IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Tzeapa sigura cu Octavia II

This topic is about Tzeapa sigura cu Octavia II, the author, Staff, wrote about: Buna ziua. Voi posta aici convorbirile cu un anume domn Iordache Petre care pretinde a fi din Romania si este plecat in Anglia. Imi permit sa postez a ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Tzeapa sigura cu Octavia II, Intamplare pe siteul www.autovit.ro
Staff
post Jun 19 2009, 03:23 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 19-June 09
Member No.: 120.252



Buna ziua. Voi posta aici convorbirile cu un anume domn Iordache Petre care pretinde a fi din Romania si este plecat in Anglia. Imi permit sa postez adresa lui de mail si toate datele lui deoarece nu are cum sa demonstreze ca nu este o tzeapa toata treaba care o face el. Toata discutia cu respectivul este consumata prin mail, o voi aranja sa fie citita de sus in jos nu de jos in sus cum este original. Datele mele personale nu vor fi prezentate in acest topic.Aceasta este adresa de mail a acestuia goldencrautch@hotmail.com
Am numerotat mailurile pentru a fi mai usor de dedus vanzatorul si cumparatorul.




1.
Buna ziua,

Numele meu este Iordache Petre.
Va scriu toate detaliile acum pentru ca nu am prea mult timp sa stau pe internet..Lucrez aproape toata ziua si nu pot primi telefoane in incinta unde lucrez..Pretul final este 7200 Euro. Masina este in Anglia.
Deoarece afacerea de care ma pucasem nu a mai mers,a trebuit sa plec din tara si sa ma angajez.Acum lucrez la o companie din Anglia si aici este foarte dificil sa conduc o masina cu volan pe stanga.
Acesta este motivul pentru care vand masina la acest pret.Masina este inmatriculata in Romania si are toate actele de romania , iar aici nu o cumpara nimeni(in Anglia).Toate documentele sunt in regula.Motorul este perfect,masina nu a fost lovita niciodata.

Deoarece eu lucrez si nu pot pleca,voi trimite masina cu o companie de transport masini si motoare in toata Europa(www.carstransports.07x.net).
Cu aceasta companie,dumneavoastra puteti proba masina inainte de a o cumpara..
VOI FACE O PROCURA PE NUMELE UNUI AGENT DE LA ACEASTA COMPANIE IAR EL SE VA OCUPA DE TOATE ACTELE SI MA VA SCOATE DE LA FISC(CU DREPT DE SEMNATURA).NU AM NICI O DATORIE LA FISC.
Impreuna cu acest agent puteti merge la un mecanic si sa o bagati pe un tester ca sa vedeti km reali si starea motorului.Se accepta orice test.
Cum se face:
Eu duc masina la companie.Compania verifica toate actele la politie inainte de a face contractul pentru a vedea daca totul este in regula.
Dupa aceasta verificare si daca nu exista nici o problema compania ia legatura cu dumneavoastra.
Daca masina nu o sa va placa,compania imi va returna masina inapoi ,urmand ca eu sa platesc si acest transport pentru returnare.De accea va rog sa va ganditi bine inainte.Masina este asa cum va spun si nu am nimic de ascuns.
Daca sunteti interesat,va rog sa imi trimiteti urmatoarele date pentru ca eu sa iau legatura cu compania:
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa masina in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

O zi buna si astept un raspuns.

Detalii masina:

Marca: Skoda Model: Octavia II Motor: 1.9 TDI
Culoare: Negru KM: 59,000 An: 2007
Mai multe informatii: 105 CP,EURO 4; CUTIE MANUALA 5+1; 4 GEAMURI ELECTRICE; OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE; SERVO-DIRECTIE; 10 AIRBAGURI; DUBLU CLIMATRONIC; PILOT AUTOMAT; COMPUTER BORD; XENON; JANTE ALIAJ; PROIECTOARE; INCHIDERE CENTRALIZATA; ALARMA;
,,ELEGANCE\",VOLAN REGLABIL,COTIERA SI TORPEDO FRIGORIFICE,A..B.S.,A.S.R.,CARTE SERVICE,KM. REALI,IMPECABILA ESTETIC SI TEHNIC,TOTUL IN STARE ORIGINALA.NU ESTE IN LEASING.


