IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

troncanit Ibiza

This topic is about troncanit Ibiza, the author, anamaria52857, wrote about: Masinuta mea va fi rosie si o sa contina pachetul "All inclusive" (geamuri electrice fata, inchidere centralizata cu telecomanda, radio caset cu MP3, ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> troncanit Ibiza
anamaria52857
post Sep 21 2005, 08:32 AM
Post #21


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 126
Joined: 8-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.850



Masinuta mea va fi rosie si o sa contina pachetul "All inclusive" (geamuri electrice fata, inchidere centralizata cu telecomanda, radio caset cu MP3, aer conditionat, faruri de ceata, air-bag-uri pt sofer si pasager,etc), ca optionale eu cerand in plus doar ABS-ul si culoarea. Restul de dotari precum servodiractia, scaunul sofer reglabil pe inaltime, la fel si volanul, si multe altele, care sunt standard, le stiti si voi. Eu spun ca are toate echipamentele de bun simt pentru o astfel de masina. Voi ce parere aveti? Sa mai cer ceva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Sep 21 2005, 10:36 AM
Post #22


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



La fel si a mea doar ca am preferat sa fie argintie (prima preferinta a fost culoarea negra dar trebuia sa astept cam mult asa ca m am reorientat). In plus le ma cerut si un bonus si am beneficiat si de o alarma Viper (destul de scumpa de altfel) si covorase de cauciuc ( de preferat decat cele din alt material) fiind mult mai rezistente si usor de curatat. In schimb dupa ce mi au montat alarma ....lucru care m a surprins negativ (fiind facuta de mantuiala) nu se mai aprindea cum trebuie avaria blush.gif asa ca....a trebuit sa ma intorc cu ea in service....explicatia fiind ca se arsese o dioda ....nu aveam cehf de scandal asa ca ....am accepatat explicatia chiar daca sunt convins ca alarma nu fusese pusa bine....oricum totul a fost gratis....asa ca nu ma afectat prea mult decat ca am pierdut vreo 2 ore si ceva.....
Este ok - si eu am preferat sa aibe neaparat ABS....in rest sonorizarea este mai mult decat suficienta....si restul. Pot sa spun ca sunt multumit de ea si nu am avut pana acum nici un fel de problema.


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Sep 21 2005, 10:43 AM
Post #23


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



A si inca ceva vezi ca masina nu are jante ci doar capace....in cazul in care te intereseaza....


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria52857
post Sep 21 2005, 12:08 PM
Post #24


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 126
Joined: 8-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.850



Si alarma si covorasele moca? Oauuuuu!
Cum ai facut sa-i convingi, ca mie tipa de la Porche mi-a zis ca le cumpar! Invata-ma si pe mine pontul, please!!!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Sep 21 2005, 12:44 PM
Post #25


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



Pt AnaMaria Vezi ca ai un mesaj pe privat!


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Francesca56357
post Sep 22 2005, 10:35 AM
Post #26


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 21-September 05
From: Bucuresti
Member No.: 56.350



Si alarma si covorasele moca? Oauuuuu!
Cum ai facut sa-i convingi, ca mie tipa de la Porche mi-a zis ca le cumpar! Invata-ma si pe mine pontul, please!!!


Buna Anamaria,

Io am luat o Ibizza noua si pentru fimea acum 1 luna de la Alto Syncro, Comuna Pantelimon langa Avia Motors-Skoda.S-au mutat de curand akolo. Incearca si la ei, penmtru ca sunt mai maleabili oamenii, au conditii mai bune pe service si ai reduceri....
Bafta multa sa stii ca ai facut o alegere buna.E o masina frumoasa mai ales pentru o femeie, io o am pe a mea de 3 ani si sunt super incantata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai34891
post Sep 22 2005, 01:10 PM
Post #27


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



QUOTE(catalin51707)
crede ma nu se compara cu fabia ( am condus cateva luni - masina de servici).....are super stabilitate in curbe si la viteze mari,


Asa e. Eu am comparat-o cu Octavia, care parca-i o balena in curbe. Cu Ibiza e o placere sa mergi tare pe curbe :proud:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
anamaria52857
post Sep 23 2005, 08:39 AM
Post #28


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 126
Joined: 8-August 05
From: Bucuresti
Member No.: 52.850



Merci de sfaturi la toata lumea! Ma gandeam eu ca dupa 2 luni de testat piata. trebuie sa fi facut o alegere buna! Ce ziceti de un fan club Ibiza? biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Sep 29 2005, 10:52 AM
Post #29


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



"Copiii" cei linistea asta pe aici?
...... blush.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
moldovan47219
post Oct 1 2005, 08:27 PM
Post #30


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 15
Joined: 18-May 05
From: Targu Mures (Mures)
Member No.: 47.212



