IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Atentie la cartea verde pt Serbia

This topic is about Atentie la cartea verde pt Serbia, the author, pmhoria, wrote about: Ca sa fiu mai scurt si la obiect. Am plecat in Grecia prin Serbia - Macedonia pe 2 iulie si ne-am intors pe 13 iulie din Skiathos. Datorita acestei le ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Atentie la cartea verde pt Serbia
pmhoria
post Jul 15 2009, 04:01 PM
Post #1


Around
******

Group: Membri
Posts: 1.476
Joined: 6-November 07
From: Timisoara
Member No.: 115.360



Ca sa fiu mai scurt si la obiect. Am plecat in Grecia prin Serbia - Macedonia pe 2 iulie si ne-am intors pe 13 iulie din Skiathos.
Datorita acestei legi:
http://www.vvo.at/index.php?option=com_con...=74&lang=en
noi am picat fix la o zi dupa schimbarea denumirii din SCG (adica Serbia si Munte Negru) in SRB in granita noaptea la ora 2 a.m.

Drept urmare a trebuit sa scot din buzunar suma de 110 euro pt a avea noua carte verde emisa de Sarbi.

Acuma am primit promisiunea de la cei care ne-au facut Cartea Verde aici in Ro ca ne vor da banii inapoi. Nu stiu inca ce se va intampla dar m-am gandit sa va atrag atentia sa nu mergeti prin Serbia cu SCG pe Cartea Verde ca sunteti buni de plata.

This post has been edited by pmhoria: Jul 15 2009, 04:01 PM


--------------------
G,RAV,5,4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex-F1
post Jul 15 2009, 11:21 PM
Post #2


THE GODFATHER
******

Group: Membri
Posts: 3.845
Joined: 8-August 04
From: Timisoara
Member No.: 30.528



Hmmm....si noi plecam in Grecia tot prin Serbia si Macedonia! La mine in cartea verde Macedonia (MK) e taiata, deci trebe sa-mi fac o asigurare separata no.gif , dar Serbia cred ca e ok, scrie SRB* - unde * inseamna asa (citez): "Raspunderea asiguratorului, prevazuta in documentele de asigurare, eliberate pt. Serbia, este limitata la aria geografica a Republicii Muntenegru si la acele arii geografice ale Serbiei care sunt sub controlul Guvernului Republicii Serbia"! ninja.gif Io din asta inteleg ca e ok! Voi ce intelegeti? unsure.gif Interesant ce zici tu cu "o zi dupa schimbarea denumirii din SCG in SRB", ca asigurarea mea e facuta in data de 04.06.2009 si la mine scrie SRB, nu SCG!!! confused.gif Oricum, bafta maxima la recuperat banii.... teehee.gif


--------------------
VW Passat 1.9 TDI sedan 155 CP / 378 Nm pe dyno

>>> RACING IS IN MY BLOOD <<< (dar nu cu Passat-ul)

"Cei cu adevarat cunoscatori, nu vor putea uita faptul ca, masinile bune, fiabile si mai ales corecte fata de client, la banii platiti pt. ele, nu se mai fac din 2004 la 95% din brandurile lumii" (by DORU, 2009)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Jul 16 2009, 09:48 AM
Post #3


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Cred ca Horia se refera la documentul Carte Verde, care se elibereaza separat, iar tu faci referire la cel atasat asigurarii RCA. Explicatia este uramtoarea. Documentele CV sunt in varianta "veche", pe cand cele RCA+CV sunt actualizate.
Oricum, va dura ceva timp pana se vor inlocui cele cu SCG, asa ca MARE ATENTIE! ;)


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
klm
post Jul 16 2009, 10:05 AM
Post #4


Asa?!
******

Group: Membri
Posts: 3.821
Joined: 10-January 08
From: Galati
Member No.: 116.021



FE, pai voua nu v-au venit noile reglementari? Cred ca inca de la inceputul saptamanii se emit noile CV cu modificari.


