IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Nissan Primera - cheltuieli intretinere

This topic is about Nissan Primera - cheltuieli intretinere, the author, TKV, wrote about: In acelasi ciclu : pivot fata (cu tot cu brat inferior, e dintr-o bucata)- 680 ron in luna mai 2007,pret de reprezentanta. Am multumit Cerului,pt ca l ... To read more just scroll down

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nissan Primera - cheltuieli intretinere
TKV
post May 22 2008, 10:01 PM
Post #41


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



In acelasi ciclu : pivot fata (cu tot cu brat inferior, e dintr-o bucata)- 680 ron in luna mai 2007,pret de reprezentanta.
Am multumit Cerului,pt ca la comanda mi-au cerut (la doua magazine diferite)-1100 ron.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post May 22 2008, 10:11 PM
Post #42


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



Da' ce-or avea piesele astea de sunt asa de scumpe?
Apropo, am inteles ca discurile de frana montate in service ca piese de schimb sunt mai bune decat cele originale, de pe masina. E adevarat?
Uite, n-am intrebat la Badsi cat ar fi costat schimbarea discurilor, in loc de rectificare.

This post has been edited by PSC: May 22 2008, 10:11 PM


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 25 2008, 07:35 PM
Post #43


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Vai, vai, vai ma doare brusc capul!!!!!! De ce oare?????? - am descoperit ca masina pierde lichid la servodirectie!!!!!!!! Intrebarea mea este ,,,, sa ma duc sa intreb ce pret are caseta??? Asta nuuuuuuuuuuu!!! Inca nu sunt hotarat dar va anunt.
Sa fiti sanatosi si la buzunar grosi sick.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post May 30 2008, 01:00 PM
Post #44


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Salut baieti! Am reusit sa scap de scartaitul de la usile din fata!!!!!!!
Cum...? Am curatat bine sistemul de inchidere si apoi am pus vaselina chiar si pe sistemul de prindere aflat pe stalpul masinii si gata cu greierasii ...........fara "cri, cri" sau "scart, scart"
Mai nou cand plec de pe loc mi-a aparut un zgomot, un troncanit, un ceva acolo, care seamana destul de mult cu zgomotul de planetara "dusa". Culmea este ca nu bate cand virez la maxim ci cand indrept rotile.
Va salut inca odata si mai astept sa mai scrieti si voi cate un subiect! drive.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TKV
post Jun 2 2008, 09:36 PM
Post #45


novice
**

Group: Membri
Posts: 25
Joined: 12-November 07
From: Bacau
Member No.: 115.436



QUOTE (Adi1971 @ May 25 2008, 07:35 PM) *
Vai, vai, vai ma doare brusc capul!!!!!! De ce oare?????? - am descoperit ca masina pierde lichid la servodirectie!!!!!!!! Intrebarea mea este ,,,, sa ma duc sa intreb ce pret are caseta??? Asta nuuuuuuuuuuu!!! Inca nu sunt hotarat dar va anunt.
Sa fiti sanatosi si la buzunar grosi sick.gif

Si eu am intampinat aceeasi problema:pierdeam lichid din cauza unui colier slabit (sunt acele coliere ciudate pe care ca sa le slabesti,le strangi ) la iesirea din vas
Verifica intai pe unde pierde si te sfatuiesc sa nu intrebi cat costa o caseta de directie...Face bine la moral ! smile.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Bogdan49938
post Oct 10 2008, 11:05 PM
Post #46


sofer
***

Group: Membri
Posts: 67
Joined: 27-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 49.931



