IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Politia si lupta anti DC++ & ODC

This topic is about Politia si lupta anti DC++ & ODC, the author, Crriss, wrote about: QUOTE(guerilla) acelasi lucru cred ca il cer si tinerii care folosesc soft piratat. nu isi permit sa dea 1000e pe un photoshop sau 4000e pe 3dmax ca s ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Politia si lupta anti DC++ & ODC
Crriss
post Jun 7 2006, 05:19 PM
Post #21


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 133
Joined: 11-August 05
From: Shenzhen (China)
Member No.: 53.035



QUOTE("guerilla")
acelasi lucru cred ca il cer si tinerii care folosesc soft piratat. nu isi permit sa dea 1000e pe un photoshop sau 4000e pe 3dmax ca sa invete. este aberanta situatia. de ce nu ar vinde producatorii software versiune student (autodesk are astfel de versiuni) iar statul sa subventioneze o parte din aceste costuri. la fel cum a fost cu programul euro200. daca un office, un photoshop sau un max ar costa 50RON pentru un elev cred ca situatia ar fi un pic (mai mult) altfel in randul acestora.
problema pirateriei ar trebui sa se puna in cadrul firmelor si nu a persoanelor fizice. marea majoritate a firmelor pirateaza iar asta le aduce venituri. astia, dupa parerea mea, nu au nici o scuza. din cauza asta multe firme care isi platesc softurile nu pot face fata concurentei (pentru ca au cheltuieili mai mari rezulta preturi de vanzari mai mari).
alti vinovati sunt firmele ce vand calculatoare - le vand fara licente, le si instaleaza.
e usor sa ceri ceva dar sa nu oferi nici o alternativa.


aici ai mare dreptate.
in domeniul in care lucrez foloesc un program care costa enorm de mult. evident ca in momentul in care am invatat sa il folosesc am inavtat pe versiunea trial, care am primit-o tocmai de la firma care a scris softul, am trimis mail cu datele personale si mi-au trimis cd-ul cu softul trial. acum cand lucrez cu asa ceva, firma pentru care lucrez a fost nevoita sa achizitioneze licenta pentru acest soft care costa ........ cat o masina buuuna. in momentul de fata pot sa declar impacat ca am licenta pe sistemul de operare si pe programele pe folosite, pe toate calculatoarele care le folosec, inclusiv pe notebook-ul personal.
si acum intrebarea mea: oare firma care a dezvoltat acel soft a castigat sau a pierdut din cauza ca eu am folosit pana am invatat softul acela trial de n ori, reinstalat si iar reinstalat, desi in EULA scrie clar ca am dreptul sa il instalez doar o singura data si dupa expirarea celor 30 de zile nu mai am voie sub nici o forma sa il reinstalez. puteam sa folosesc un soft asemanator care ruleaza pe platforma linux si care era mocca. oare castiga cineva din asta ????
foarte multi dintre voi care va cistigati acum painea din IT si care ati ajuns la performante deosebite ati inceput asa, nu cred ca vrenu din voi a scos ochii parintilor sa cumpere licenta de 3Dmax, care costa cat 5 calculatoare si voi abia strangeati bani sa mai cumparati 128 MB RAM.

sa fim seriosi......

legat de firme sunt intru-totul de acord ca ele trebuie sa plateasca licenta pe softul care il folosesc. fara nici o exceptie sau scuza.


--------------------
Mondeo 3 Tournier
Honda Fit strongtunned (mai nervoasa k seria 3)
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st May 2024 - 05:01 AM