IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

1,6 TDI CR vs 1,9 TDI

This topic is about 1,6 TDI CR vs 1,9 TDI, the author, musescu, wrote about: Salut, De curand am optat sa-mi schimb masina (atat a mea cat si a sotiei mele) si anume am schimbat loganurile cu noua octavia. VA rog sa ma ajutati ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> 1,6 TDI CR vs 1,9 TDI
musescu
post Aug 5 2010, 07:04 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-August 10
Member No.: 128.078



Salut,

De curand am optat sa-mi schimb masina (atat a mea cat si a sotiei mele) si anume am schimbat loganurile cu noua octavia. VA rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri in privinta:

1. Am ales (deci nu mai pot modifica nimic - masinile au ajuns deja la Curtici) motorizarea diesel 1,6 TDI CR (este euro 5 si nu mai platesc taxa de poluare). Acum insa toata lumea imi spune ca nu e cea mai buna varianta pentru ca nu dezvolta aceiasi putere ca cel de 1,9 desi tehnic vorbind cei de la skoda asa sustin si mai ales ca vor fi probleme cu turbina ..... (sotia mea sigur va avea aceatsa problema la cat de subturat conduce si mai ales ca nu iese din oras) eu insa parcurg in medie 5.000 km lunar si sper ca am facut totusi alegerea corecta d.p.d.v. al motorizarii.

2. Optional am dorit jante de 17'' cu pneu de 205 x 45 . . . e atat de gresit v-a-v de drumurile din Romania ?

Multumesc.
M
Go to the top of the page
 
+Quote Post
T u d o r
post Aug 5 2010, 07:43 PM
Post #2


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Bine ai venit pe forum. smile.gif

205 sau 225? Standardul pe 17 e 225/45/17 parca, dar sunt si modele atipice.
1.9TDI 105 CP e un motor badaran, cu vibratii si zgomot puternic resimtite in interior. In schimb are avantajul robustetii, e testat si para-testat. Despre 1.6 asta nou nu prea stiu multe dar fiind CR presupun ca dezvolta cuplul mai liniar si e mai rafinat. Probabil va suferi de ceva boli ale copilariei dar cu un sofat corect (ma refer la NU subturare smile.gif) nu cred sa ai probleme.

Dupa ce-ti vine masina te invitam sa-ti fac topic pe "Totul despre masina mea" sa ne povestecti impresiile. thumbsup.gif


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
musescu
post Aug 5 2010, 10:46 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 5-August 10
Member No.: 128.078



Da, ai dreptate, 225 x 45 . . . si o sa fac un topic cu impresii smile.gif
Merci !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Aug 12 2010, 01:24 PM
Post #4


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



1.6 CR este mai anemic si cu costuri mai mici fata de 1.9 PD.

Depinde f mult de stilul tau de condus luarea unei decizii bune...


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 12:40 PM