IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

opel astra sau renault megane?????

This topic is about opel astra sau renault megane?????, the author, sergiu1, wrote about: m-ar interesa care din cele 2 ar fi mai bine de cumparat. multumesc ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> opel astra sau renault megane?????
sergiu1
post Jun 11 2003, 04:16 AM
Post #1


sofer
***

Group: Membri
Posts: 78
Joined: 2-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.043



m-ar interesa care din cele 2 ar fi mai bine de cumparat.
multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Calibra
post Jun 11 2003, 05:14 AM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 4
Joined: 10-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.220



Acum vreo 2-3 ani de zile daca cineva imi pomenea de Renault pufneam in ras, m-am ferit in totdeauna de marca asta si cu toate astea dupa ce am vazut absolut tot ceea ce este pe piata am ajuns la concluzia ca Renault s-a reinventat, a renascut in ceva ce personal mie imi place la ora actuala din toate punctele de vedere.Am avut de nou un vw golf vr6 gti (state) din 96, masina cu tot ce se poate pune pe ea, fiind a treia masina am facut pana in 2003 04 cand am vandut-o 60.000 km. ATENTIE proasta, proasta, proasta masina, incredibil de proasta.Am schimbat niste piese la ea care in mod normal la orice alta masina ar trebui sa le schimbi la sute de mii de kilometrii si asta culmea in regim de mers normal.Consum enorm, m-am hotarat sa o vand.Zis si facut.Am cautat pe piata de data asta o masina diesel de clasa medie si am fost la toate firmele (marcile) sa caut ceva de genul asta.Dupa ce am studiat toate variantele au ramas trei masini in carti (asta si din cauza pretului nu neaparat ca sunt cele mai bune, vezi mondeo si volvo care lipsesc) MAZDA 6, RENAULT LAGUNA ESTATE (break) , OPEL VECTRA.Urmatorul pas a fost sa fac un drive-test cu fiecare dintre acestea.Primul opelul (cel mai scump dintre cele trei), dupa ce l-am condus am zis ca nu mai imi trebuie diesel, zgomotos, puturos, rigid si zgomotos pe amortizare, aiurea rau ca impact in ceea ce ma priveste desi e o masina nou iesita pe piata.A doua a fost laguna.Oameni buni am zis ca visez, am zis ca nu e adevarat, nu am gasit ce sa-i reprosez si asta fiind unul dintre aceia care au idei preconcepute in ceea ce priveste o marca anume, cum eram eu.Ma convins atat de tare incat am zis ca nu ma mai intereseaza mazda oricum ar fi deoarece eu nu am ce sa mai cer de la o masina (si asta dupa ce veneam de pe un VR6, o omega B si o honda CRV).Am plecat de la IPSO 1 Mai razand de mine cu renault-u "meu", dar mai tare razand de vectra care e un mare fas....Totusi intr-o zi fiind in apropiere de mazda am trecut pe acolo sa o incerc si pe aceasta.Am gasit exact ca si in celelalte cazuri dieselu.Pot sa zic ca daca as avea toti banii in mana nu as sti pe care dintre cele doua (laguna si mazda 6) sa o aleg. Masini de mare clasa (la mazda s-a vazut si in premiile pe care le-a luat).Cert este ca Renault marca care pana nu demult ma lasa rece ma atras mai mult si ma castigat in fata multor altor firme de prestigiu.Cea mai tare faza este ca exact inainte sa vand vw am dat cu el pe o ploaie intr-un canal fara capac (premiera in 250.000 km.) care a avut ca rezultat mucificarea amortizorului, pivotului, cap bara ... tot! Si dupa faza asta am zis ca cine si-o lua laguna de 24.000 de euro sa plateasca patru ani de zile la ea si s-o rupa in nenorocirile de drumuri care sunt la noi, nebun sa fie. Fratilor ghiciti ce mi-am luat. CLIO SYMBOL fratilor ha ha ha.... dci 10.000 de euro cu toate pe el fara jante (promotie), desi eu vroiam un megane 1,9 dti , clio nu ma atragea.Dar am facut un drive test cu amandoua si asta a iesit invingatoare (pentru mine).Tot ce pot sa zic acum dupa 6.000 km este ca sunt foarte multumit de ea si nu mai imi trebuie nici una din vechile masini, este beton din toate punctele de vedere (pentru clasa si pretul ei sa ne intelegem).Vreau sa va zic in incheiere ca de acum inainte sunt un fan inrait al acestei marci care ma castigat definitiv dupa ce am discutat si cu altii care sunt proprietari de renault in general si care sunt la fel de multumiti ca si mine.Si pe langa noul megane, ca de fapt despre el este vorba, vor veni in curand de la renault si alte surprize cel putin la fel de placute.Pretul la megane este imbatabil, designul este deosebit fata de ce este pe piata, masina este un best seller, cine a vazut-o si a condus-o a avut numai cuvinte de lauda la adresa ei.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin1
post Jun 11 2003, 12:04 PM
Post #3


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 10-March 03
From: Deva (Hunedoara)
Member No.: 10.151



Koane Calibra, bravos, am citit ce-ai scris si parca eu as fi scris despre Renault....mi-ai luat cuvintele din tastatura ! Numai bine si sa te tina cat mai mult !
Sorin von Siebenburgen
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kozma
post Jun 11 2003, 03:33 PM
Post #4


novice
**

Group: Membri
Posts: 26
Joined: 18-March 03
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 10.462



si eu am un Clio Symbol dci cu toate figurile pe el si un Astra din 97.Clio are 6500 de km si opelul 160000.M-am gindit sa le vind pe amindoua si sa cumpar un megane2 1.9 dci dar nu stiu cit as putea lua pe clio.e din ianuarie Aveti vreo idee?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
OMEGA
post Jun 11 2003, 05:48 PM
Post #5


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 438
Joined: 29-March 03
From: Constanta
Member No.: 10.894



Parerea mea, renault!