Salut tuturor

Astazi am facut revizia la 70000km ( e de fapt cea normata la 75000). Schimbat filtre, ulei, bujii,placute de frana, reparat contact senzor airbag sofer + pasager, bec stop frana plus tot felul de spray-uri de curatat incluse automat pe factura. 1412 ron. Pret rezonabil in opinia mea.Masina a iesit din garantie in august a.c.
Placut:
-mecanicii s-au miscat repede (2 ore si jumatate)
-am asistat la toate operatiunile
-s-au efectuat operatiuni suplimentare de verificare a suspesiilor, puntilor etc.
Neplacut:
-mecanicul a incercat sa ma convinga ca e dusa o bucsa brat fata, aratandu-mi scurgeri de vaselina din bucsa(!?). De fapt a plecat brusc de langa masina si a venit cu seful de service aratandu-i "problema".Saracii, nu stiau ca am crescut pe langa masini si incercau cu ardoare sa imi arate ce dezastru e cu bucsa aia. Pur si simplu prosteala pe fata.
Mda...cam asta e Romania.
Nu prea stiu ce sa fac dar cred ca am sa schimb marca si implicit service-ul. In garantie am reclamat de mai multe ori un zgomot la suspensie si numai dupa interventia mea ultimativa in fata proprietarului de concesiune a rezolvat situatia. Pentru alte probleme raspunsul ,dar numai in garantiee acelasi: asa fac toate primerele. Cred ca la viitoarea masina voi efectua reviziile in Ungaria sau Austria. Asa voi fi cel putin cu constiinta impacata ca ma poate fura un strain si nu un conational.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RIP
post Jan 19 2009, 02:45 PM
Post #47


novice
**

Group: Membri
Posts: 34
Joined: 19-January 07
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 97.146



eu am facut prima revizie la 12.000km (la un an shi 4luni, am intarziat) shi m-a costat aprox 5mil nu mai shtiu exact ce au facut, dar nah
iar acum ar urma sa o fac pe cea de-a doua, al doilea an shi am doar 18.000km, shi am vorbit cu un alt service din Arad, shi mi s-a aproximat 4mil, hmmm

am intrebat mai specific, cat este manopera la schimbatul placutelor de franare, mi s-a spus ca 62Ron


--------------------

Deosebim doua tipuri de pedepse...
Cu viata si cu moartea!

[V. Butulescu]
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bacy
post Feb 1 2009, 01:46 PM
Post #48


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 1-February 09
From: slobozia
Member No.: 119.145



QUOTE (Adi1971 @ May 30 2008, 01:00 PM) *
Salut baieti! Am reusit sa scap de scartaitul de la usile din fata!!!!!!!
Cum...? Am curatat bine sistemul de inchidere si apoi am pus vaselina chiar si pe sistemul de prindere aflat pe stalpul masinii si gata cu greierasii ...........fara "cri, cri" sau "scart, scart"
Mai nou cand plec de pe loc mi-a aparut un zgomot, un troncanit, un ceva acolo, care seamana destul de mult cu zgomotul de planetara "dusa". Culmea este ca nu bate cand virez la maxim ci cand indrept rotile.
Va salut inca odata si mai astept sa mai scrieti si voi cate un subiect! drive.gif

SALUT! Am si eu o Primera din 2004 second hand. Am avut probleme la ea cu lantul de distributie pe care l-am schimbat la 82.000km (cand o turam in a I-a sau a II-a murea motorul), la Badsi si se pare ca am rezolvat problema asta. Acum, apropo de zgomotul pe care il descrii tu, si eu am un asemenea zgomot care pare sa se auda de pe dreapta fata cand plec de pe loc (se aud niste batai repetate, dar si cand dau prin gopi se mai aud aceleasi batai) dar tot asa nu se aude de la planetara. Cand am schimbat distributia cei de la Badsi mi-au aratat ca tamponul de la cutia de viteze e distrus. Crezi ca e posibil sa bata cutia din cauza acestui tampon care intr-adevar e distrus. Precizez ca la Badsi mi-au verificat masina si la bucsaraie, si la pivoti si nu au gasit nimic (am fost de fata). Daca tu ai rezolvat problema sper sa-mi transmiti solutia. Merci mult.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Feb 1 2009, 10:25 PM
Post #49


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Salut bacy!
Nu am rezolvat problema nici pana in ziua de azi. La mine in oras nu sunt exista service care sa se ocupe de nissan.
Avem service "pentru tote marcile cate putin" si am luat decizia sa merg la unul avizat, dar sa vina primavara.
Am comandat discuri de frana fata + spate pe net si ma costa 650 lei, pe placute am dat 270 lei, le montez in fata blocului si am terminat cu sistemul de franare. Stai ca am uitat : sa vad cum voi sta cu salriul pana la primavara!!!!!! Pana atunci numai bine. Auzi una buna " Statul roman asigura slujbe pentru someri - acestea vor fi tinute de preoti si patriarh......... teehee.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Feb 11 2009, 12:22 AM
Post #50


