IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

renault megane 1

This topic is about renault megane 1, the author, alexandru-teodor67367, wrote about: Salut am un renault Megane clasic turbo diesel de 1,9. As dori si eu sa stiu ce ulei se poate pune inafara de elf turbo diesel 10w40. care e diferenta ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> renault megane 1
alexandru-teodor...
post Feb 5 2006, 12:39 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 5-February 06
From: Husi (Vaslui)
Member No.: 67.360



Salut am un renault Megane clasic turbo diesel de 1,9.
As dori si eu sa stiu ce ulei se poate pune inafara de elf turbo diesel 10w40. care e diferenta dintre elf turbo diesel 10w40 si Elf competition st 10w 40.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Csiki-2
post Feb 7 2006, 03:30 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 10
Joined: 18-March 03
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 10.475



Eu am aceeasi masina si am pus : Elf Turbo Diesel 10W40 si scrie :
Ulei sintetic de inalta performanta, recomandat pentru motoare diesel si turbo diesel.
Este optimizat pentru a face fata standardelor crescute
utilizate de noua tehnologie a injectiei directe.
Motorul pe care il ai este turbo diesel.
La service Renault in Brasov tipul asta il pun.
vezi
http://www.amiauto.ro/elf/motauto/elfmot4.htm

Vezi ca este trecut si celalalt ulei pe site-ul ala ....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A70877
post Mar 15 2006, 01:34 PM
Post #3


novice
**

Group: Membri
Posts: 28
Joined: 15-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 70.870



imi puteti spune daca sunteti multumiti de Meg1 TDi si cam ce trebuie sa stiu de modelul asta?

vreau sa-mi cumpar masina SH si nu stiu ce sa aleg intre Focus, Opel Megan1 sau Logan nou (toate diesel)

parerile voastre mi-ar fi de ajutor.
multumesc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cioaba
post Mar 15 2006, 08:15 PM
Post #4


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 321
Joined: 7-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 62.942



QUOTE(A70877)
imi puteti spune daca sunteti multumiti de Meg1 TDi si cam ce trebuie sa stiu de modelul asta?

vreau sa-mi cumpar masina SH si nu stiu ce sa aleg intre Focus, Opel Megan1 sau Logan nou (toate diesel)

parerile voastre mi-ar fi de ajutor.
multumesc


a mea RM1 1,9dci 102cp. motor bun, vioi, un pic zgomotos in turatie mare, suspensii moi, confortabile dar nesportive, frane ff bune, un pic ciudate pt cine n-a condus R, finisaje interior modeste, caroserie... se putea mai buna(nu da probleme, dar nu e char nemteasca daca ma intelegi). dotari bune. consum rezon: 5% 80 kmh, 6% 120kmh, 7% 150kmh, oras 7%, nu trece de 8 in aglomeratie. raport calitate-pret bun.


--------------------
supernova
ex renault megane 1,9dci 75kw,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A70877
post Mar 16 2006, 06:10 PM
Post #5


novice
**

Group: Membri
Posts: 28
Joined: 15-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 70.870



merci ciobi
m-am prins! cred ca am sa aleg un logan dci (doar pt ca este nou si daca nu gasesc M1 DCi care sa ma convinga ca merita)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cioaba
post Mar 16 2006, 08:20 PM
Post #6


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 321
Joined: 7-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 62.942



cu placere! de ce te-ai prins? nu am zis nimic cu talc! nu-mi place cum se aud usile cand le trantesti, e ca la logan si clio atata tot. dar nu spun ca are o caroserie proasta.

daca te-ai hotarat testeaza loganul inainte sa-l cumperi. neaparat.si trage de el, nu doar te plimba.s-ar putea sa ai ceva impotriva. sau nu. nu vreau sa te influentez, asa ca mai vb dupa ce te dai cu el.

in bani asa mai putini mie mi-a placut cel mai mult astra clasic 2.0dti. chiar daca are cam toata lumea, e mai rigida la suspensii (-confort, +sportivitate), si are un raport putere/greutate f. bun. daca vrei confort incearca o laguna. e cea mai ieftina masina cu pretentii.
succes!


--------------------
supernova
ex renault megane 1,9dci 75kw,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A70877
post Mar 17 2006, 01:51 PM
Post #7


novice
**

Group: Membri
Posts: 28
Joined: 15-March 06
From: Bucuresti
Member No.: 70.870



asta am inteles si eu smile.gif

"problema" este ca renunt la o berlina ceea ce inseamna ca orice marca as conduce, ar fii altfel (adica mai bine).
vreau ceva care sa nu aiba consum si costuri de intretinere mari, indiferent de cat castig. un fel de "... si cu sufletul in Rai"

imi place Focus TDCi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
cioaba
post Mar 17 2006, 07:36 PM
Post #8


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 321
Joined: 7-December 05
From: Bucuresti
Member No.: 62.942



aha! pai asa am facut si eu. e doar o chestiune de timp pana vrei mai mult. eu am fost manat de mitul diselului puternic si cu consum redus. e adevarat ca ia mai putin, dar depinde foarte mult de ce faci cu el. asa ca e irelevant sa asculti la unii cum le consuma 4.5% o masina de 2l si 1,5 t. te asigur ca in viata de zi cu zi nu ai rabdare sa stabilesti recorduri, decat din cele nedorite. cat despre masina, testeaza orice vei lua, si daca iti va trezi vreo amintire mai putin placuta (din era 1310), renunta. sunt totusi banii tai si iti va parea rau dupa ei daca nu esti 100% convins.


--------------------
supernova
ex renault megane 1,9dci 75kw,
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 14th May 2024 - 09:31 AM