2.

Ok.Am inteles. Diseara va dau un raspuns sigur. Sper sa fiti pe mail sa rezolvam treaba cat mai repede



3.
ok

4.
Numele meu este xxx
locuiesc in xxx
Nr telefon : xxx
V-am oferit mai multe numere de tel. in caz ca nu sunt de gasit la vreunu.
Eu sunt de acord, dar daca masina are probleme eu o trimit inapoi.
O voi duce intr-un service autorizat sa vad km reali, si alte probleme care le-ar mai putea avea. Astept un raspuns din partea dumneavoastra in mom. in care masina este expediata, si cand va ajunge aceasta. O seara placuta in continuare..


5.

Buna seara,
O sa va contactez maine dupa ce vin de la companie.
O seara buna

6.

am primit confirmarea din partea firmei de transport, acum astept confirmarea dumneavoastra.....


7.



Buna seara,
Masina este la companie.Puteti sa o vedeti intrand pe siteul lor (www.xxx.xxx.xxx)
si sa puneti acest numar la tracking :xxx
Am facut procura la un agent iar el va face actele cu dumneavoastra si ma va scoate pe mine
de la fisc.El se va ocupa de toate actele.Are drept de semnatura..
Inainte de a da acordul pentru ca sa plece masina catre Romania,as dori sa imi iau o masura
de precautie deoarece eu am platit transportul si am mai platit si o garantie pentru
declaratia ca nu am datorii in tara.
Ca sa fiu sigur ca aveti banii intradevar si ca doriti cu siguranta sa o cumparati,o sa va
rog sa trimiteti 500 euro pe numele unui prieten de-al dumneavoastra prin western union.Va
cer acest lucru pentru ca odata trimisi banii,dumenavoastra platiti un comision si nu cred
ca va va conveni sa pierdeti acesti bani doar de dragul de a va juca cu banii si cu timpul
meu.Apoi eu voi suna la western union si voi verifica daca sunt banii.Daca totul va fi
ok,voi da drumu la transport.Apoi dupa ce ajunge in Romania si dupa ce o testati,mergeti
impreuna cu agentul de la companie sa schimbati numele primitorului cu numele meu.Asa mi se
pare corect.In felul acesta banii dvs sunt in siguranta pt ca numai prietenul dvs poate sa
ii scoata.
(Acesti bani se vor scade din pretul masinii,dumneavoastra urmand sa platiti la agent doar
6700 Euro)

O sa va rog sa specificati ca prietenul dvs este in Anglia pentru ca eu sa pot verifica
banii de aici si ca sa puteti sa schimbati numele primitorului banilor cu numele meu dupa
ce vedeti si testati masina.
Ps:Prietenul dvs nu trebuie sa fie in Anglia.Nu va trebuie o adresa.Trebuie doar
nume,tara,suma bani
Exemplu de trimis:
Nume prenume prieten,frate,sora,tata de-al dvs
Tara: Anglia
Suma:500 Euro

Daca sunteti de acord,va rog sa imi raspundeti in cel mai scurt timp pt a putea incepe
tranzactia.

8.