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Am ajuns sa nu mai inteleg ce se intampla cu masina mea! De ce oare mi se arde sonda lambda? Este a treia sonda care se duce pe apa sambetei.
Este drept ca am pus sonde after-market (ultimele doua) si lucreaza doar 2 - 3 luni. O sonda noua costa 700 lei si nu pot sa risc sa cheltuiesc atatia bani pentru ca nu am garantia ca va functiona mai mult. Voi puteti sa-mi dati un sfat? drive.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Mar 9 2009, 06:10 PM
Post #51


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Salut domnilor! Vad ca nu mai aveti nimic de expus pe aceste topicuri. Eu vreau sa va anunt ca mi-am schimbat discurile de frana + placutele. Discurile m-au costat 650 lei iar placutele 300 lei. Mana de lucru 60 lei (in fata blocului)
Hai ca vreau sa mai citesc si eu pareri de la voi. Pa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bacy
post Apr 18 2009, 04:32 PM
Post #52


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 1-February 09
From: slobozia
Member No.: 119.145



QUOTE (Adi1971 @ Feb 1 2009, 10:25 PM) *
Salut bacy!
Nu am rezolvat problema nici pana in ziua de azi. La mine in oras nu sunt exista service care sa se ocupe de nissan.
Avem service "pentru tote marcile cate putin" si am luat decizia sa merg la unul avizat, dar sa vina primavara.
Am comandat discuri de frana fata + spate pe net si ma costa 650 lei, pe placute am dat 270 lei, le montez in fata blocului si am terminat cu sistemul de franare. Stai ca am uitat : sa vad cum voi sta cu salriul pana la primavara!!!!!! Pana atunci numai bine. Auzi una buna " Statul roman asigura slujbe pentru someri - acestea vor fi tinute de preoti si patriarh......... teehee.gif

Salut Adi. Eu abia azi am vazut ca esti din Slobozia si cred ca iti stiu si masina, eu fiind tot din Slobozia (a mea e gri inchis metalizat). Daca ai rezolvat cu troncanitul sa-mi spui si mie cum, ca eu pe a mea am urcat-o pe rampa si in afara de tamponul de la cutia de viteze care se vede ca e distrus in rest nu e nimic slab care sa bata.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roniii10
post Apr 20 2009, 08:52 PM
Post #53


sofer
***

Group: Membri
Posts: 87
Joined: 13-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 118.970



Salut Adi.
Am si eu o mare mare rugaminte la tine am citit mai sus ca aveai un troncanit ca de planetara cand in mers cand indreptai rotile.
Eu am un nissan almera din 2006 1.5 benzina si am aceeasi problema care ai avut-o sau o ai si tu.
Ma poti ajuta pe mine sa imi spui cum ai rezolvat-o si ce batea?
Eu am schimbat discuri ca am crezut ca batea etrieru in disc. Am fost la un service mi-au testat aia masina si NU SI-AU DAT SEAMA CE ARE.
Multumesc anticipat. Abia astept parerea ta. drive.gif


--------------------
Nissan Almera 1.5 petrol 72kw sedan N16.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
roniii10
post Apr 20 2009, 09:01 PM
Post #54


sofer
***

Group: Membri
Posts: 87
Joined: 13-January 09
From: Bucuresti
Member No.: 118.970



Precizez ca poate sa fie imi dau cu parere doar: " sa fie din butucu roti dreapta"
Bataia asta se aude in mers cu cat merg mai repede cu atat se aude mai repede iar in momentul franari sau accelerari puternice nu se mai aude.
Este o bataie ca de planetara stricata, nu e doar zgomot e o bocanitura care se simte si in podea.
Vad ca este o problema comuna la nissan in general eu am aceeasi problema si vine tot din pardea dreapta.
Astept pareri . Ms mult


--------------------
Nissan Almera 1.5 petrol 72kw sedan N16.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post Apr 21 2009, 08:06 PM
Post #55


