IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

TENIS

This topic is about TENIS, the author, T u d o r , wrote about: De ce e criminal? /biggrin.gif" style="vertical-align:middle" emoid=":D" border="0" alt="biggrin.gif" /> ... To read more just scroll down

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
> TENIS, clasamente, turnee, jucatori, etc.
T u d o r
post Jan 12 2010, 06:24 PM
Post #41


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



De ce e criminal? biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Jan 12 2010, 07:28 PM
Post #42


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



QUOTE ( T u d o r @ Jan 12 2010, 06:24 PM) *
De ce e criminal? biggrin.gif

A omorat un arbitru de linie cu un serviciu ce s-a dus direct in capul omului. Mai in gluma mai in serios, asta e. biggrin.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Jan 12 2010, 07:30 PM
Post #43


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Nu pot decat sa simt un feeling si sa fiu alaturi de el, tinand cont ca era si eu sa-mi fac knock out partenerul aseara cu o serva bine tintita la oo. biggrin.gif Norocul lui ca are reflexe ca ii strangeam cu spumiera cojile de pe jos. Era prima serva, data cu simt de raspundere. rolleyes.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Jan 12 2010, 09:09 PM
Post #44


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Din pacate este bine ca ai unde sa joci iarna, prin mahalaua mea nu exista decat suprafete foarte rapide in, sala care chiar nu fac bine unui jucator lent cum sunt eu. biggrin.gif Unde joci si pe ce suprafata?


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Jan 12 2010, 09:35 PM
Post #45


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Joc la marginea orasului pe un teren de zgura (aceleasi probleme ca si tine cu viteza, de altfel nici n-am mai jucat pe alta suprafata de nu mai stiu cand) care a fost acoperit pe iarna cu un balon de-ala cu aer cald. ma rog, de cele mai multe ori uita sa dea de-ala cald si diferenta de temperatura intre afara si inauntru e de cateva grade. Problema cea mai mare insa este calitatea suprafetei de joc. Zgura seamana cu un teren batatorit neuniform, arata urat si uneori sare mingea din contactul cu solul ca din coltul mesei. Dar se face ea primavara... rolleyes.gif

Racheta mea. Fosta castigatoare a nu stiu ce premiu in 2004, acum imbatranita si ieftinita. biggrin.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Jan 14 2010, 07:11 PM
Post #46


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Eu am doar un "Crane" cu racordaj profesional care isi face binisor treaba la nivelul meu. Mie imi place sa joc pe sintetic (iarba) dar nu pe linoleum sau alte suprafete care se preteaza la fotbal, atc. Si eu astept sa se faca primavara. biggrin.gif
In mahalaua noastra exista balon dar doar pentru fotbalisti. confused.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Jan 14 2010, 07:21 PM
Post #47


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Ce e ala "Crane"? smile.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
FAR EASTERN
post Jan 14 2010, 07:57 PM
Post #48


Tree Hugger
******

Group: Membri
Posts: 3.097
Joined: 30-January 08
From: Botosani, RO
Member No.: 116.228



Astea whistling.gif :


Attached File(s)
Attached File  rare_20red_crowned_20cranes.jpg ( 143.5K ) Number of downloads: 6
 


--------------------
prius - adv. mai intai, de mai inainte
GREEN ENGINE OF THE YEAR 2008
QUOTE (f1anatic @ Oct 16 2006, 10:16 PM) *
Daca chiar vrei sa salvezi planeta...cumpara un Prius sau Civic ...

<< Drive safely! Girls preffer you in one piece!>>
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Jan 15 2010, 05:00 PM
Post #49


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



QUOTE (FAR EASTERN @ Jan 14 2010, 07:57 PM) *
Astea whistling.gif :

N-am atatea : am doar una. biggrin.gif
Crane este o firma care face echipament sportiv si nu numai. Nu este vreo mare smecherie de firma.


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Jan 18 2010, 08:40 PM
Post #50


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Ceva pariuri vis-avis de Australian open? Raluca Olaru ºi Alexandra Dulgheru, au fost învinse în primul tur la Melbourne. Romanca Alexandra Dulgherua ajuns in decisiv la 4-4, moment în care ºi-a pierdut serviciu. Adversara ei a servit pentru meci, dar încã o datã Alexandra a revenit. Deºi pãrea cã o dominã tactic pe Wickmayer, împingând-o pe aceasta la o mulþime de greºeli neforþate (80, în total), Dulgheru a trebuit sã se recunoascã, în cele din urmã învinsã, dupã un meci care a durat fix 200 de minute: 10-8 în decisiv pentru Wickmayer.

