IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Manual de Cumparare Masini SH din Germania

This topic is about Manual de Cumparare Masini SH din Germania, the author, Dan87905, wrote about: QUOTE(George74465) Acte intocmite in Romania (pas cu pas) incomplet... Cum se obtine inmatricularea provizorie? 1. Traduci actele: Factura / Contract ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Manual de Cumparare Masini SH din Germania
Dan87905
post Oct 28 2006, 10:25 AM
Post #21


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 22-September 06
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 87.898



QUOTE(George74465)
Acte intocmite in Romania (pas cu pas) incomplet...



Cum se obtine inmatricularea provizorie?


1. Traduci actele: Factura / Contract vanzare-cumparare si Cartea de identitate a vehiculului (CIV)

2. Te duci la RAR sa-ti faci constatare vamala ( sfatul este sa te duci pe Grivita ca e mai liber)

3. Te duci la vama in maxim 10 zile (prima si ultima zi nu se pun). Atentie ca sunt spagari. Poti rezolva si fara spaga daca ai timp mai mult sa astepti. Inainte sa te duci la vama fa copii xerox dupa toate actele si dupa buletin ca sa nu stai la coada la xeroxu' de la vama dupa toti camionagii.

4. Daca vrei sa mai circuli cu masina trebuie sa-ti iei numere rosii (optional).Aici trebuie sa platesti mai intai o taxa la cec de 130.000 ROL (taxa numere provizorii) si o alta taxa de 70.000 ROL la Administratia Financiara. Trebuie sa-ti faci in prealabil asigurare RCA pt masina fara sa treci nr de inmatriculare (pe seria masinii si pe numele proprietarului). Cu cele 2 chitante si asigurarea RCA te duci, completezi o cerere la Udriste si apoi cu alte copii xerox dupa actele masinii stai la coada sa-ti iei numerele rosii. La ghiseu mai platesti o taxa de 320.000 ROL si cu asta basta masina este inmatriculata temporar. Mai multe detalii de pret http://www.gpi.ro/inc/taxeauto.php

5. Dupa ce ai luat numere rosii dai telefon la RAR sa te programeze, faci RAR-ul, identificare serii si de aici totul decurge ca pentru o inmatriculare normala.


Eu duminica am ajuns cu masina in RO, am fost la RAR pentru nota de constatare cu care am mers la vama si am platit vama. Pentru pasii urmatorii sunt putin nesigur, ce fac: fac o programare la la RAR pentru omologare sau care sunt pasii pana a avea masina inmatriculata cu numere normale nu provizorii ? Mai pot circula cu masina daca am inca numerele de Germania care expira in 17 nov 2006 ?
Multumesc!


--------------------
Opel Astra Caravan, 1,7 DTI, Y17DT, 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ovi62994
post Oct 31 2006, 02:02 PM
Post #22


sofer
***

Group: Membri
Posts: 55
Joined: 8-December 05
From: Satu Mare (Satu Mare, ROMANIA)
Member No.: 62.987



Eu duminica am ajuns cu masina in RO, am fost la RAR pentru nota de constatare cu care am mers la vama si am platit vama. Pentru pasii urmatorii sunt putin nesigur, ce fac: fac o programare la la RAR pentru omologare sau care sunt pasii pana a avea masina inmatriculata cu numere normale nu provizorii ? Mai pot circula cu masina daca am inca numerele de Germania care expira in 17 nov 2006 ?
Multumesc!


Cu numerele de Germania poti umbla in ROMANIA pana cand expira pentru ai platit asigurare pe ele.... sunt numere rosii si nu galbene (de zoll, fara asigurare)
Eu zic sa incerci sa nu mai scoti numere provizorii de ROMANIA... dar daca sunt prea multi pe programari la RAR, sa le scoti in 17.11.06...
Noroc si numai bine!
Ce masina ti-ai luat?????? blush.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TDiFan
post Oct 31 2006, 06:41 PM
Post #23


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



Vb astazi cu cativa prieteni am aflat o chestie interesanta. Daca masina are numere valabile de export din .de sau alta tara europeana si se face cartea de identitate in acest timp, NU SE MAI ELIBEREAZA NUMERE PROVIZORII.

Asa ca, mare atentie!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dan87905
post Oct 31 2006, 07:35 PM
Post #24


sofer
***

Group: Membri
Posts: 52
Joined: 22-September 06
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 87.898



Mi-am luat un Opel Astra Caravan din 2003, diesel, 1,7 DTI.
Programare la RAR am in 7nov pentru omologare si in 8nov pentru autenticitate, astia de la RAR in cat timp imi dau actele ? Sper ca pana in 17nov cand expira numerele de germania sa fac si restul de acte si sa primesc numerele definitive


--------------------
Opel Astra Caravan, 1,7 DTI, Y17DT, 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 06:21 AM