IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Probleme Swift 1.3 GS

This topic is about Probleme Swift 1.3 GS, the author, wicked, wrote about: In primul rand imi cer scuze ca am deschis un nou topic dar vreau sa fie vazut bine. /smile.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":)" border="0" a ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Probleme Swift 1.3 GS
wicked
post Jan 21 2009, 11:07 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 21-January 09
Member No.: 119.033



In primul rand imi cer scuze ca am deschis un nou topic dar vreau sa fie vazut bine. smile.gif

Deci sa incep,

Prima intamplare:

Inainte de sarbatori mergand, brusc s-a auzit un "uruit" la motor, se auzea exact ca ala de la pompa de apa sau o rola, un rulment, imi fac programare, ma duc la ei vine cineva la masina (nu vreau sa dau nume) se urca in ea si zice, da domne se aude acel zgomot, se urca la volan merge cu ea in service si dupa 5 minute vine si-mi zice ca nu se aude domne nimic, deja incepeam sa fierb, ma duc inauntru pun urechea evident ca se auzea, dupa mai multe minute de cearta omu incerca sa-mi spuna ca defapt se aude dar nu e nimic grav, eu ii ziceam ca pentru mine este ca nu s-a auzit pana acum si nu e normal sa se auda, in sfarsit au inceput sa desfaca pe acolo le iau prin eliminare si au constatat ca ar fi un rulment la compresorul de AC, colac peste pupaza nu aveau pe stoc acest rulemnt, ma programeaza dupa sarbatori pentru inlocuire dar intre timp nu s-a mai auzit.

A doua intamplare:

Cu vreo 10 zile in urma s-a aprins martorul la ABS in bord, eu m-am gandit la ce era mai simplu, eroare de calculator etc, si simptomul era de aprindere stingere etc, in acest timp s-a aprins si martorul de la motor, si periodic nu mergea servo la volan, cand mergea 50% cand nu mergea deloc, mi-am facut programare ma duc a-2-a zi o baga pe tester, umbla pe la motor probabil i-au facut aerisire la frana dracu stie, le-am zis si de problema de servo si cea cu martorul de la motor, raspunsul dat de ei a fost ca singura eroare care a dat-o a fost la ABS, bun am inghitit fara sa mai fac scandal si am plecat, cu toate in regula, am plecat din nou seara cu masina si surpriza s-a aprins martorul de la ABS servo face figuri mereu. Eu personal imi bag picioarele in ea de garantie , nu mai vreau sa am de a face cu ei, o sa le fac reclamatie si sper sa le fac si probleme.

Rugamintea mea la voi este, daca stiti vreun service autorizat RAR/ITP si sunt competenti v-as ruga mult sa-mi ziceti ca nu se mai poate, in tara asta o sa ne plangem de mila la cum merg lucrurile, va multumesc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RobertoSW
post Jan 21 2009, 07:37 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 53
Joined: 27-August 08
From: Constanta
Member No.: 117.835



Daca ai spune si din ce oras esti, in mod sigur vei primi raspunsul potrivit.


--------------------
SKODA OCTAVIA TOUR SPORT 1,9TDI
SUZUKI SWIFT 1,3GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alnebun
post Jan 22 2009, 01:32 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 18-June 08
From: Bucuresti & Pitesti
Member No.: 117.334



imi pare rau pentru cele patite. Sfatul meu este sa incerci si aici http://www.suzuki.ro/index.php?option=com_...9&Itemid=43 (site-ul oficial suzuki romania daca nu ma insel); le spui ce ai patit, cum ai fost tratat si poate iti spun si ei ce ar trebui sa faci in continuare. Dupa cate stiu dealeri dau socoteala firmei mama si solutia cea mai buna este sa nu mai inghitim ci sa ne cerem drepturile.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
wicked
post Jan 23 2009, 11:04 AM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 21-January 09
Member No.: 119.033



Sunt din Bucuresti, credeti ca daca ma duc la Radacini Motors (Iuliu Maniu) voi avea parte de mecanici mai iscusiti?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RobertoSW
post Jan 23 2009, 02:23 PM
Post #5


sofer
***

Group: Membri
Posts: 53
Joined: 27-August 08
From: Constanta
Member No.: 117.835



Parerea mea este ca toti sunt la fel de "priceputi". In lipsa altei alternative insa........incearca.


--------------------
SKODA OCTAVIA TOUR SPORT 1,9TDI
SUZUKI SWIFT 1,3GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
alnebun
post Jan 26 2009, 04:23 PM
Post #6


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 18-June 08
From: Bucuresti & Pitesti
Member No.: 117.334



QUOTE (wicked @ Jan 23 2009, 09:04 AM) *
Sunt din Bucuresti, credeti ca daca ma duc la Radacini Motors (Iuliu Maniu) voi avea parte de mecanici mai iscusiti?


Eu zic sa incerci si daca e mai bine sa ne anunti si pe noi. Pe langa faptul ca service-ul b&s nu se bucura tocmai de recomandari bune mie personal imi este si peste mana sa ajung acolo. Cei de la radacini au o experienta mai mare cu masinile (chiar daca nu suzuki) si-asa ca poate stiu sa-si trateze si clientii mai bine.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lai
post Jan 26 2009, 04:37 PM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 58
Joined: 28-January 08
From: rahovia
Member No.: 116.198



La Radacini am fost acum cateva luni cu o mica problema. Mai exact, pedala de ambreiaj scartaia. Nu e o problema noua, mai fusesem cu ea la BS si s-a rezolvat in cateva minute. Dupa cateva luni insa a reaparut. Asa ca am zis ca sa incerc si la Radacini. Din pacate dupa ce am asteptat o ora scartaitul nu fusese inca rezolvat. Solutia lor: cercetari amanuntite, sa le las masina o zi intreaga, nu reusisera sa descopere sursa scartaitului. Am zis pas si am asteptat pana la revizia de la BS ca rezolv. Ma rog, e o problema minora.
Ideea e ca cei de la Radacini, desi sunt amabili si par bine intentionati, cel putin deocamdata inca nu au experienta cu Suzuki.


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mutulica_41
post Feb 18 2009, 04:31 PM
Post #8


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 13
Joined: 3-May 08
From: bucuresti, cartierul cu 3 litere
Member No.: 117.020



La service Radacini, acum vreo 3 ani parca, cu ocazia unei revizii la una din masinile firmei ( nubira), baietii au schimbat volanul cu airbag cu alt volan care nu avea airbag...concluzia o trage fiecare...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th April 2024 - 06:05 PM