Open-ul australian are 105 ani de istorie, turneul desfãºurându-se pânã în 1987 pe iarbã. Mats Wilander este singurul jucãtor din lume care a reuºit sã se impunã la Antipozi atât pe iarbã, cât ºi pe hard.

Din 1905, Australian Open s-a disputat în cinci oraºe australiene ºi douã oraºe neozeelandeze dupã cum urmeazã: Melbourne (de 50 de ori), Sydney (de 17 ori), Adelaide (de 14 ori), Brisbane (de 8 ori), Perth (de 3 ori), Christchurch (în 1906), ºi Hastings (în 1912). În 1972, când s-a decis ca turneul sã se desfãºoare în fiecare an în acelaºi oraº, Kooyong Lawn Tennis Club din Melbourne a fost locul ales, deoarece acest oraº atrãgea suport financiar ºi logistic mai substanþial.

Melbourne Park (actuala locaþie) gãzduieºte turneul din 1988 ºi s-a apelat la aceastã variantã deoarece Kooyong nu mai putea face faþã la amploarea evenimentului. Schimbarea s-a dovedit un succes imediat, numãrul de spectatori crescând cu 90% în 1988 (266.436) faþã de ediþia anterioarã desfãºuratã la Kooyong (140.000). În ceea ce priveºte numãrul de spectatori prezenþi la acest eveniment, ultimii doi ani s-au dovedit a fi cei mai profitabili: în 2008 s-a stabilit recordul - 605.735 de spectatori, în timp ce în 2009 au fost prezenþi 603.160 de fani pe parcursul celor douã sãptãmâni.
În era open, Andre Agassi a fost tenismenul care ºi-a pus de cele mai multe ori numele pe trofeu. 'The Punisher' a câºtigat la Melbourne de 4 ori, în 1995, 2000, 2001, 2003. Tot la 4 succese s-au oprit ºi fetele, numai cã, în competiþia rezervatã lor, 4 tenismene au reuºit sã se impunã de acelaºi numãr de ori: Margaret Court (1969, 1970, 1971, 1973 - tenismena australianã mai reuºise sã cucereascã 7 titluri la open-ul de la Antipozi, înainte de 1969), Evonne Goolagong Cawley(1974, 1975, 1976, 1977), Steffi Graf(1988, 1989, 1990, 1994), Monica Seles(1991, 1992, 1993, 1996) ºi Serena Williams(2003, 2005, 2007, 2009).
Favoriþii la masculin
Federer - Cu siguranþã cã Swiss Maestro vrea sã rãzbune eºecul de anul trecut, când a pierdut, dramatic, în ultimul act, în faþa lui Rafael Nadal.
Câºtigãtor în trei rânduri al turneului de la Antipozi, FedEx este principalul favorit ºi în acest sezon.
Ultima parte a sezonului 2009 nu a fost una tocmai excepþionalã pentru elveþian, pierzând în finalã la US Open ºi în semifinale la Turneul Campionilor. Nici 2010 nu a început foarte bine, FedEX cedând fãrã drept de apel în semifinalele de la Doha în faþa lui Davidenko, dar toþi specialiºtii sunt de acord cã el este principalul favorit la Melbourne.

Nadal - Dupã un final de 2009 dezastruos (dealtfel, exceptând Australian Open-ul, Rafa nu a impresionat, accidentarea de la genunchi punându-i chiar sub semnul întrebãrii cariera), Matadorul a arãtat extrem de solid la Doha, în ciuda faptului cã a pierdut în ultimul act.
Totuºi, primul set din disputa cu Davidenko, pe care l-a câºtigat cu 6-0, ne-a adus tuturor aminte de vechiul Nadal. Ibericul a arãtat o formã fizicã de invidiat ºi a surprins prin deplasarea aproape perfectã. Pânã ºi serviciul, arma sa cea mai slabã, pare sã se fi îmbunãtãþit, dacã nu ca vitezã ºi plasament, ca procentaj la prima minge.

Davidenko - Specialiºtii sunt de pãrere cã rusul joacã în acest moment cel mai bun tenis din circuit. Dacã în anii precedenþi acesta etala un tenis defensiv, acum el a devenit mult mai agresiv, reuºind sã îºi domine de cele mai multe ori adversarii. Serviciul este unul senzaþional, chiar dacã viteza, ca ºi în cazul lui Nadal, nu este una formidabilã. Plasamentul ºi cadenþa cu care reuºeºte sã serveascã este, în schimb, fantasticã.

