IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

ford focus sau opel vectra -diesel?

This topic is about ford focus sau opel vectra -diesel?, the author, dragos10, wrote about: As vrea sa stiu cum sunt motoarele diesel de la ford focus pentru un focus din 2000,2001 fata de opel vectra 2000,2001. ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> ford focus sau opel vectra -diesel?
dragos10
post Oct 17 2003, 08:07 PM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 17-October 03
From: Bucuresti
Member No.: 17.208



As vrea sa stiu cum sunt motoarele diesel de la ford focus pentru un focus din 2000,2001 fata de opel vectra 2000,2001.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristian2
post Oct 17 2003, 11:36 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 15-July 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 5.255



Motorul diesel de pe focus estre cu mult superior opelului, am unul din 2001 ghia 1.8 TDI motorul merge excelent (demaraj, zgomot in mers , pe loc etc.) dupa parerea mea EU ZIC FOCUSUL. BAFTAAAA )
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 18 2003, 01:30 AM
Post #3


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



mai cristian parca ti-ai mai laudat masina si spune-ai ca dai rusinea oricarui opel vectra. eu iti mai propun o data o liniuta cand vrei tu pe ce vreme o fi . am si eu o vectra micutza din 2002 . tu cu ghia ala plin de optionale al tau si eu cu amaraciunea mea de diesel DTI ... ce zici?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post Oct 18 2003, 03:15 PM
Post #4


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



Linistiti-va cu liniutzele! mai aveti si diesel
Cele mai bune motoare diesel fabricate de ford sunt tdci-urile
Dar de tdci-ul de pe jag x-type care a fost construit in colaborare cu PSA, ce ziceti???

Ca tot vb de PSA, un hdi de la pe un xasara sau 307sar putea sa va dea batai de cap

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-10-18 09:19 ]


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristian2
post Oct 18 2003, 06:19 PM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 15-July 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 5.255



Mai George al meu este din 2001, daca ar fi din 2002 ar fi TDCI si nu ar avea rost sa mai vorbim, si asa iti dau clasa, apropo vectra nu se compara cu focus, ci ASTRA, vectra se compara cu mondeo si atunci nu ar mai avea rost sa vorbim deloc. O P E L MASINA SARACILOR, IAR TU VII SA TE LAUZI HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laurentiu_007
post Oct 18 2003, 11:49 PM
Post #6


Lau
******

Group: Membri
Posts: 586
Joined: 14-January 03
From: Timisoara
Member No.: 9.065



Zau Cristiane? Opel masina saracului?Daca te-ai interesa, Focus se compara la pret cu Opel-ul Corsa.
Adevarul e ca Ford face motoare mai bune decat Opel, insa nu se compara cu cele fabricate de PSA, care sunt mult mai bune.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:28 AM
Post #7


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



dc este asa de proasta si tu ai avut bani doar de focus ce sa fac . nasol pt tine. tu tot laudai focusul si ziceai ca vectra e de hmmmm. pt asta ti-am oferit avantajul unei clase inferioare (ca dimenisuni si gabarit) si tot nu vrei . bine ... atunci poate vin cu impreza ... ce zici tot nu vrei . ca mai era unu pe aici cu un bmw care zicea ca e cea mai tare masina din lume . si nimeni nu vrea sa se dea cu mine ... pe bune ca ma supar. chiar vreau sa va arat diferente de clasa ... mai are pana mondeo sa ajunga opel , mai ales de cand nu se mai produce....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:34 AM
Post #8


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



appp.... fa si tu rost de un 1.8 tdci din 2003 si ma pun la liniutza si cu ala ... cand vrei tu ... masina mea are in plus si cateva sute de kg + zecile de kg surplus de la sofer. asa ca ai un avantaj destul de mare ...


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 19 2003, 03:52 AM
Post #9


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



Motoarele de pe focus 2001 1,8 td sunt f bune si fiabile, am si eu unu de 90CP , 66kw Endura tci stage 1 si asa cum zicea si colegul , mai sus, merita .
consumul in oras nu este mai mare de 6% iar cu clima , cam 7%, in extraurban nu mananca mai mult de 5%. pe langa motor , suspensiile sunt net superioare opelului, adica sunt mai bine adaptate drumurilor noastre si iti ofera un confort f bun spre deosebire de opel care te cam scutura.
No ofense george dar ii iei apararea opelului cam in zadar. Motoarele opel diesel nu se prea pot compara cu noile dieseluri ford si cum cred ca esti un bun cunoscator in ale automobilului ,nu poti nega asta. e bine de aflat totusi si alte pareri ca aa invatam unii de la altii si cred ca utilizatorii acestui forum sunt printre cei mai bine informati iubitori de automobil, nu?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 19 2003, 02:34 PM
Post #10


