined: 4-February 06
From: Bucuresti
Member No.: 67.270



@ Watcher
Cu regret te anunt ca detii o harta "traficata".... Harta de care vorbesti NU a existat NICIODATA in vre-un pachet TomTom. Acea harta a fost una de "teste" care a "scapat" de sub control..

@ Vlad
I-GO nu poate fi adaptat navigatiilor OEM. Ai auzit de sistemul "Limousine", care este un sistem complet de navigatie cu iesire video, si se poate ( la unele masini ) conecta la display-ul din bord cu ajutorul unei interfete specifice aparatului masinii.
Pretul sistemului in sine care cuprinde NUMAI Romania este de 4344 ron, la care se adauga interfata 200-1500 EUR ( functie de masina ), si manopera de instalare.
Nu are legatura cu navigatia masinii. Conditia este existenta unui display in bord.

@ fln44446
Nu cauta ca nu exista.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 12:36 PM