Þarul a început sezonul aºa cum l-a terminat (dupã ce ºi-a pus numele pe trofeul Turneului Campionilor, Davidenko i-a rãpus atât pe Nadal, cât ºi pe Federer, la Doha) ºi nu poate fi ignorat de nimeni în ceea ce priveºte ºansele la titlu.

Totuºi, Davidenko nu a trecut niciodatã de semifinalele unui turneu de Grand Slam lucru care nu trebuie neglijat (mai mult, la AO rusul a atins doar sferturile). În condiþiile unui turneu de douã sãptãmâni, în care meciurile se disputã în sistem 3 din 5, e greu de crezut cã rusul va reuºi sã le facã faþã unor adversari mult mai bine pregãtiþi din punct de vedere fizic.
Del Potro - Argentinianul a fost umilit de Federer în sferturile de finalã de anul trecut de la Melbourne, dar în momentul de faþã el este un cu totul alt jucãtor. DelPo a demonstrat la Wimbledon, dar mai ales la US Open (unde a câºtigat trofeul, dupã o finalã de vis cu Federer) cã este unul dintre cei mai compleþi tenismeni.
Serviciul exact, care îl scoate de foarte multe ori din încurcãturã, o dreaptã senzaþionalã ºi o putere mentalã incredibilã, acestea sunt atuu-rile care îl pot face pe argentinian nu doar câºtigãtor la Australian Open, dar îl recomandã ºi pentru fotoliul de lider ATP. Dupã un 2009 de excepþie, Del Potro este în stare sã 'recidiveze' ºi în sezonul acesta, iar suprafaþa de la Melbourne pare sã i se potriveascã de minune.

Djokovic - Nole se întoarce la locul 'crimei'. Singurul titlu de Grand Slam pe care Djokovic l-a cucerit a fost obþinut în 2008 la Melbourne, dupã o finalã cu Jo-Wilfried Tsonga. Anul trecut, 'Djoker-ul' a avut mari probleme cu temperaturile ridicate din Australia ºi a fost nevoit sã se retragã în sferturi, în disputa cu Roddick.
Numãrul trei mondial a progresat foarte mult în ultimul an la capitolul condiþie fizicã ºi, dacã nu va zãbovi foarte mult pe teren în prima sãptãmânã, cu siguranþã cã va avea o opþiune importantã în cucerirea titlului în acest an; în debutul lui 2010 Nole a refuzat sã participe la turneul de la Doha ºi a preferat sã se destindã la turneul demonstrativ de la Kooyong (unde a arãtat o formã de zile mari, cedând doar 8 game-uri în confruntãrile cu Haas ºi Verdasco).

Murray - Doar locul 5 pe care îl ocupã în prezent în clasamentul ATP îl recomandã pe scoþian drept unul dintre favoriþii la trofeu. Dupã un final de 2008 excelent, Murray mai degrabã a dezamãgit în sezonul trecut. Al 4-lea tur la Australian Open (cea mai bunã performanþã la Melbourne, dealtfel), sfert de finalã la open-ul francez, semi-finalã la Wimbledon, turul 4 la US Open a fost bilanþul în turneele de Mare ªlem pentru britanic, în 2009.
În ciuda faptului cã mulþi s-au grãbit sã îl considere drept jucãtorul care va domina tenisul mondial în urmãtorul deceniu, Murray mai are mult de muncã pânã sã ajungã la constanþa celor mai buni tenismeni din lume; totuºi, când este în formã maximã, se poate bate de la egal la egal cu orice adversar, de aceea nu trebuie ignorat la Australian Open-ul de anul acesta.

