IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Pregatirea pentru iarna

This topic is about Pregatirea pentru iarna, the author, alexvi, wrote about: Salut, Chiar daca nu am avut prea multa activitate pe acest forum, spun si eu ca nu am reusit sa-mi mai folosesc vechiul user. A fost nevoie sa-mi fac ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Pregatirea pentru iarna
alexvi
post Oct 8 2007, 09:27 AM
Post #1


novice
**

Group: Membri
Posts: 35
Joined: 3-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 114.870



Salut,

Chiar daca nu am avut prea multa activitate pe acest forum, spun si eu ca nu am reusit sa-mi mai folosesc vechiul user. A fost nevoie sa-mi fac un altul.

Incet, incet se apropie si iarna. Pentru ca eu sunt mai nou in ale soferiei si pentru ca este prima masina de care trebuie sa am grija, as vrea sa va intreb pe voi ce faceti pentru masinile voastre inainte de intrarea in iarna. Cum va pregatiti voi masina pentru intrarea in iarna?


Alex,

va multumesc!


--------------------
Suzuki Swift 1.5 GS Sunlight Copper Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tengeu
post Oct 8 2007, 01:13 PM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 82
Joined: 4-October 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 114.907



Ai atins un punct dureros. To do:
- verificat/completat lichid de racire - adus la spec. -20deg.
- golit instalatie de spalat parbriz de lichidul de vara si umplut cu lichid de iarna;
- spalat masina temeinic inainte de primul inghet si ceruit pe unde se poate;
- 4 anvelope de iarna + 4 jante de tabla (jantele de aliaj parca nu le-as folosi iarna);
- gresat yale si balamale (unde e cazul);
- pregatit carton pentru fata (stiu ca nu e dacie, dar eu pun carton in fata ca sa se incalzeasca mai repede - fac drumuri scurte si amestecul prea bogat dauneaza motorului);
- de verificat baterie + incarcare;
- de gasit loc de parcare deasupra unui capac de canal.


--------------------
Swift 1.5GS 5u Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Visatoru
post Oct 8 2007, 06:46 PM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 102
Joined: 3-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 114.882



Un singur sfat. Sa nu cumva sa parchezi masina peste o gura de canal pentru ca din cauza umezelii iti vei distruge cutia de viteze....


--------------------
Suzuki Swift 1.3 GLX
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Tengeu
post Oct 9 2007, 01:35 AM
Post #4


sofer
***

Group: Membri
Posts: 82
Joined: 4-October 07
From: Cluj-Napoca
Member No.: 114.907



Iarna, pe capacul de vizitare al conductelor de apa calda e uscat 30cm imprejurul capacului de canal. Nu vad unde ar fi umezeala. Cutia de viteze e etansa si nu are cum sa rugineasca. Mai mult condens decat se depune din faptul ca motorul e incalzit la 100 deg. nu poate fi. De unde rugina atunci? Am verificat cu camera termica in infrarosii: pe gura de canal temperatura e de 3 deg. atunci cand temp. exterioara e de -20deg. Motorul e la -5 deg. pe gura de canal si la -11deg. in parcarea de la 5m. Eu zic ca e o diferenta. Condensul nu intra in motor si nici in CV. Nu vad cum ar intra in CV. Ca idee: in iulie 2007, umiditatea a fost de 80% si in februarie 2007 a fost de 24% in aer si 45% pe gura de canal. Nu vad de ce ar fi mai periculos pe gura de canal.


--------------------
Swift 1.5GS 5u Grey
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 7th May 2024 - 07:49 PM