IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Achizitionare Swift Ungaria

This topic is about Achizitionare Swift Ungaria, the author, liviuv, wrote about: QUOTE (britney_a2001 May 11 2008, 0400 PM) Am incercat sa gasesc adresa de mail a dealer-ului de la care ai achizitionat masina, dar nu am reusit sa d ... To read more just scroll down

3 Pages V  < 1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> Achizitionare Swift Ungaria, Ghid cumparare Suzuki Swift Ungaria
liviuv
post May 11 2008, 04:51 PM
Post #21


novice
**

Group: Membri
Posts: 42
Joined: 8-April 08
From: Bucuresti / Craiova
Member No.: 116.871



QUOTE (britney_a2001 @ May 11 2008, 04:00 PM) *
Am incercat sa gasesc adresa de mail a dealer-ului de la care ai achizitionat masina, dar nu am reusit sa dau decat peste acest site http://suzuki-pest.hu/hu/akciok/akcio1. Ma poti ajuta si pe mine pls? Doresc si eu sa achizitionez un swift si din ceea ce ai spus tu este mult mai rentabil sa-l iei din Ungaria decat de aici.

PS Un este localizat dealer-ul, chiar in Budapesta sau in alt oras?


Aici ai datele de contact ale dealerului: http://suzuki-pest.hu/hu/impresszum. Ti-am trimis PM cu adresa de email a persoanei de contact cu care am discutat eu. Dealer-ul este localizat chiar in Budapesta. Iata aici localizarea sa exacta in Budapesta. Este destul de aproape de centru.


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
britney_a2001
post May 11 2008, 06:11 PM
Post #22


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-May 08
Member No.: 117.076




Ai cumva si un nr de tel in cazul in care doresc sa-l contactez pe dealer?

This post has been edited by britney_a2001: May 11 2008, 06:42 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
britney_a2001
post May 11 2008, 06:33 PM
Post #23


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 11-May 08
Member No.: 117.076



Multumesc mult pt info.
Vroiam sa te mai intreb tu cat a trebuit sa stai in Ungaria. Adica de cand ai ajuns acolo cat au durat formalitatile pana ai luat masina?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviuv
post May 11 2008, 08:26 PM
Post #24


novice
**

Group: Membri
Posts: 42
Joined: 8-April 08
From: Bucuresti / Craiova
Member No.: 116.871



QUOTE (britney_a2001 @ May 11 2008, 06:33 PM) *
Multumesc mult pt info.
Vroiam sa te mai intreb tu cat a trebuit sa stai in Ungaria. Adica de cand ai ajuns acolo cat au durat formalitatile pana ai luat masina?


Ai un PM cu numarul de telefon.

Cand am ajuns la dealer totul era pregatit si formalitatile au durat in jur de 45 de minute. Am plecat din Craiova la ora 5 dimineata cu inca cineva, cu o alta masina. Am ajuns la dealer in jur de ora 15:00. Am avut ceva probleme cu retrasul banilor de la bancomat pentru ca cei de la Unicredit Tiriac nu imi marisara limita de extragere zilnica insa in jur de ora 16:30 aveam toti banii cash si de atunci totul la dealer a mers foarte repede. Am dormit o noapte in Budapesta si a doua zi ne-am intors cu amandoua masinile in tara. Daca la dus am facut 10 ore, la intoarcere am facut aproape 14 (fiind masina noua a trebuit sa mergem incet si in plus am prins si ploi prin Romania).

Depinde din ce oras esti, dar ma gandesc ca ai putea pleca cu avionul din Romania de dimineata si sa te intorci cu masina in aceeasi zi. S-ar putea insa sa fie destul de obositor. La dealer programul incepe in jur de ora 09:00.


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviuv
post May 13 2008, 02:19 PM
Post #25


novice
**

Group: Membri
Posts: 42
Joined: 8-April 08
From: Bucuresti / Craiova
Member No.: 116.871



Ieri am trimis la dealer scan-uri dupa certificatul de inmatriculare si cartea de identitate pentru ca ei sa isi poata recupera acea taxa de prima inmatriculare de 361.000 HUF. Cu acesta ocazie mi-au confirmat problema cu termenele de livrare pentru Swift, problema care exista si in Ungaria, nu doar in Romania.


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mada1509
post Nov 3 2008, 03:45 PM
Post #26


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 3-November 08
Member No.: 118.450



buna liviu,

Poti sa-mi dai si mie adresa ta de mail sau un numar de telefon , ca as avea ceva intrebari in legatura cu achizitionarea unui swift din ungaria.

Multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
liviuv
post Nov 11 2008, 11:58 AM
Post #27


novice
**

Group: Membri
Posts: 42
Joined: 8-April 08
From: Bucuresti / Craiova
Member No.: 116.871



QUOTE (mada1509 @ Nov 3 2008, 03:45 PM) *
buna liviu,

Poti sa-mi dai si mie adresa ta de mail sau un numar de telefon , ca as avea ceva intrebari in legatura cu achizitionarea unui swift din ungaria.

Multumesc


Ai PM.


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GS 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DarkDac
post Nov 11 2008, 11:30 PM
Post #28


sofer
***

Group: Membri
Posts: 58
Joined: 12-August 08
From: Severin
Member No.: 117.743



Swift-ul meu este cumparat second hand dar de la o firma romaneasca care le ia din Ungaria, din cate am inteles eu, un fel de dealer
1.3 gs, 8500 eur, 2007, 29000km,
asta am luat, asta a fost(acum 3 luni), super multumit
nu mi-am mai batut capul cu rodajul ca era gata facut:))
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Nov 12 2008, 10:30 AM
Post #29


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



...si a mea e de vanzare cu 45000 km biggrin.gif (si e inmatriculata deja)


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DarkDac
post Nov 12 2008, 11:29 PM
Post #30


sofer
***

Group: Membri
Posts: 58
Joined: 12-August 08
From: Severin
Member No.: 117.743



Posteaza pe autovit .ro Trixi
Eu cand cautam Swift am gasit foarte greu sa cumpar, am facut 500 de km pana in Harghita
Pe urma am mai vazut asa cate un Swift postat de vanzare, dar dispareau destul de usor, asa ca incearca si acolo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kifla
post Nov 13 2008, 11:36 PM
Post #31


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 17-May 08
From: Arad
Member No.: 117.120



@mada1509 si eu am incercat sa cumpar un swift din ungaria , cu reducere bineinteles ! Cam de la sfarsitul lui octobrie (mai exact din 23 laugh.gif , cand a fist liber la ei ) . Dupa cateva telefoane (vorbesc maghiara ) ,inainte de a primi factura proforma si contractul de la dealer ( suzuki vac ) , am mai intrebat de posibilitatea recuperarii taxei de prima inmatriculare . Am fost pasat pe moment , nu prea aveam timp sa vorbesc atunci , iar cand l-am sunat mi-a spus "verde in fata" ca nu imi va vinde masina doar daca gasesc pe cineva din ungaria care sa o cumpere si pe urma sa mi-o revanda acea persoana . Am mai intrebat daca pot lua masina pe trailer , raspuns DA , dar pretul este fara reducere (pretul "unflat" de pe site-ul producatorului ) .
Am sunat si alti dealeri (cam toti care aveau cate ceva pe hasznaltauto.hu ) , chiar si cel indicat de liviuv , dar m-au pasat repede auzind ca sunt din afara ungariei ! Multi au oferte doar pentru masini care le cumperi pe rate .
Am incercat sa merg si personal , cand am trecut pe langa unul din Budapesta . Rezultatul : catastrofa ! In plus din tentativa mea de a face test drive cu un swift s-a ales un esec total .... si vreo 6 "opriri de rutina " (ale politistilor ) pana la granita ... cica preventive (recunosc ca nu am menajat mamicile dealerilor sick.gif ) , probabil nu au vazut in viata lor o masina cu volan pe dreapta verymad.gif verymad.gif
p.s. daca vrei sa cumperi masina noua , incearca sa negociezi si cu dealerii de la noi .... e ciza economica si daca mai vor sa mai existe si maine sa mai lase din pret !Ei au multe argumente cum ca nu pot , ca bla bla ....dar cand le zici ca alegi altceva sau alt dealer ti-a ceva bonusuri .. sa vezi ca se mai inmoaie si mai lasa . Pe mine doar cei de la redtor "m-au facut " , dupa ce saptamana trecuta se jurau ca-mi dau un swift 1.3gs la 10766 cu toate taxele , iar saptamana asta mi-au spus ca am inteles gresit si pretul corect ar fi 11900 euroi la cursul HVB ( cand vezi cursul , crezi ca nu e pentru euro ci pentru lire sterline whoops.gif ) , care , daca ai banii in valuta inseamna vreo 12300 (la cursul de azi).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Nov 14 2008, 12:19 AM
Post #32


