IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Joc volan

This topic is about Joc volan, the author, auarsene, wrote about: Buna ziua Octavia II, 2007, 1,6MPI La intoarcerea de la tzara, drum pe care am o portiune de 5km neasfaltata (drum de munte), am observat ca imi joaca ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Joc volan
auarsene
post Nov 16 2012, 11:01 AM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 24-June 08
From: Bucuresti
Member No.: 117.367



Buna ziua!
Octavia II, 2007, 1,6MPI
La intoarcerea de la tzara, drum pe care am o portiune de 5km neasfaltata (drum de munte), am observat ca imi joaca volanul usor, 1-2cm stanga-dreapta, atunci cand merg drept, pe asfalt perfect plan. Nu am zgomote sau alte manifestari, jocul dispare cand manevrez volanul si reapare cand merg drept inainte. Va rog sa-mi spuneti unde sa ma adresez si ce sa investighez? Volanul, caseta de directie, bucsi, articulatii?
Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Nov 16 2012, 11:48 AM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Verifica echilibrarea rotilor si suspensia fata. Si daca anvelopele nu sunt uzate neuniform pe flancuri sau calea de rulare.

La franare trepideaza la fel / mai tare ? Verifica si daca discurile nu sunt ovalizate / uzate.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
auarsene
post Nov 16 2012, 12:18 PM
Post #3


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 24-June 08
From: Bucuresti
Member No.: 117.367



Multumesc frumos pt raspuns!
Imi pun luni anvelopele de iarna, asa ca atunci echilibrarea va fi oricum refacuta. Sa vad daca dispare si problema.
Anvelopele de acum sunt cam uzate, nici nu stiu daca le mai pun pe astea la primavara, dar nu stiu daca uzura e neuniforma. Verific.
La franare nu am nici un fel de problema. Volanul are joc doar cand merg drept, cu viteza constanta sau cu frana de motor. Acum imi dau seama ca merita mentionat: desi conduc de 11 ani, pana in vara asta frana de motor imi era straina; incepand din vara asta, la sfatul unui prieten, am inceput s-o folosesc foarte frecvent si in oras si in afara. E posibil sa fie o cauza pentru problema mea, sa cauzeze o anumita uzura care acum sa se manifeste astfel?
Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
george3
post Nov 16 2012, 04:05 PM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 152
Joined: 30-October 02
From: Rasnov
Member No.: 7.500



Frana de motor nu poate influenta in vreun fel ansamblul directiei. Este chiar recomandat sa o folosesti.
Inclin sa cred ca problema ta tine de uzura/slabirea unei componente de la directie sau suspensie.


--------------------
Scuze daca s-a mai discutat!

'09 Skoda Octavia Tour (BFQ) - 1.6 MPI + GPL - "Pamela"
'86 VW Passat Mk2, 1.3l - Furia roșie (in conservare)
'94 Suzuki VX800 - Camiloiu'
'08 Canyon Nerve ES 7.0 - Biþa de coclauri
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Nov 16 2012, 05:26 PM
Post #5


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



QUOTE (auarsene @ Nov 16 2012, 12:18 PM) *
Multumesc frumos pt raspuns!

Anvelopele de acum sunt cam uzate, nici nu stiu daca le mai pun pe astea la primavara, dar nu stiu daca uzura e neuniforma. Verific.
Volanul are joc doar cand merg drept, cu viteza constanta sau cu frana de motor.

E posibil sa fie o cauza pentru problema mea, sa cauzeze o anumita uzura care acum sa se manifeste astfel?


Cu placere !

Frana de motor nu poate da trepidatii in volan decat daca sunt probleme tehnice ale suspensiei/directiei, si inca unele evidente.
Eu cred ca problema la tine vine de la uzura anvelopelor fata de vara !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
auarsene
post Nov 20 2012, 03:45 PM
Post #6


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 14
Joined: 24-June 08
From: Bucuresti
Member No.: 117.367



Perfect adevarat!
Mi-am pus ieri cauciucurile de iarna si le-am inspectat pe cele de vara: sunt terminate, mai ales cele pe fata, abia daca mai au 1-2mm de profil. E clar ca la primavara iau altele.
Cu cauciucurile de iarna problema a disparut.
Multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Nov 20 2012, 04:16 PM
Post #7


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



M-a bucur ca s-a elucidat misterul si esti linistit !

Drumuri bune.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 02:19 PM