De asemenea, jucãtori ca Roddick, Tsonga, Verdasco, Fernando Gonzalez sau Marin Cilic pot urca sus în turneu. Cu toate acestea, prezenþa oricãrui dintre aceºti tenismeni în finalã ar fi, fãrã îndoialã, o surprizã.
Favoritele la feminin
Dacã în competiþia masculinã lupta se anunþã extrem de acerbã, în ceea ce priveºte turneul feminin, lucrurile se vor transforma, cel mai probabil, într-o afacere belgiano-americanã-(rusã).
Serena Williams este vãzutã de toatã lumea drept marea favoritã, uºor de înþeles de ce, dacã avem în vedere cã jucãtoarea de culoare a câºtigat de 4 ori turneul de la Antipozi, ultima datã chiar anul trecut (dupã o finalã fãrã istoric, 6-0, 6-3 cu Dinara Safina). Chiar dacã în finala de la Sydney, din aceastã sãptãmânã, americanca a cedat, fãrã drept de apel, în faþa Elenei Dementieva, aceasta a avut ºi un alibi pentru prestaþia sa: a fost uºor accidentatã. "Am simþit dureri, nu mai evoluasem de 2 luni la un nivel ridicat ºi cele 4 meciuri consecutive pe care le-am disputat au fost destul de solicitante. Dar nu îmi fac probleme, la Melbourne voi avea timp suficient între meciuri pentru a evolua la potenþialul maxim"
Clijsters ºi Henin sunt, în opinia caselor de pariuri, favoritele 2 ºi 3 la câºtigarea turneului. În urmã cu un an nimeni nu anticipa aºa ceva, ambele jucãtoare fiind atunci retrase din activitatea profesionistã.

"Acum un an pe vremea asta nici mãcar eu nu mã gândeam cã o sã revin în circuit, cum sã mã gândesc cã voi mai juca vreodatã o finalã cu Justine?", se întreba retoric Kim înaintea finalei de la Brisbane, de acum o sãptãmânã.

Clijsters a revenit în circuit la mijlocul anului trecut ºi a reuºit sã uimeascã întreaga lume: a câºtigat US Open-ul. Justine pare sã îi calce pe urme - la primul sãu turneu dupã retragere, posesoare a unui wild-card - belgianca ne-a încântat cu tenisul sãu total. A ajuns pânã în finalã, deºi pe drum a avut adversari cât se poate de tari: Petrova, Karatantcheva sau Ana Ivanovic au fost victimele celei supranumite "Queen Justine".

Totuºi, Melbourne-ul nu a fost, de-a lungul timpului, turneul favorit al celor douã belgience. Justine a câºtigat aici în 2004, dupã o finalã cu Kim (6-3, 4-6, 6-3 - pentru Clijsters ultimul act de atunci a rãmas cea mai bunã performanþã a sa în Australia)

Aparent, va fi o luptã în trei, singurele jucãtoare capabile sã producã surpriza ºi sã le opreascã pe cele trei tenismene prezentate anterior din cursa pentru trofeul de la Australian Open fiind Venus Williams (finalistã în 2003 ), Elena Dementieva (semi finalistã în 2009) ºi, poate, Dinara Safina(finalistã în 2009; tot sezonul trecut, rusoaica a ajuns în finalã la Roland Garros ºi a jucat semi-finalã la Wimbledon, dar finalul de an a fost unul destul de slab)


http://www.prosport.ro/alte-sporturi/tenis...ei-zile-5334660

This post has been edited by Baby Blues: Jan 18 2010, 08:42 PM


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Apr 26 2010, 10:47 PM
Post #51


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Ati inceput jocul? Eu am inceput de vreo luna jumate cu pauzele de cuviinta cand ploua sau temperatura scadea sub 5 grade. Deja am luat 4 ore / saptamana pentru ca trebuie crescut nivelul de joc biggrin.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Apr 28 2010, 11:11 AM
Post #52


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Azi la 5 am prima intalnire pe teren descoperit, urmand sa am 3 zile pe saptamana pana in octombrie, in functie de vreme. Mi-am propus sa cobor anul asta la 100 kg, un target corect daca tin cont ca anul trecut am slabit doar cu ajutorul miscarii ~15 kg.

So, am in portbagaj echipamentul de tenis, pe seara vin cu detalii. Am facut ceva pauza de cand am incheiat sezonul in sala si sper sa mai fiu cat de cat in forma.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Apr 28 2010, 11:31 PM
Post #53


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Tot e bine daca ai mai jucat in sala. Eu n-am mai jucat decat de vreo doua ori in sala dar din pacate cu jucatori foarte slabi cu care mai rau m-am Prostit. Plus de asta suprafata foarte rapida nu mi-a placut. De cand temperatura a fost peste 5 grade am bagat putin si am luat si noi cate 4 ore pe saptamana, adica, doua zile. La trei zile pe saptamana inseamna ca ... ar trebui sa ne fie frica, nu-i asa ? Plus ca micsorarea de gabarit este relevanta pentru rezistenta si plasament Mi-am propus pentru sezonul 2010, sa-mi schimb racheta si sa cresc de la 275 gr la 300- 300+ biggrin.gif Deja m-am inscris la un mini turneu pentru luna viitoare, pentru-mi a evalua nivelul impreuna cu partenerul meu. Maine ma duc sa vorbesc si daca se poate, invit si doritorii care de altfel s-au mai inscris odata sa participe . Avand in vedere ca intalnirea din Ungaria a avut loc , banuiesc ca se poate realiza si un mini turneu de tenis cu ceva vin, carnati de Plescoi, pastrama si babic la sfarsit, la terenul de la Sarata Monteoru la sfarsitul unei saptamani de mai .
Maine revin cu detalii biggrin.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Sep 10 2010, 11:47 PM
Post #54


