IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Martor Ulei Aprins

This topic is about Martor Ulei Aprins, the author, kenwoodline, wrote about: In timpul mersului se aprinde martorul la ulei. daca doar trag de maneta de la capota (fara sa o ridic) se stinge si iar merg 200 400 km si iar se apr ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Martor Ulei Aprins, In timpul mersului se aprinde martorul la ulei.
kenwoodline
post Apr 2 2010, 07:53 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 18-February 09
From: Bucuresti
Member No.: 119.307



In timpul mersului se aprinde martorul la ulei. daca doar trag de maneta de la capota (fara sa o ridic) se stinge si iar merg 200 400 km si iar se aprinde si iar fac acelasi lucru. am fost la un mecanic si a zis ca sunt din twin peaks smile.gif , am 3000 km de cand am schimbat uleiul. mobil 1, singura mea nelamurile e ca am pus 5/30 ( masina mea este octavia 1 alh 2004). va rog sa-mi spune-ti ce parere aveti ! multumesc frumos.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Apr 2 2010, 11:05 AM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



De obicei acest simptom atrage atentia soferului SA VERIFICE si la nevoie SA COMPLETEZE cu ulei !
Ridicatul capotei anuleaza martorul din bord pt 1-200km, dar daca nu se completeaza uleiul, se aprinde iar.
Verifica asadar uleiul si vezi daca nu cumva nu e la minim pe joja, caz in care completeaza cam cu 500ml. Dupa 30 min verifica nivelul sa fie OK.

Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
kenwoodline
post Jun 6 2010, 09:36 PM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 5
Joined: 18-February 09
From: Bucuresti
Member No.: 119.307



QUOTE (DORU @ Apr 2 2010, 11:05 AM) *
De obicei acest simptom atrage atentia soferului SA VERIFICE si la nevoie SA COMPLETEZE cu ulei !
Ridicatul capotei anuleaza martorul din bord pt 1-200km, dar daca nu se completeaza uleiul, se aprinde iar.
Verifica asadar uleiul si vezi daca nu cumva nu e la minim pe joja, caz in care completeaza cam cu 500ml. Dupa 30 min verifica nivelul sa fie OK.

Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !



uleiul este la nivel !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 8 2010, 10:32 PM
Post #4


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



QUOTE (DORU @ Apr 2 2010, 11:05 AM) *
Daca nivelul pe joja este bun, posibil ca senzorul sa fie putin defect, o diagnoza ti-ar da indicii in acest sens. Bafta !


Atunci aplica pasul 2 thumbsup.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 03:17 PM