--------------------
Just Me & MySelf! (Cont scos din functiune)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Laurentiu_007
post Jun 11 2003, 07:40 PM
Post #6


Lau
******

Group: Membri
Posts: 586
Joined: 14-January 03
From: Timisoara
Member No.: 9.065



Salut tuturor!
Interesant ce ai spus Calibra.Nu esti primul si sunt singur ca nici ultimul pe care il aud ca lauda Renault-ul.In legatura cu Mazda 6 parerea mea este ca e prea scumpa.Nu zic ca nu merita banii, dar totusi...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luc1an
post Jun 11 2003, 11:03 PM
Post #7


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 3-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.052



Apropo de megane... am de vanzare daca sunteti interesati:) si in cautarile mele pentru alta masina nu am ramasa asa de placut impresionat asa cum m-a zapacit Laguna 2... nici citroen c5, nici mazda 6, nici vectra, poate doar mondeo:) deci, daca sunteti interesati am un megane dizel de dat, ieftin ca braga:)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristian2
post Jun 12 2003, 11:05 PM
Post #8


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 15-July 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 5.255



Parerea mea nici una din aceste masini nu sunt fiabile, si pe langa asta mai arata si nasphaaaaaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luc1an
post Jun 13 2003, 02:45 PM
Post #9


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 3-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.052



Ca e naspa sau nu e naspa aici nu pot sa-ti spun nimic ca vorba aia... nu poti sa te caci in gustul omului.
In schimb, de Megane-ul diesel pe care il am sunt supermultumit. Nu ratez nici o groapa, nici o sina de tramvai, etc.
Amortizoarele se prezinta excelent, directia e fara cusur. La revizie am schimbat bucsile de pe capetele de bara
stabilizatoare care erau din cauciuc si placutele de frina ca le venise rindul.
In rest... de exceptie...Am uitat sa va spun ca am 30.000 de kilometri din care vreo 10.000 facuti pe drumurile patriei.
Recent am facut doua dumuri pina la Baia Mare. daca nu cunoasteti traseul, sa stiti ca nu e unul usor, mai ales ca la
intoarcere am venit prin muntii rodnei, trecinf prin sighetul marmatiei. pe acolo se tine si una din cele mai grele
etape de la campionatul de raliuri. in sfirsit, ceea ce vreau sa spun este sa nu mai spuneti din auzite de la
diversi prieteni binevoitori si puneti mina si incercati! Pe de alta parte se poate ca sa fie diverse probleme ca la orice
masina: unui prieten cu Clio i s-a scurs uleiul din amortizoare dupa 800 de kilometri, altuia i s-a calat motorul (VW Golf4 TDI)
pentru ca idiotii de la service au uitat sa-i puna ulei la revizie desi i-au resetat calculatorul de bord. Revin cu ideea
ca daca nu stii din experienta parerea ta este egala cu zero.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cristian2
post Jun 14 2003, 04:12 PM
Post #10


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 15-July 02
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 5.255



Luciane cum spui tu ca megane este o masina fiabila cand la 30000 km ai schibbat destule, du-te si spune asta la un bebelas.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luc1an
post Jun 19 2003, 12:56 AM
Post #11


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 3-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.052



Care destule? placutele de frina? Le venisera rindul... du-te tu linistit cu masina ta cu placutele de frina neschimbate pina la 40.000 de kilometri pe valea oltului sau pe drumul dintre Baia Mare si Sighetul Marmatiei de fro doua-trei ori. Iti urez succes! Iar despre bucsile alea, iti amintesc ca e vorba de un fel de mansoane de cauciuc care stau peste o tzava. iar la 500.000 de lei ce vrei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin11
post Jul 3 2003, 07:02 AM
Post #12


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 3-July 03
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 13.951



am cam aceeasi dilema (nu prea imi place design ext la renault)
luciane daca ai vorbit serios sint interesat so...in caz ca ...da-mi amanunte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin11
post Jul 3 2003, 07:10 AM
Post #13


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 3-July 03
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 13.951



am cam aceeasi dilema (nu prea imi place design ext la renault)
luciane daca ai vorbit serios sint interesat so...in caz ca ...da-mi amanunte
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luc1an
post Jul 4 2003, 03:12 PM
Post #14


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 3-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.052



Vorbesc serios. Mail pe lucianchiriac@xnet.ro sau tel. 0722274099
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Luc1an
post Jul 4 2003, 08:32 PM
Post #15


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 3-June 03
From: Bucuresti
Member No.: 13.052



Am schimbat nick-ul din Lucian in Luc1an. Sint tot eu, fan Megane
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 10:38 AM