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Turneul s-a terminat si din pacte pentru mine dar spre binele turneului, valoarea echipelor de dublu a crescut foarte mult anul acesta si nici macar n--am iesit din grupe. trecand pste lucrurile personale, inainte de finalele de simplu ale US Open, as vrea sa remarc un turneu foarte frumos si acest an, parca cel mai frumos Grand Slam. La dublu mixt n-am vazut finala dar la masculin jocul celor doi frati gemeni Bryan a fost unul foarte frumos iar echipa indiano- pakistaneza a lasat o impresie foarte frumoasa, reusind sa piarda finala fara niciun brake al adversarilor, doar la tie brake. La feminin prima surpiza s-a produs, regina turneului - Caroline Wozniack fiind detronata de catre Vera Zvonareva. Acum se joaca Venus Williams cu Kim Clijsters, dupa primul set in care s-a impus americanca, belgianca a intors situatia in setul doi , in acest moemnt avand trei game-uri castigate la rand si cu mari sanse de -a se intra in setul trei.
La simplu masculin, Nadal a defilat in fata lui Verdasco in trei seturi iar Mikhail Youzhny l-a invins mai greu pe preferatul meu, elvetianul Stanislas Wawrinka in 5 seturi.
Astfel in prima semifinala se vor intalni Nadal cu rusul Youzhny iar in cea de-a doua vom vedea un meci foarte tare intre Djokovic si Federer. Primul l-a invins pe Monfils destul de usor iar Federer a trecut mai departe printr-o victorie impotriva favoritului nr. 5, suedezul Robin Soderling.
Cat as tine eu cu vecinu', tot cred ca finala va avea loc intre Nadal si Federer. Oricum In orice combinatie finala va fi deosebita.


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Sep 11 2010, 12:21 AM
Post #55


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Yep, sa mai scriem pe aici ca am tot uitat.

Din aprilie si pana acum am prestat 3 zile pe saptamana cate 2 ore, doar zgura. Bineinteles cu pauze de ploaie sau concediu. Jocul mi s-a imbunatatit considerabil, as putea sa spun ca eu acum in fata mea de acum un an as castiga fara drept de apel. In plus am si cateva kg in minus datorita miscarii si ma simt bine fizic. Daca acum un an lesinam dupa 2 seturi, acum pot juca 3 la intensitate mare, ba se intampla ca dupa partida sa mai dam cateva mingi pentru a ne imbunatati loviturile.
Ca fapt divers am incercat sa schimb priza pe maner, am inchis cu un pas. De asemenea mi-am schimbat racheta, acum am un Babolat Pure Drive GT pe care l-am cumparat din Germanica deja racordat (?!). Desi pe racordaj scria Babolat XCel Premium s-a foutu intr-o luna in mod incredibil. Dupa ce ca era tensionat aberant de ziceai ca dai cu uluca in minge, se si aduna dupa fiecare lovitura de ramanea gaura sa bagi 2 degete printre fire. Cum ziceam si-a dat obstescul sfarsit intr-o luna iar acum am pus un racordaj de buna calitate (nu am retinut cum ii zice), tensionat la 23 kgf, adica mai slab. Cu racheta m-am invatat greu, e destul de dificila si nu permite greselile ca vechiul Head. Zic aia ca ar fi mai pentru avansati/profi si nu cred ca gresesc. In schimb cand lovesti bine mingea se duce excelent, mi-au crescut forta si spinul considerabil pe lovituri. Cu serviciul cred ca eram mai prieten cu vechea racheta insa. smile.gif

