IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Buton la rezervorul de benzina

This topic is about Buton la rezervorul de benzina, the author, Mihai34891, wrote about: La IBIZA, la intrarea in rezervorul de benzina (pe unde se baga benzina) e un buton. Ce-i cu el ? Cine stie ? Mai exista un rezervor suplimentar ?? ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Buton la rezervorul de benzina
Mihai34891
post Dec 24 2005, 01:46 PM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



La IBIZA, la intrarea in rezervorul de benzina (pe unde se baga benzina) e un buton. Ce-i cu el ? Cine stie ? Mai exista un rezervor suplimentar ??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai63554
post Dec 28 2005, 02:01 PM
Post #2


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 15-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 63.547



Salut Mihai
Acel buton exista la mai toate masinile...se apasa cu capul furtunului de alimentare cu combustibil si, daca esti atent, o sa auzi un suierat slab, semn ca iese ceva aer din rezervor...e un buton de aerisire, de "depresurizare" al rezervorului. Aerisind rezervorul, pompa iti mai permite continuarea alimentarii cu cativa litri...poti sa consideri acest lucru ca un supliment de combustibil.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai34891
post Dec 28 2005, 10:03 PM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



Mersi de raspuns.
Se pare, insa, ca nu prea e bine sa se apese butonul (din cele citite pe forumul VW ). Asta nu mi-e clar: daca butonul exista acolo, de ce o fi rau sa il apesi ?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu37117
post Jan 8 2006, 10:22 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 12-December 04
From: Falticeni (Suceava)
Member No.: 37.110



Butonul este o supapa care permite evacuarea aerului din rezervor in timpul alimentarii.

Eu am o ibiza 1.2 In cartea tehnica scrie ca rezervorul are 45 l. Cand aveam becul galben aprins (cca. 6-8 l) am alimentat tinand apasat butonul. Au intrat 67 l de benzina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 2nd May 2024 - 10:45 AM