Buna seara. Banii nu ii pot trimite deoarece nu am nicio siguranta ca ii voi recupera in cazul in care nu ajunge masina. Este riscant acest lucru si de aceea nu vreau sa pierd niste bani aiurea. Va pot garanta cu orice altceva numai cu trimisul banilor nu. Au fost foarte multe cazuri si nu vreau sa risc in niciun fel. Dupa cum v-am mai spus daca masina este in regula eu o cumpar. Daca vroiam sa tepuiesc pe cineva nu mai stresam lumea cu atatea mailuri si nu aveam nimic de castigat din asta prin faptul ca dumneavoastra trimiteati masina in tara pe banii dumneavoastra. Nu aveam niciun avantaj daca faceam asta. Daca aveti rude in tara ma pot deplasa la domiciliul acestora sa le dau acesti bani doar in prezenta unui notar. Altfel nu ma amestec in asa ceva. Daca sunteti de acord cu ceea ce am spus si credeti ca este benefica pentru amandoi aceasta tranzactie astept un raspuns din partea dumneavoastra. Daca nu sunteti de acord imi pare foarte rau dar sunt nevoit sa renunt la acest lucru. O seara placuta in continuare.


9.

Buna ziua,
Eu nu am cerut banii pe numele meu , asadar va puteti retrage banii la orice ora.
Eu am mai trimis odata masina si cand am trimis-o mi-a spus clientul respectiv ca nu are toti banii si are decat 6100E si sa mai astept 10 zile etc,etc, asta dupa ce mi-a aratat extras de cont si poze cu banii in plic .Vi se pare corect????
Mie nu si am platit 687 lire transportul de pomana.
Eu nu am cerut pe numele meu repet pe numele oricarei persoane de incredere de-a dumneavoastra.
Eu decat i verific si in acest fel am incredere ca , intradevar sunteti un adevarat cumparator.De masina nici nu poate fii vorba , va asigur o veti iubi este impecabila.
Oricum oricare ar fi decizia dumneavoastra eu o respect si va doresc o zi buna in continuare.

Stima si respect.

10.

Credeti-ma ca este prea riscant. Se poate intampla orice. Eu va garantez ca am toti banii. Persoana care v-a spus ca nu are decat 6100 de euro inseamna ca a fost prea nesimtita. Eu am cash 8000 euro.Deci nu se poate pune problema ca nu am banii. Banii sunt special stransi pentru masina. Nu as avea niciun interes sa va fac sa trimiteti masina doar ca sa va fac o paguba. V-am spus dati-mi o persoana de contact din tara si eu voi duce personal banii. Dupa aceea va puteti convinge dumneavoastra daca am banii sau nu. Banii vor ramane la persoana respectiva, bineinteles va fi prezent si un notar sa nu fie niciun fel de problema si nu risca niciunul. Asa daca stau si va trimit banii e posibil sa nu ii mai vad vreodata.. Imi cer scuze ca sunt suspicios dar trebuie sa fiu sigur sa nu fac prostii pentru ca totusi 500 euro sunt destui bani. Si credeti ca daca nu voiam masina va mai faceam sa pierdeti atata timp?...Deci de bani nu o sa fie probleme. Va garantez cu ce vreti chestia asta numai cu bani trimis prin western union nu.



11.

Buna ziua,
Scuze de deranj .
Fara aceasta garantie nu imi pot da Ok la compania de transport deoarece am mai fost patit odata.
Multumesc pentru timpul acordat si va urez sa va gasiti o masina dorita in continuare.

Iordache Petre.
Stima si respect.
O zi buna in continuare.

12.
Deci inseamna ca este ceea ce cred eu, adica o teapa. Garantia am spus ca o acord dar o acord numai unei rude in tara. Vreti sa spuneti ca nu aveti rude in tara, ca nu aveti niciun om de incredere aici. Asta sa inteleg nu? Eu ce garantie pot sa am ca vine masina si ca dumneavoastra nu folositi numele persoanei respective sa ridicati banii si sa nu mai vad nici masina nici banii. Cine risca mai mult la aceasta afacere? Eu care trimit banii in avans sau dumneavoastra care posibil sa nu trimiteti masina? Nu este nicio problema daca dumneavoastra nu acceptati sa trimit banii unei persoane din tara, inseamna ca este ceva necurat la mijloc si au patit-o si altii. Decat sa o pateasca si altii in afara de mine mai bine iau eu masuri si vom vedea unde vom ajunge. Astept un raspuns final


13.


