IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

piese volvo

This topic is about piese volvo, the author, petre28466, wrote about: Salut. Doresc sa stiu de la un proprietar sau din ce stiti si voi (ce ati auzit) daca piesele pentru Volvo-urile de prin anii 1990-1994 sunt acceptabi ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> piese volvo
petre28466
post Jun 28 2004, 09:08 PM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 27-June 04
From: Bucuresti
Member No.: 28.459



Salut. Doresc sa stiu de la un proprietar sau din ce stiti si voi (ce ati auzit) daca piesele pentru Volvo-urile de prin anii 1990-1994 sunt acceptabile ca pret pentru buzunarul romanilor. Vreau sa stiu asta deoarece m-ar interesa sa achizitionez o asemenea masina (mai ales pt siguranta care o ofera) insa doresc sa stiu intai daca as putea sa o intretin.
Va multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
silviu mihai
post Jun 29 2004, 09:59 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 28-May 03
From: Piatra Neamt (Neamt)
Member No.: 12.893



Sunt un proprietar de Volvo 850 T5 si indiferent de tipul pe care doresti sa-l achizitionezi pasul este bun.
Spun asta deoarece chiar daca o piesa este mai scumpa ideea este ca o schimbi la intervale mari de timp ceea ce implica daca vrei aceleasi costuri de intretinere.
Gasesti in schimb un confort si o siguranta la drum inegalabila nu mai spun ca daca esti familist totul este OK.
Piesele le gasesti prin INTER AUTO si chiar poti face o comparatie insa nu uita ca trebuie ca fie originale( recomandare ).
Succes si tinem aproape.
Silviu
Go to the top of the page
 
+Quote Post
petre28466
post Jun 29 2004, 04:15 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 27-June 04
From: Bucuresti
Member No.: 28.459



Unele masini de acest tip din perioada 90-94 nu dispun de airbag-uri. Credeti ca in ciuda acestui lips masinile sunt aproape la fel de sigure cum ar fi daca ar dispune de aceasta dotare si fac fata doar cu centura de siguranta. Din punctul meu de vedere in ziua de azi airbag-ul pentru sofer este aproape vital pentru acesta. Ce parere aveti?
Va multumesc din nou!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Jun 29 2004, 04:22 PM
Post #4


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



eu zic ca airbagul e si o "solutie" ca sa te linisteasca, pentru ca daca ai ghinionul sa ai un accident la 100km/h.. nici airbagul nu prea ajuta. sa nu mai vorbim de viteze mai mari :cry:
dupa cum cred ca stii, testele ENCAP se fac la 60kmh!!
un alt lucru legat de airbaguri.. au fost destui ani in care s-au semnalat accidente provocate de primele "specimene" de airbaguri - cele care se deschideau intr-o singura treapta si fara senzori suplimentari.
Asa ca... eu zic ca un volvo 850 cu centura pretensionata in 3 puncte e ok.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristian48881
post Aug 21 2005, 07:55 AM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 10-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.874



Am un 460 GLE/1994 full fara airbag.
Airbagul este de dorit, dar lipsa lui intr-un fel este compensata de SIPS cu care sint echipate majoritatea modelelor de Volvo dupa '90.
Intr-adevar, piesele sint mai scumpe (Volvo nu a dat licente de fabricatie decit partenerilor directi) decit la majoritatea masinilor, dar asa cum spunea Silviu, le schimbi mai rar.
Oricum, suedezii au doar 2 marci de masini, dar le cunoaste o lume intreaga.
Asa ca, nu ezita!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Calin52140
post Aug 24 2005, 09:48 PM
Post #6


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 27-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.133



Fratilor,unde gasiti voi piesele alea,ca eu am un 850 T5 si stau de 2 saptamani pt o garnitura de la baia de ulei....?Ms anticipat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristian48881
post Sep 4 2005, 07:35 AM
Post #7


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 10-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.874



QUOTE(Calin52140)
Fratilor,unde gasiti voi piesele alea,ca eu am un 850 T5 si stau de 2 saptamani pt o garnitura de la baia de ulei....?Ms anticipat


Daca nu gasesti la cei care aduc piese de Volvo, incearca la Ausburg (sint destul de scumpi, dar au toate minunile; verificat).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cristian48881
post Sep 4 2005, 07:35 AM
Post #8


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 10-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.874



QUOTE(Calin52140)
Fratilor,unde gasiti voi piesele alea,ca eu am un 850 T5 si stau de 2 saptamani pt o garnitura de la baia de ulei....?Ms anticipat


Daca nu gasesti la cei care aduc piese de Volvo, incearca la Ausburg (sint destul de scumpi, dar au toate minunile; verificat).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alexandru59303
post Oct 26 2005, 11:46 AM
Post #9


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 25-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 59.296



QUOTE(cristian48881)
Am un 460 GLE/1994 full fara airbag.
Airbagul este de dorit, dar lipsa lui intr-un fel este compensata de SIPS cu care sint echipate majoritatea modelelor de Volvo dupa '90.