Anamaria!Euam Cordoba de 1400,luata de 3 luni,cu dotarile pe care le-am mai descris si cu care am facut pana acum 4200 km.Nu am ce sa reprosez masinii,poate doar faptul ca si la mine este aceeasi problema referitor la scirtiitul usilor cand merg cu ea pe un drum mai denivelat(si cum prin Tg.Mures cam tot din astea sunt...),dar am aflat de pe forum cum se poate rezolva problema,cu ajutorul spray-iului.Ce pot sa-ti spun este ca am reusit sa-i fac consumul la exterior si mi-a dat 5,1%.In oras am consumat mai mult de 9% dar nu ma mir la ce jeg de trafic avem in oras(recunosc ca am folosit si climatronicul cateodata).Cu ce nu prea am reusit sa ma acomodez este suspensia mult mai rigida decat la batrana mea Dacie care este o "coapta", dar am inteles de la cei mai in domeniu ca asa este la Seat suspensia ,mai sportiva.Ce m-a "rupt" a fost pretul pt.huse,5 mil. si covorase,3 mil.In acesti bani puteau sa-mi de si un breloc,la chei ,frumos, nu porcaria de plastic care iti este rusine sa o vada careva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Oct 3 2005, 12:36 PM
Post #31


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



Stie careva cat sunt capacele de seat ibiza???? Si pe unde se gasesc mai ieftine?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai34891
post Oct 4 2005, 08:11 AM
Post #32


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



Eu am luat covorase de la dealer, cu 800 000 Rol, originale.
Dar pot sa le reprosez ca mi-au dat o carte tehnica de toata mizeria. Trasa la xerox, legata asa de bine ca dupa ce am rasfoit-o de 2 ori i-au sarit foile. Adica, dai 12 000 EUR pe o masina si nu sunt in stare sa iti da o carte ca lumea. Nici Dacia nu da asa ceva. Slabi mai sunt dealerii astia romani...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai34891
post Oct 4 2005, 08:22 AM
Post #33


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



QUOTE(catalin51707)
Stie careva cat sunt capacele de seat ibiza???? Si pe unde se gasesc mai ieftine?


Poti cumpara din Germania (de ex.) orice accesoriu la jumatate de pret fata de RO.
Capace probabil ca nu merita sa iei de acolo, ca e valoare mica, dar eu mi-am luat un set de bare de portbagaj de Ibiza cam la 40% din pretul de aici. Am mai platit 15 EUR transportul cu curierul rapid si in 2 zile le-am avut. Sigur ca e nevoie si de prietenul de acolo, care sa ti le cumpere.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Oct 4 2005, 11:04 AM
Post #34


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



Salut Mihai....ciudat eu unul nu am avut probleme de genul asta.....totul a fost in regula....de unde ti ai luat masina?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai34891
post Oct 4 2005, 11:09 AM
Post #35


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 189
Joined: 25-October 04
From: Bucuresti
Member No.: 34.884



QUOTE(catalin51707)
Salut Mihai....ciudat eu unul nu am avut probleme de genul asta.....totul a fost in regula....de unde ti ai luat masina?


De la dealerul din Brasov.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
catalin51707
post Oct 4 2005, 11:27 AM
Post #36


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 178
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.700



Pai nu ai facut scandal?
Ce tu i ai dat cumva bani trasi la xerox? blush.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Radu45049
post Dec 12 2005, 06:04 PM
Post #37


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 18
Joined: 19-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.042



CU privire la troncanelile din bord am ajuns la concluzia ca depinde de tipul de bord cu care este dotata masina.Exista variantele cu bord integral din plastic si cu plastic pe usi dar mai exista si variante mai scumpe cu cauciuc pe usi si cu partea superioara a bordului soft, moale la atingere.In general cea soft are bordul in 2 culori, negru + gri si nu zdrangane absolut deloc. arigato.gif


--------------------
Ibiza 1.4 16V.Galben de tzi se strepezesc dintzii.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
radu63514
post Dec 15 2005, 11:01 PM
Post #38


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 13-December 05
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 63.507



Am o masina similara si am avut aceeasi problema, care s-a rezolvat prin reglarea inchizatorii (mai spre interior) si lubrefierea (cu un spray antigripant) a balamalelor si inchizatorilor. Unii mecanici recomanda si lubrefierea chederelor cu un spray cu silicon. Am incercat dar a fost mai rau.

Am si eu o problema cu "mers neregulat la relanti" si nu ii dau de capat. Ai avut vreo astfel de problema?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai63554
post Dec 28 2005, 02:17 PM
Post #39


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 15-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 63.547



QUOTE(catalin51707)
eu am alta problema chiar doua - una cei drept cam ciudata....
prima a inceput sa mi scartaie geamul din stanga cand il cobor sau il ridic(electric fiind) - dar culmea e ca nu intodeauna...masina are 3 luni vechime


Salut Catalin...treaba cu geamurile scartaietoare este cam naspa intr-adevar...seat-urile in general au ceva probleme de etanseitate...adica, cam intra apa in ele...nu stiu daca ti s-a intamplat (inca biggrin.gif )....daca intra apa, intra si praf, ma gandesc eu...deci, s-ar putea sa-ti fi intrat ceva praf/mizerie...
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 2nd May 2024 - 07:34 AM