--------------------
"Ai, n-ai mingea, tragi la poarta!" - Mircea Radulescu

Nu mai fumez
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Jul 16 2009, 10:44 AM
Post #5


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Ba da:
15.07.2009 oea 15:45
"Având în vedere schimbarea indicativului de țară pentru Serbia, în SRB, începând cu 12.07.2009 toate formularele CARTE VERDE care conțin indicativul SCG pentru Serbia și Republica Muntenegru nu mai sunt valabile."


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
adrian_r5
post Jul 16 2009, 11:08 AM
Post #6


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 407
Joined: 28-October 07
From: Timisoara
Member No.: 115.270



Simbata 11 iulie am fost la Belgrad ... cu o zi inainte nea brokeru' care mi-a adus asigurarile medicale mi-a adus si carticica aia verde cu varianta SRB (pe aia care mi-a dat-o in mai scria SCG) ... la granita vamesul sirb mi-a cerut cartea verde si talonul masinii - asta fost singura verificare la partea sirbeasca (evident pe linga aplicat stampila in pasaport)... iar cu vreo 150 m inainte de partea romaneasca (pe sensul de iesire din tara) un nenea s-a uitat la rovinieta si a notat ceva intr-un catastif.
N-am dat importanta diferentei SCG - SRB ... da' se pare ca am scapat de neplaceri ...

This post has been edited by adrian_r5: Jul 16 2009, 11:09 AM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Alex-F1
post Jul 18 2009, 06:04 PM
Post #7


THE GODFATHER
******

Group: Membri
Posts: 3.845
Joined: 8-August 04
From: Timisoara
Member No.: 30.528



QUOTE (FAR EASTERN @ Jul 16 2009, 03:48 AM) *
Cred ca Horia se refera la documentul Carte Verde, care se elibereaza separat, iar tu faci referire la cel atasat asigurarii RCA


Asa este, io ma refeream la cel de la RCA! Dar de ce a fost nevoie de o carte verde separata pt. Serbia? Aia din RCA nu era buna? Ca nu mai pricep nimic! Trebe sa-mi fac si io separat sau cum fras? ninja.gif


--------------------
VW Passat 1.9 TDI sedan 155 CP / 378 Nm pe dyno

>>> RACING IS IN MY BLOOD <<< (dar nu cu Passat-ul)

"Cei cu adevarat cunoscatori, nu vor putea uita faptul ca, masinile bune, fiabile si mai ales corecte fata de client, la banii platiti pt. ele, nu se mai fac din 2004 la 95% din brandurile lumii" (by DORU, 2009)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Jul 18 2009, 08:28 PM
Post #8


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Nu toti asiguratorii ofera acoperire extinsa CV odata cu polita RCA, de asta e nevoie ca pentru tarile fara acoperire sa se achizitioneze alt document.


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
pmhoria
post Jul 18 2009, 08:47 PM
Post #9


Around
******

Group: Membri
Posts: 1.476
Joined: 6-November 07
From: Timisoara
Member No.: 115.360



Am fost plecat vre-o 2 zile si nu am avut acces la net.
Alex, nu aveam pt Serbia, Munte negru si Macedonia Carte Verde. A trebuit sa-mi fac una tot la ei (Asiban) pe o luna. Si drept urmare am prins chestia cu SCG vs SRB.
Tipul de la asigurari nu mi-a putut promite ca-mi da banii pt ca multi asiguratori au fost in cazul asta si au tot felul de discutii la Buc la sediile centrale. El s-a oferit ca in cel mai rau caz, sa-mi faca reducere la Casco la anul in valoare de 110 euro cat am dat eu pe CV la sarbi.
O sa vedem, macar a avut bunul simt sa-mi ofere asta.... smile.gif


--------------------
G,RAV,5,4
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Jul 19 2009, 10:43 AM
Post #10


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Foarte frumos din partea lui... sper sa se poata tine de cuvant. wink.gif
Oricum, era bine sa fi intrebat/studiat mai intai(LUCRU PE CARE-L RECOMAND TUTUROR) documentul RCA/CV si inainte de achizitie si inainte de plecare. Iti spun asta deoarece, daca vrea, oficial poate sa-ti refuze "despagubirea"...


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 10:21 AM