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



cu taxa de prima inmatriculare situatia este urmatorul...
daca gasesti un dealer dispus sa iti deie masina fara pretul de prima inmatriculare,el trebuie sa astepte luni de zile pana ce fabrica ii returneaza banii,fapt care in aceasta situatie din ungaria evident este deosebit de neplacut pentru ei.saptamina trecuta au intrat si alte restrictii peste capul lor din partea de finantari,deci chiar nu sunt bine dispusi.
lotul 1.3 ,ce se vinde acum,cu setul de iarna...e la un pret tare bun.daca chiar vreti acum masina noua,luati din alea...
daca vreti altceva,orientati-va dupa masinile care se vind cu cateva sute/mii de km din cauza crizei,chiar daca nu vreti sa mergeti voi,sunt oameni dispusi ca sa va aduca acele masini,iar preturile sunt incomparabil mai bune.

si inca o chestie.fabrica nu produce momentan din cite stiu.saptamina trecuta au refuzat sa mai onoreze si comenzile care erau pe numele clientilor(adica au lasat deja avansul la dealeri din ungaria)nu va mai bazati pe promisiunile dealerilor,ca nu din rea intentie va aburesc...doar nici ei nu au de unde sa stie ce va fi.
momentan,abordarea "ce-i in mana,nu-i minciuna" este cea mai sanatoasa!
bafta!


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DarkDac
post Nov 15 2008, 10:29 PM
Post #33


sofer
***

Group: Membri
Posts: 58
Joined: 12-August 08
From: Severin
Member No.: 117.743



In Craiova la supermarketu-ul Real era expus un Swift GS, adica modelul cu dotari intermediare, si avea pretul de-o schioapa pe parbriz: 9000 euro cu TVA
Incepusem sa imi fac inima rea ca am dat 8500 pe Swift second-hand
Dar nu am mai intrebat daca pretul afisat era pentru modelul de mijloc care era expus sau pentru modelul entry-level
nici numele dealer-ului nu-l stiu...dar ziceau ca e oferta
la 50 metri de Swift era o Fabia 1.2 cu vreo 12 000 eur
Acum nu stiu ce sa mai zic........cred ca nu am intrebat detalii ca sa nu ma oftic, dar postez aici pentru amatorii de Swift, poate aveti drum pe acolo
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Hoinar
post Nov 15 2008, 11:24 PM
Post #34


membru vesel
******

Group: Membri
Posts: 1.829
Joined: 7-January 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 96.184



QUOTE (DarkDac @ Nov 15 2008, 10:29 PM) *
...un Swift GS, adica modelul cu dotari intermediare, si avea pretul de-o schioapa pe parbriz: 9000 euro cu TVA
...


GS-ul e versiunea de varf! Care costa cca 12000 euro.
GLX-ul e versiunea medie.
GC-ul e versiunea de inceput. Asta costa undeva peste 9000 de euro.

Deci...in functie de cati km avea masina ta luata cu 8500 de euro, nu te-ai intepat la pret.


--------------------
Hauris
Membru al grupului "Noua ne place avatarul lui Mariustom!"
QUOTE (James Kilowatt @ Jan 21 2009, 10:57 PM) *
Pe de alta parte, sunt convins ca oamenii sunt mai dobitoci decat furnicile de cate ori sunt in trafic. Traficul e situatia in care oamenii sunt mai primitivi, previzibili si mai simpli decat oile sau albinele care au un creier cat o gamalie.D Si cu toate astea se considera niste toti niste soferi de geniu ... :D
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Nov 16 2008, 12:46 PM
Post #35


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



...din ce in ce mai des aud niste preturi sci-fi.cumparatorii sunt tare derutati.exact cum a zis Hoinar...cam astea sunt preturile,si oricat de mare ar fi criza si disperarea,sunt niste costuri reale sub care nu se poate sa mergi...
in cazul masinilor second,se mai intimpla ca proprietarul sa vinda in pierdere,pentru ca este nevoit,sau stie bine ca masina are o buba...
"gs"-ul de la real,am impresia ca este modelul acesta de iarna,care se vinde acum grupa mare(de fapt un glx,cu ceva dotari in plus) si pana la urma ieseai la 10000 cu ea lejer...cum s-a mai zis aici,curs calculat la nush ce banca,de ai impresia ca e curs lira sterlina,nu euro+niste taxe nemaiauzite...si asa mai departe.


