IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

SUV compact / 4x4 berlina-break

This topic is about SUV compact / 4x4 berlina-break, the author, Titi1988, wrote about: Bine v-am regasit si La multi ani Sper ca sunteti toti ok si as avea nevoie de ajutor pe un segment auto unde sunt.. pe langa. Urmeaza sa ma mut la ca ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> SUV compact / 4x4 berlina-break
Titi1988
post Jan 3 2019, 04:18 PM
Post #1


disperat..dupa masini
******

Group: Membri
Posts: 1.395
Joined: 4-November 07
From: Cluj
Member No.: 115.339



Bine v-am regasit si La multi ani!!

Sper ca sunteti toti ok si as avea nevoie de ajutor pe un segment auto unde sunt.. pe langa.

Urmeaza sa ma mut la casa iar accesul este foarte problematic iarna.. fara 4x4 nu exista nicio sansa sa intru/ies din curte.

Prin urmare se dau urmatoarele criterii:

-buget 10.000 euro
-tara provenienta : Germania
-an minim 2011-2012
-cutie manuala
-minim 150 cp ( cu turbo ) - motor de maxim 2.0
-15.000-20.000 km/an - is setat pe diesel pentru cuplu dar nu elimin complet benzina
-sistem 4x4 decuplabil ( aici e o disctutie mai lunga si sper ca o prezint bine)
-spatiu interior ( fata+spate) ok pentru persoane de 190 cm - merg la concursuri hard enduro cu fratele meu si nu vreau sa se dea cu capul cand se sta in spate
-dotare suplimentara -trapa-acoperis panoramic ( are sotia aceasta dorinta)

Mai jos prezint ce masini am luat in vizor dar sa vorbim de sistemul 4x4. O sa am nevoie de el iarna (zilnic-nu se curata zapada pe straduta) ca sa intru/ies din curte plus cateva iesiri la ski cand nu se curata drumul. In rest m-am descurcat cu tractiune fata toata viata fara sa-mi creeze probleme. Asa ca m-am gandit ca e mai ok o masina la care se poate decupla 4x4, acesta sa nu fie permanent. Am fost cu audi quattro 2.0 tdi 143 de cai si 2.0 tfsi 200 de cai si sistemul 4x4 le mananca mult din putere iar consumul e marit ( fara sens, din punctul meu de vedere) Aici puteti aduce argumente.. poate gresesc in logica mea.

Concurentii-in ordinea preferintelor ( ii specific si pe cei elimintati si motivul)

1.Mazda CX-5- iubesc aceasta masina.. mi se pare perfecta dar nu vreau sa cumpar prima varianta si nu am bani de facelift ELIMINAT

2.Audi A4 allroad 2.0 tdi 177 cp - nu se incadreaza in pret + sistem 4x4 permanent

3.Nissan Qashqai facelift 2.0 150 cp ( masina preferata a sotiei) dar am fost la test drive si e destul de mica la interior, in spate am stat inghesuit.. interior rudimentar. PLUS : Se poate decupla 4x4

4.Mitsubishi ASX 1.8 150 cp - nu am testat masina, nu stiu multe despre ea.. mi-a recomandat-o un prieten. Sistem 4x4 decuplabil, exterior mai atragator decat QQ, am citit ca e mai spatioasa decat nissan-ul.. urmeaza sa merg sa vad una/ sa ma documentez mai mult

5.Hyundai IX35 184 cp - nu arata rau pe interior/exterior, motor mai puternic. Spatiu interior ok ( merg sa ma urc intr-una cat de curand)
din cate stiu e 4x4 permanent si aici pierde din puncte

6.VW tiguan - nu-mi place interiorul si nu-si merita banii ELIMINAT

7.Ford kuga - nu-mi place marca ELIMINAT

8. Skoda octavia 4x4 break - mi se pare extrem de plictisitoare masina.. sistem 4x4 permaent ELIMINAT

9.Skoda Yeti.. ii spune numele : YACH!!! urata cu spume!!! ELIMINAT

Am cam ramas in urma pe segmentul auto cum mi-am dedicat timpul liber motocicletelor.. Sper sa ma ajutati sa iau cea mai buna decizie!


--------------------
Nissan Primera Acenta 1.6i 109 cp 2007
Dacia Logan MCV Ambiance 1.5 dCi 70 cp 2007
Dacia Logan MCV Laureate 1.5 dCi 85 cp 2009
Dacia Lodgy Laureate 1.5 dCi 110 cp 2014
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dordeduca
post Dec 13 2020, 03:18 PM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 31
Joined: 1-June 11
Member No.: 132.513



As merge pe Audi. De Ce? pt ca sunt fan audi
Tias recomanda sa mergi si pre marca care te atrage mai mult, ceva ce au si apropiatii tai astfel veti putea depista mai usor problemele.


--------------------
Blogul meu scriu si de auto/moto/velo
Dacia Sentry
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:01 PM