Crede-ti ce vreti , faceti ce vreti, nu ma intereseaza.Deja am raspuns la celalte mailuri .Imi pare rau dar daca crede-ti ca este teapa cum pretindeti asta este.Pana la urma este decizia este a dmv suntem democrati doar .
La revedere.



Am postat aceasta conversatie in speranta ca nu o vor pati si altii. Eu unu nu am reusit sa fiu tzapuit pe tema asta si nu voi fi. Astept pareri si opinii.



P.S adresa firmei respective o voi oferi doar in privat deoarece nu vreau sa-i fac reclama nici pozitiva nici negativa.

This post has been edited by Staff: Jun 19 2009, 03:24 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Staff
post Jun 19 2009, 03:31 PM
Post #2


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 19-June 09
Member No.: 120.252



O remarca care tin sa o fac si am uitat sa o precizez este aceea ca de la bun inceput imi parea ceva ciudat la acea masina. Nu stiam de ce este asa ieftina. Cand a trimit primul mail am inteles toata treaba numai ca am cam refuzat sa cred asta. Am crezut ca a dat norocul peste mine. Ulterior sfatuit de niste persoane competente am renuntat la ideea de a da adresa si numele propriu pentru o mai mare siguranta. Prin asta sper sa intelegeti de ce am specificat de ce nu ofer informatii despre mine in mailul respectiv...Ulterior am primit si un mesaj din partea firmei de transport prin care imi spunea ca masina este ok si ca asteapta confirmarea mea. Totul este cusut cu ata alba....

This post has been edited by Staff: Jun 19 2009, 03:34 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dulamaa9
post Jun 19 2009, 05:12 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 16-June 09
Member No.: 120.228



salut. site-ul respectiv, www.transportcars.... e un fake. si eu m-am jucat putin cu el cu niste mailuri si ii expirase domeniul apoi l-a transferat aici smile.gif)...pentru ceilalti care vor sa citeasca mai multe o sa pun un link http://forum.softpedia.com/index.php?showt...6390&st=324 . si mie imi plac masinile skoda. momentan am un fiat albea star si incerc sa il schjimb plus diferenta pe o skoda o2 1.9tdi 105CP. mult noroc.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Staff
post Jun 19 2009, 07:52 PM
Post #4


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 19-June 09
Member No.: 120.252



Sa nu uit sa precizez nr de inmatriculare. CV-70-Max.....
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 19 2009, 10:34 PM
Post #5


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Observ ca aceasta farsa - care acum ani buni (minim 3 ani) se purta pe www.mobile.de de catre persoane din Anglia - dar nu romani - a fost "importata" cu succes si la noi ! Rusine sa ne fie !

Pe site-ul www.mobile.de aparuse pe prima pagina un anunt mare prin care cei dornici sa cumpere erau avertizati sa NU OPEREZE PLATI online catre nici un vanzator ! Deci...concluziile le trageti singuri.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 22 2009, 01:30 PM
Post #6


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Ca e teapa, am inteles. Ce nu stiu e cum poate sa scoata ala banii de acolo daca tu ii trimiti pe cu totul alt nume, si nu al lui.


--------------------
OTS 1.8T
Me gusta la gasolina!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
M_A_R_I_U_S
post Jun 22 2009, 02:12 PM
Post #7


TRACTORIST
**

Group: Membri
Posts: 39
Joined: 18-November 04
From: Bucuresti
Member No.: 35.995



hmmm.. pai cat costa un act de identitate fals?... unul in care trebuie trecut decat un nume, numele "prietenului" ...care surprinzator, locuieste in Anglia ..cum intri, pe dreapta rolleyes.gif ....da da, sa verifice omul daca s-a facut plata ...siiiiigur yup.gif


--------------------
MKV ...1.9 ...TDI
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 24 2009, 02:55 PM
Post #8


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Sa speram ca nu devenim toti HOTI !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 06:45 AM