IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Masina neomologata?

This topic is about Masina neomologata?, the author, Iris_, wrote about: Am o intrebare in legatura cu o situatie mai speciala. E vorba de o masina Suzuki sx4 sedan noua care trebuie sa vina la dealer. Cei de acolo mi-au sp ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Masina neomologata?, circulatie pana la RAR
Iris_
post Dec 12 2009, 07:18 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 12-December 09
Member No.: 122.536



Am o intrebare in legatura cu o situatie mai speciala. E vorba de o masina Suzuki sx4 sedan noua care trebuie sa vina la dealer. Cei de acolo mi-au spus ca masina nu vine cu cartea de identitate, pe aia trebuie sa o fac eu la RAR, pentru ca acest model Suzuki nu a facut omologare tip, se face omologare individuala.

Ei spun ca imi dau autorizatie provizorie si numere rosii, dar eu ma intreb pe ce baza pot sa circul eu cu un vehicul neomologat pana ajung la RAR (in alt judet)? Ce spune un politist daca ma opreste? Sau mai bine ce ii spun eu cand ma intreaba de cartea de identitate a masinii?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SXtelu
post Dec 13 2009, 09:52 AM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 40
Joined: 2-December 07
From: Iasi
Member No.: 115.674



QUOTE (Iris_ @ Dec 12 2009, 07:18 PM) *
Am o intrebare in legatura cu o situatie mai speciala. E vorba de o masina Suzuki sx4 sedan noua care trebuie sa vina la dealer. Cei de acolo mi-au spus ca masina nu vine cu cartea de identitate, pe aia trebuie sa o fac eu la RAR, pentru ca acest model Suzuki nu a facut omologare tip, se face omologare individuala.

Ei spun ca imi dau autorizatie provizorie si numere rosii, dar eu ma intreb pe ce baza pot sa circul eu cu un vehicul neomologat pana ajung la RAR (in alt judet)? Ce spune un politist daca ma opreste? Sau mai bine ce ii spun eu cand ma intreaba de cartea de identitate a masinii?


Si eu am primit ulterior prin curierat cartea de identitate a masinii, fiind vorba de sx4 hatch, cumparat in iunie 2007.Daca imi amintesc bine, se circula in baza unei autorizatii (sau cam asa ceva) de circulatie provizorie, care se preda odata cu numerele provizorii cu ocazia inmatricularii definitive.Sigur e legal, in drumul de la dealer ™ spre casa (BC) am fost oprit de un vigilent la Rupea pt 65 km/h in localitate si actele erau in regula.
Oricum, de cartea de identitate ai nevoie ulterior la ITP, nu stiu la ce altceva foloseste...
Certificatul de inmatriculare se prezinta vigilentului in trafic.
Deci e OK. banned.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 12:48 AM