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



Salut. Revin și eu cu precizări.
Mașina mea va împlini 2 ani de utilizare pe 25 aprilie. Până acum, nu m-a dezamăgit.
Azi am fost la Badsi pentru a doua revizie anuală. Rulajul trebuia să fie undeva în jur de 30.000 km, însă din diverse motive nu a crescut decât până la 13.370.
Această a doua revizie m-a costat 654 lei, în care au intrat schimbul de ulei, schimbatul filtrelor, rotirea roților și verificarea din bară-n bară (inclusiv uzura anvelopelor).
Am constatat, însă, că ambele lamele ale ștergătoarelor de parbriz au început să se rupă (părțile din cauciuc). Am căutat în Carrefour lame, dar nu am găsit (mă refer la cea lungă, de 65 cm). Și parcă nu-mi vine să dau 20 euro pe o singură lamă (fără TVA) la sevice...
Ultimele trei plinuri le-am făcut la OMV, cu Carrera 100.
Este o mașină foarte rezistentă. Cu toate că am luat în plin câteva șanțuri săpate transversal pe minunatele noastre drumuri și că am mers mult timp pe drumuri cu gropi (unele plombate), mașina nu are absolut nimic. Până și greierașii, odată apăruți, nu au crescut în volum și nici numeric.


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
spata2008
post Apr 21 2009, 09:14 PM
Post #56


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 233
Joined: 24-January 08
Member No.: 116.166



Felicitari!
Fericit cel ce-ti va cumpara masina!
Nu prea circuli cu ea!!??
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Apr 22 2009, 06:57 PM
Post #57


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Salut bacy! Ma bucur sa citesc pe acest topic ca am un con-orasean. Sigur iti cunosc masina si eu. Daca vrei sa vorbim mai multe hai sa o facem live. Nr meu de tel este 0766645870. Am raspuns destul de tarziu deaorece nu am reusit sa intru pe net din cauza zugravelii care tocmai am terminat-o. Cu bine bacy.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bacy
post Apr 22 2009, 07:02 PM
Post #58


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 1-February 09
From: slobozia
Member No.: 119.145



QUOTE (Adi1971 @ Apr 22 2009, 07:57 PM) *
Salut bacy! Ma bucur sa citesc pe acest topic ca am un con-orasean. Sigur iti cunosc masina si eu. Daca vrei sa vorbim mai multe hai sa o facem live. Nr meu de tel este 0766645870. Am raspuns destul de tarziu deaorece nu am reusit sa intru pe net din cauza zugravelii care tocmai am terminat-o. Cu bine bacy.

am receptionat mesajul,am salvat nr.de tel si o sa te sun eu cand o sa am putin timp liber zilele astea ca acum sunt cam ocupat
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Adi1971
post Apr 22 2009, 07:05 PM
Post #59


sofer
***

Group: Membri
Posts: 56
Joined: 13-May 08
From: Slobozia, IL
Member No.: 117.092



Ok!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
PSC
post Apr 22 2009, 10:29 PM
Post #60


sofer
***

Group: Membri
Posts: 97
Joined: 19-October 07
From: Bucuresti
Member No.: 115.171



CITAT(spata2008 @ Apr 21 2009, 10:14 PM) *
Felicitari!
Fericit cel ce-ti va cumpara masina!
Nu prea circuli cu ea!!??

Mulțumesc.
Din păcate, un astfel de fericit nu există, fiindcă n-am de gând s-o dau (criza nu se manifestă atât de acut, deocamdată). Dacă aveam de gând s-o dau, în niciun caz nu luam Nissan, mă orientam la alte mărci cărora nu le scade valoarea atât de mult. Chiar sunt curios cât va rezista mașina asta, având în vedere că mai am de achitat la bancă încă 8 ani și că o plătesc aproape dublu în felul ăsta. Asta e, atât s-a putut; mașina este un "bun de folosință îndelungată" la fel de indispensabil ca frigiderul (de ex.), mai ales în ziua de azi, iar în România nu prea poți s-o iei fără un credit.
Da, nu prea circul cu ea, fiindcă distanța de acasă la birou este de numai 8 km (dus-întors), distanță care nu este nici măcar cea recomandată de medic pentru mersul pe jos zilnic (10 km). Doar la vreo ieșire în afara Bucureștiului o iau cu mine, fiindcă m-am săturat de mult să depind de orare, stau la cozi pentru bilete la tren și să mă înghesui cu valizele.


--------------------
Nissan Primera Visia 1,6 L 109 CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post

6 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 12:13 PM