IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Masina mea Toyota Auris trage dreapta :) Directia?

This topic is about Masina mea Toyota Auris trage dreapta :) Directia?, the author, toyota16vvti, wrote about: Salutari. Am fost la Toyota Pitesti pentru reviziei si mi-au verificat tot ce se putea. Mi-au recomandata sa nu umblu la unghiuri. Mi-au schimbat roti ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Masina mea Toyota Auris trage dreapta :) Directia?, Probleme de directie
Ati avut probleme de directie sa traga masina intr-o parte?
Ati avut probleme de directie?
Da [ 8 ] ** [27.59%]
Nu [ 6 ] ** [20.69%]
Vinovate: jantele [ 1 ] ** [3.45%]
Vinovate: gumele [ 4 ] ** [13.79%]
Vinovate: Directia [ 3 ] ** [10.34%]
Vinovate: Bucsele [ 2 ] ** [6.90%]
Altele [ 5 ] ** [17.24%]
Total Votes: 14
Guests cannot vote 
toyota16vvti
post Jun 25 2012, 08:57 AM
Post #21


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 3-September 08
From: BUCHAREST
Member No.: 117.886



Salutari.
Am fost la Toyota Pitesti pentru reviziei si mi-au verificat tot ce se putea.
Mi-au recomandata sa nu umblu la unghiuri.
Mi-au schimbat rotile fata intre ele si mi-au dat verdictul.
GUmele - au fost scoase si tinute orizontal peste iarna pe balcon - au imbatranit, am vazut ca au si crapaturi si s-au deformat.
4 ani au tinut Dunlop....cam putin, dar cica asta e durata de viata.
Ce cauciucuri recomandati? Sa traga ok masina, sa nu fuga dar nici sa dau o gramada de bani...?
Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kye04
post Nov 20 2013, 01:32 PM
Post #22


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 20-November 13
Member No.: 142.744



Ai rezolvat problema?
Eu am un prius din 2010 care al el, trage dreapta. Am luat jante noi cu cauciucuri noi. La fel. Facut geometria in 3 locuri (inclusiv la toyota) . Degeaba .
Si cu jantele vechi (pe 17) si cu astea noi pe 15 la fel trage dreapta....
Verificat bucsi etc toate ca noi....
Singura solutie gasita e o tziganie.... Am pus pe stinga 2,0 in pneuri si pe dreapta 2,5 .
Nu mai trage asa rau dar tot trage....
Trage si la viteze mari si la mici.... iar cind cotesc dreapta se simte clar ca merge mai usor si mai natural decit cind fac asta spre stinga...
Parerea mea e ca e din directie, ceva e in neregula cu vreun senzor care nu vede directia dreapta cum trebuie, are impresia ca e putin spre stinga si de aia trage volanul dreapta pentru a corecta directia...

Zilele astea schimb niste bucsi pe fata, desi sunt convins ca tot la fel se va comporta...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
toyota16vvti
post Nov 25 2013, 10:10 AM
Post #23


novice
**

Group: Membri
Posts: 37
Joined: 3-September 08
From: BUCHAREST
Member No.: 117.886



QUOTE (kye04 @ Nov 20 2013, 12:32 PM) *
Ai rezolvat problema?
Eu am un prius din 2010 care al el, trage dreapta. Am luat jante noi cu cauciucuri noi. La fel. Facut geometria in 3 locuri (inclusiv la toyota) . Degeaba .
Si cu jantele vechi (pe 17) si cu astea noi pe 15 la fel trage dreapta....
Verificat bucsi etc toate ca noi....
Singura solutie gasita e o tziganie.... Am pus pe stinga 2,0 in pneuri si pe dreapta 2,5 .
Nu mai trage asa rau dar tot trage....
Trage si la viteze mari si la mici.... iar cind cotesc dreapta se simte clar ca merge mai usor si mai natural decit cind fac asta spre stinga...
Parerea mea e ca e din directie, ceva e in neregula cu vreun senzor care nu vede directia dreapta cum trebuie, are impresia ca e putin spre stinga si de aia trage volanul dreapta pentru a corecta directia...

Zilele astea schimb niste bucsi pe fata, desi sunt convins ca tot la fel se va comporta...

Salut.
Nu s-a rez problema, cu cauciucurile de iarna am schimbat cele de pe spate pe fata si e mai mica, apropae insesizabila, dar ea exista si nu in mintea mea. Cele de vara se simt mai tare. Cei de la Toyota mi-au recomandata sa imi iau cauciucuri noi - am mers la cineva cunoscut nu de pe strada, a condus-o si el si a zis ca nu mi se pare doar mie. Cand am luat-o se tinea dreapta perfect s km intregi, acum a devenit sensibila si "fuge" pe orice drum putin dreapta, o simt ca trage. Acum am avut si bara si aripa fata lovite o data di nstg si o data din dreapta, dar nu a ajuns la roti. si tragea de cand am pus cauciucurile de iarna prima oara. E clar ca trebuie cauciucuri noi....dar 400*4 e destul de mult
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:28 AM