IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Megane II Estate 1.6 vs. 1.9 dci

This topic is about Megane II Estate 1.6 vs. 1.9 dci, the author, CCI, wrote about: Buna tuturor. Sunt posesorul unui Megane 1 1.6 Sedan din 2001 (60000km), de care sunt extrem de multumit, nu am avut nici cea mai mica problema. Masin ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Megane II Estate 1.6 vs. 1.9 dci
CCI
post Apr 13 2005, 12:46 AM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 1-September 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 31.766



Buna tuturor.

Sunt posesorul unui Megane 1 1.6 Sedan din 2001 (60000km), de care sunt extrem de multumit, nu am avut nici cea mai mica problema. Masina a inceput insa sa isi mai arate varsta (mai scartaie cate ceva pe la bord, parca e mai moale suspensia - parca blush.gif ). Asa ca incep sa ma gandesc tot mai mult la achizitionarea unui M2 Estate - care arate criminal de bine (nici poveste sa imi iau alta marca, unica optiune ar fi o Laguna 2, dar nu prea imi place face-liftul...).

As vrea sa cer pareri despre motorizarea pe care sa o cumpar. Cei care detin deja un 1.9dci, cum merge? Cat de mari sunt diferentele de pret la intretinere? Este mai grea cu mult masina? Merita avand in vedere cati km fac pe an (15000)? Daca nu, merita diferenta numai pentru placerea de a conduce?

Va multumesc,
Cristi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Cornel2
post Apr 13 2005, 09:30 AM
Post #2


sofer
***

Group: Membri
Posts: 66
Joined: 28-January 04
From: Bucuresti
Member No.: 20.444



Salut!In primu rand este diferenta de pret intre cele 2 modele destul de mare.Eu daca puteam imi luam un 1,9 dci...dar nu s-a putut si m-am ales cu 1,6 16v (sedan)de care pana in momentul asta sunt extrem de incantat de el.Mai se putea lucra pe la finisajuli interior...dar daca iti iei Estate (Spania) speram ca nu vei avea probleme!
Bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CCI
post Apr 16 2005, 12:56 AM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 1-September 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 31.766



Da, diferenta de pret este destul de mare (cam 3000 EUR). Din cate am citit insa, motorul 1.9 dci este o bijuterie, aproape la fel de bun ca o benzina de 2L.

Din ce am mai citit insa, curba sa de cuplu este destul de aiurea, in sensul ca urca destul de repede pana la 2000 RPM, dupa care scade la fel de repede, deci nu este o plaja in care se mentine constanta... Ma intreb daca asta nu scade din frumusetea motorului.

Am vazut de asemenea ca Renault a scos pe Laguna 2 facelift si un motor nou de 1.9 dci, 135 CP, EURO 4, filtru de particule, etc. As fi curios cand o sa apare si pe M2 (fiindca o sa apara cu siguranta, concurenta Octavia, Golf, Astra, 304, C4, Focus dispun de motoare de asemenea puteri deja). In aceste conditii, probabil ca pretul cam piperat al lui 1.9 de acum va scadea destul de bine pentru a face loc noului varf de gama dci.

Ce parere aveti?

Cristi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CCI
post Apr 24 2005, 08:48 PM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 242
Joined: 1-September 04
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 31.766



Nu are chiar nimeni mai multe cunostinte despre 1.9dci Renault? As fi foarte curios sa aflu pareri despre curba de cuplu a acestui motor. Am atasat poza pe care am mai gasit-o pe acest forum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th April 2024 - 06:33 AM