Salut, sistemul SIPS (Side Impact Protection System) a fost introdus prima data pe modelul 850, nefiind disponibil pe modelele seriei 400. Acest sistem consta in disiparea energiei de impact in cazul unui impact lateral prin elementele caroseriei: prag, stalp central, traverse etc si nu are rol de protectie in cazul unui impact frontal.
Indiscutabil este foarte important ca masina sa fie dotata cu airbag dar la fel de important este si faptul ca masina sa aibe sistem ABS. Mult succes
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Gabriel.T.
post Nov 1 2005, 11:31 AM
Post #10


sofer
***

Group: Membri
Posts: 95
Joined: 8-October 05
From: Bucuresti
Member No.: 57.853



volvo nu este o alegere rea.cu airbag,srs-sips,sau fara, masina este super robusta si legata.este o masina clasica fara prea multe "decoratiuni".e o incantare sa conduci o astfel de masina.sunt piesele mai scumpe dar le schimbi la mii de km.eu am un S40 din '97 si nu s-a schimbat nimic la motor sau la mecanica rotilor.voi schimba eu o bucsa dupa 116.600 km.care ma costa vreo 53 ron piesa,si 100 manopera.merita? eu zic ca da.piese se gasesc,nu sunt probleme.iar de consum nu ma vait.10% in oras si 7.2 afara,pe proba.o sa o vand ca am un bebe mic si imi trebuie bani,dar peste un an sau doi tot volvo imi iau.merita toti banii pe care ii dai pe masina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Jul 19 2006, 09:16 AM
Post #11


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



A incercat cineva pana acum sa-si comande piese pentru volvo de pe net?
Eu stiu ca exista cateva site-uri, unele sunt tocmai in State insa.

Stie cineva daca pentru un far si un set de filtre de exemplu, pe langa costul pieselor + transport mai platesti ceva taxe la vama?


Thx,
Mihai
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Lucian82707
post Jul 19 2006, 04:54 PM
Post #12


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 18-July 06
From: Bucuresti
Member No.: 82.700



Salut. Am un Volvo 460 GL 1.8 monopunct din 1995 si are SIPS !
Piesele de Volvo sunt cam scumpe, dar intr-adevar sunt de calitate si se schimba rar. Orice piesa se gaseste la AutoForum cu comanda, chir daca este vorba de vreun plastic ciudat.
Nu merita sa cumparati piese facute de alti producatori (in caz ca gasiti....Volvo fiind conservator si nu prea acorda licente pt. piese)

In rest 460-ul este o masina de familie excelenta, sigura, robusta si chiar destul de nervoasa.

Bafta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Jul 20 2006, 04:24 PM
Post #13


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



De acord cu teoria pieselor originale. Ma intreb daca nu cumva piesele astea originale luate de pe internet cu tot cu transport in tara (+ vama?) nu ajung mai ieftin decat cele de la unicul importator (statutul de unic importator ii confera anumite privilegii ma gandesc eu).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan70756
post Jul 21 2006, 02:42 PM
Post #14


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 14-March 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 70.749



Volvo fabrica doar o mica parte din piesele care se gasesc pe masina. Problema e ca nu dau voie producatorilor de subansamble sa vinda sub brandul propriu decit in mica masura. Chestia asta se aplica pentru toti constructorii de masini dar in general la 3-4 ani de la lansarea pe piata a modelului se permite vinzarea sub brand propriu. Volvo se pare ca nu prea da voie. Poti sa gasesti consumabile linistit (filtre, placheti etc) dar nu chiar tot. Ca sa dau un exemplu a trebuit sa schimb telescoapele de la portbagaj. Ele sunt fabricate de Stabilus pt Volvo si in mod normal ar trebui sa le gasesti pe piata si sub marca Stabilus. Din nefericire trebuie sa le iei ca piesa de origine si scrie Volvo mare iar Stabilus mic intr-un colt.

Oricum se aduc piese de origine si sunt mai ieftine ca la reprezenta. Ca idee o oglinda retrovizoare laterala de S60 costa la reprezenta putin peste 20 milioane iar la un magazin de piese auto (tot piesa de origine) costa 12 milioane.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai54363
post Jul 21 2006, 03:44 PM
Post #15


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 28-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 54.356



Ok, asta-i o confirmare a faptului ca adaosul reprezentantei este foarte mare......si ca poti sa comanzi si la alte magazine de piese auto.

Ce alte magazine ati folosit pentru a comanda piese originale?

Intrebarea mea ramane (pentru mine cel putin): daca-mi comand eu de capul meu voi plati taxe vamale de vreun fel?


Numai bine,
Mihai
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 15th May 2024 - 07:10 PM