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kifla
post Dec 2 2008, 10:41 PM
Post #36


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 17-May 08
From: Arad
Member No.: 117.120



@DarkDac din pacate TRIXI are dreptate . Preturile ce par OK in Ungaria sunt de obicei pentru ofertele cu rate ( in valute exotice si cu DAE necunoscut ) , iar cand mai spui ca esti si strain " li se rupe apa " ohmy.gif . Eu ( poate sunt mai incet la minte sau ghinionist ) am luat la rand toti dealerii care aveau ceva anunturi pe www.hasznaltauto.hu si pe urma am cerut oferta pe mail de la majoritatea dealerilor autorizati pe www.suzuki.hu , am fost si personal pe la unii , dar fara vre-un rezultat poitiv .
La noi , am discutat doar cu cei de la redtor si sara motors . Cel de la Redtor (Mircea Ignat) mi-a facut o oferta , dar dupa 2 zile mi-a spus ca am inteles gresit si oferta era pentru Ignis si nu pentru Swift miner.gif (poate deja am probleme si cu auzul ) => .....
Nervos .... dar poate un pic norocos , am luat un 1.3GS gri cu 11168 Teuro de la Sara Motors . Masina era pe stoc , avea si reglaj pe inaltime a scaunului soferului ( Domna mea este mai mica si asta a contat cel mai mult in versusul cu Cee'd-ul) si avea 6 airbaguri .... asta a contat in alte vs-uri cool.gif .
Pretul , Teuro calculat in lei la o banca fantoma , dar care avea un curs mai bun ca si alte banci "cu pretentii" , fara alte ghidusii nuke.gif
p.s. off topic :poate reviziile merita sa le faci pe la vecini .... la szeged la Tisza2005 AUTOHAZ kft pentru revizia de 15.000 mi-au spus pretul de 23.000Ft ~ 345lei , fata de 500-600 la timisoara banana.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicu.2oo5
post Dec 3 2008, 05:56 PM
Post #37


novice
**

Group: Membri
Posts: 24
Joined: 12-October 08
From: Oradea
Member No.: 118.227



QUOTE (kifla @ Dec 2 2008, 10:41 PM) *

Eu am fost la reprezentantul Suzuki din Debrecen si mi-a dat un pret final de circa 9500 euro pentru un Swift 1.3 GS. Si i-am spus din start ca vreau sa inmatriculez masina in Romania si n-a fost nici o problema. Trebuia doar sa platesc o cautiune de aprox. 1400 de euro pe care mi-o returnau in momentul in care le faceam dovada ca masina e inmatriculata in Romania.
In legatura cu reviziile, mi-au zis la Redtor ca pretul lor pentru Swift este de 270 ron, asta incluzand si consumabilele si manopera.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
trixi114679
post Dec 3 2008, 06:30 PM
Post #38


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 181
Joined: 24-September 07
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 114.672



sa mentionam totusi ca la o masina d 9500 mai trebuie sa platesti acasa si tva,care este 1900+drumul pana acasa....
nu sunt multe firme ca "limuzin autohaz" din debretin care sa isi permita sa tina cash blocat mult timp.ei intr-adevar sunt un caz special.in parcul lor sunt cel putin 500 d masini tot timpul,deci banuiesc ca este de unde.
redtor intr-adevar are preturile poate cele mai bune din tara insa in ungaria,daca cauti dupa reprezentante mai mici scoti revizia sub 50 d euro cu ulei si filtre si manopera cu tot,si nu te mai trezesti cu surprize neplacute cum am mai citit noi p aici.


--------------------
Warning!I have an attitude,and I know how to use it!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kifla
post Dec 3 2008, 10:21 PM
Post #39


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 19
Joined: 17-May 08
From: Arad
Member No.: 117.120



@Nicu.2005 daca e asa cum zici atunci ... go for it ! Dar daca e asa cum zice Trixi atunci nu merita ohmy.gif
@DarkDac si eu am vazut in Mall in Timisoara un pliant care face reclama ca se da reducere de 2400 Teuro la orice model Suzuki ! Cand m-am interesat mai in amanunt mi s-a spus ca se vand swift si sx4 cu optionale "cadou" in valoare de 2400Teuro , adica SE si winter edition => tzeapa ph34r.gif
p.s. asa face si producatorul autohton , cand zice ca iti da taxa de mediu cadou woot.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Nicu.2oo5
post Dec 4 2008, 12:18 AM
Post #40


novice
**

Group: Membri
Posts: 24
Joined: 12-October 08
From: Oradea
Member No.: 118.227



Recunosc ca nu stiu daca pretul de 9500 euro era cu TVA sau nu. Insa pentru mine nici n-a contat, deoarece mi-am luat masina din Oradea pana la urma. Am facut un credit auto si doar din Romania puteam cumpara astfel masina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V  < 1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 06:27 PM