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



ai si tu dreptate . ideea este ca dc este sa luam motoarele fiecare in parte : cel de la opel este in urma in privinta tehnicii folosite . motoarele TDCI contin tehnica mai noua. dar , cei de la opel au facut ce au facut si au dus motoarele de niste timpuri de revizie incredibile : 50 000 km pt diesel . nu stiu cat este la ford dar vreau sa aflu. intr-adevar ca motorul de capacitatea sa cilindrica ar trebui sa dea mai mult , dar la cei 125 cp ai sai (2.2 DTI) este o masina care da f f f f mult . mergi cu 210 pe autostrada si consumul este de 6-7. (pe autostrada la nemti in vara asta). de asemenea coeficientul aerodinamic este extraordinar de scazut : 0.28 cx , nici masinile de curse nu se pot lauda toate cu asa ceva .

suspensiile independente pe toate rotile si sistemele de asistare la franare (ABS + EBD) plus sistemele de control ala tractiunii si ESP ul sunt niste plusuri care nu fac decat sa ajute masina in situatii critice . acum cate din aceastea se regasesc pe focus. ideea ar fi sa compari focusul cu astra nu cu vectra. vectra este in clasa mondeo si cu acestaa din urma ar trebui comparat totusi.

dar dc este sa privim testeel realizate atat in tara cat si in afara (www.autobild.de) o sa observam ca noul vectra este cotat peste mondeo , si amandoua peste laguna si passat. cei care au curiozitatea , sau necredinta, ii rog sa verifice .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 19 2003, 08:01 PM
Post #11


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



george:ce zici tu este valabil pt vectra din 2003, omu a intrebat pt unu din 2000-2001 care e modeluil anterior iar la nivelul anului 2001 , focusul e deasupra vectrei care asa cum zici tu ar trebui sa o comparam cu mondeo iar extrasele despre care zici tu , nu se gasesc pe toate modelele de diesel ci numai pe vf de serie. ar fi incorect sa comparam cel mai slab si nedotat model focus cu cea mai bine dotata vectra. despre astra modelul 2003 care probabil va apare si la noi anu viitor, numai de bine, e o masina care o sa starneasca multe discutii aici pe forum, deocamdata sa apara si sa o testam. apoi vb.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCATyS
post Oct 19 2003, 11:07 PM
Post #12


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 17-October 03
From: Constanta
Member No.: 17.213




ABS + EBD + ESP + TCS sunt pe variantele de echipare superioare. Poti sa pui si pe standard ABS si EBD, e un pack optional contra cost. Nemtii ca de obicei... sa scada pretzu "cojii". George nu stiu ce ai cu Focusul... o sa iti spun ce mi-a zis un tip de la un autohaus de Audi din Austria: Focus is "billig" (ieftin) si iti ofera aceleasi facilitati dar la un pret mai mic. Si eu am un Endura de 1.8 TDDI si l-am alergat si cu 160 - 170 si tot nu a luat mai mult de 5%. Nu stiu ce e cu TDCI-urile noi, care sunt avantajele si dezavantajele fata de TDDI... poate ma edifica cineva si pe mine. Aa... si mai am o intrebare ptr Iulian: Stii cumva la cat timp trebuie schimbate filtrele de polen (ca la noi e ceva mai mult praf ca la nemti ) si cele de motorina? Info cu revizia la fel de bine venita ar fi... doar daca se poate si nu e prea mare deranjul daca stie cineva Multumesc anticipat !


--------------------
Ford Focus 1.8 TDDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCATyS
post Oct 19 2003, 11:16 PM
Post #13


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 17-October 03
From: Constanta
Member No.: 17.213



PS. ca sa nu se inteleaga gresit, "iti ofera aceleasi facilitati" versus opel si altele de "nasul lui" nu fata de Audi Am specificat ca tipul lucra la Audi ca sa subliniez ca ar fi avut mai mult sau mai putin o parere obiectiva.


--------------------
Ford Focus 1.8 TDDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Oct 20 2003, 01:21 AM
Post #14


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



filtrele de polen cam la 10 000 km - 14 000 km .


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dragos10
post Oct 20 2003, 05:51 PM
Post #15


novice
**

Group: Membri
Posts: 27
Joined: 17-October 03
From: Bucuresti
Member No.: 17.208



eu am pus intrebarea asta pentru masini din 2001.ca pret sunt apropiate.un focus diesel kombi cu un vectra limusina.ca si clase evident ca sunt diferite dar ca pret sunt asemanatoare.tot nu am inteles care e traba cu motoarele diesel la opel.sunt chiar asa de proaste?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulian8
post Oct 21 2003, 12:15 AM
Post #16


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 264
Joined: 21-September 03
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 16.356



ti s-a raspuns pt filtrele de polen iar pt filtrul diesel e bine sa il schimbi inainte de venirea iernii, oricum se simte cand filtrul e infundat.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
McCATyS
post Oct 22 2003, 08:05 PM
Post #17


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 17-October 03
From: Constanta
Member No.: 17.213



Multzam' mult.


--------------------
Ford Focus 1.8 TDDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 09:10 PM