But enough about me, let's talk about me. biggrin.gif Sper ca Federer sa-l doboare pe Nadal in finala. Nadal e un jucator extraordinar, are lovituri extreme dar parca jocul lui se bazeaza prea mult pe forta si pe forehandul ala incredibil. Federer e mult mai complet si are lovituri geniale. In plus usurinta cu care executa orice minge e impresionanta. L-am urmarit si eu pe Stanislas Wawrinka si daca nu gresea in setul doi cu Youzhny l-ar fi depasit. Dar meciurile mai lungi pe care le-a jucat l-au terminat si n-a mai putut sa reziste. Pacat, un jucator cu executii frumoase si inteligente. Rusul e carne de tun in fata lui Nadal in semifinala. Djokovic daca prinde o zi buna poate bate pe oricine. Totusi Federer il cam domina la victurii, sa vedem ce-o fi.
La fete nu ma bag ca sunt subiectiv. tongue.gif Iar dublul ma enerveaza, nu-mi place sa-l joc si de aia nici nu prea ma uit.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Sep 11 2010, 09:41 PM
Post #56


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Deja Nadal l-a terminat pe rus destul de usor iar acum se joaca foarte strans semifinala intre Federer si sarb. Cat priveste despre tenisul nostru, am facut o mare greseala si anume aceea de-a juca foarte mult la dublu, fapt ce m-a facut sa castig la precizie dar sa pierd la forta loviturii. (In timp ce scriu sarbul a facut un break thumbsup.gif ) Cred ca anul acesta o sa joc o zi la simplu si o zi la dublu din cele doua pe saptamana.As vrea sa reglez doua lucruri: reverul si serviciul. Si eu am schimbat racheta, am un Head Geely sau ceva de genul asta de care sunt foarte multumit. Daca o sa evoluez de acum incolo, cred c-o sa schimb racheta undeva pe la mijlocul anului viitor.


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Sep 11 2010, 10:49 PM
Post #57


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Revin la postul anterior. Racheta este head Radical microgel MP si nu geely. biggrin.gif whistling.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Sep 11 2010, 10:49 PM
Post #58


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Am jucat in turneu la dublu (cred ca mai schimbasem cateva mingi inainte) si am pierdut greu. Asta mai mult din cauza lipsei automatismelor de joc, nu suntem obisnuiti sa jucam in cross mai mult, eu prefer chiar lungul de linie. Ori la dublu iti dai seama ca l-am naucit pe adversarul de la fileu cu pase directe. biggrin.gif Ce nu-mi place la dublu e ca nu esti conectat la joc, ai momente de pauza, te racesti, etc.

Racheta am schimbat-o cu una mai "head light", vechiul Head Liquidmetal fiind destul de echilibrat pe distributia masei. Babolatul are 4 puncte head light, ceea ce face sa trebuiasca sa lovesti mai puternic. In schimb e mai precisa. Iar distributia corzilor e 16/19, avantajand spinul. Am citit mult, m-am documentat inainte. Ramasesem pe ceva de genul asta dar initial vroiam Babolatul lui Nadal si abia pe locul doi era Pure GT-ul. Dar desi vezi ca in State pretul e similar, in Nurnberg diferenta era de 40 euro intre ele si asa am ales. biggrin.gif

Nu stiu care e nivelul tau de joc si nu-ti pot da sfaturi. Eu am decis sa schimb cand am atins limitele rachetei, adica loveam mai bine decat putea ea sa ma ajute. Bineinteles ca fac destule greseli dar problema era cand loveam eu corect. Daca vrei mai multa calitate in lovituri si bratul tau te ajuta atunci ia una mai pro, cu greutatea distribuita preponderent spre maner.

O sa incerc sa fac o filmare la unul dintre meciuri si vedem cum o pun pe net. Problema mea principala in joc e psihicul, ma enervez repede si imi pierd concentrarea si determinarea. Vreau mai mult decat pot, ma supar ca nu reusesc cine stie ce lovitura foarte grea. Cred ca imi trebuie un psihiatru. biggrin.gif

Cum spuneam, rusul a fost carne de tun. smile.gif

LE: Asta e racheta?

This post has been edited by T u d o r : Sep 11 2010, 10:50 PM


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Sep 12 2010, 12:55 AM
Post #59


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Mda, finala e Djokovic vs Nadal. Dupa maratonul asta cred ca sarbul nu se va mai regasi nici fizic nici psihic in finala. Dau un pronostic: Nadal castiga in 3 seturi.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Baby Blues
post Nov 30 2010, 11:05 PM
Post #60


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Dupa ce-am vazut finala de la Londra , chiar ca incheiem un an in tenis deosebit. Sincer ma bucur pentru Federer care chiar si-a meritat cupa castigata si i-a luat putin avantul lui Nadal , care parca prea si-o luase in cap anul asta. biggrin.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:33 AM