IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele)

This topic is about Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele), the author, Mircea38023, wrote about: Hmm...in conditiile astea, incepe sa ma atraga perspectiva unui 1.4 TSI de 170 CP.....desi astept sa fie pus pe altceva decat VW care nu imi spune nim ... To read more just scroll down

10 Pages V  < 1 2 3 4 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Nissan Primera: totul despre ea (si bune si rele)
Mircea38023
post Nov 24 2006, 08:25 PM
Post #21


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 130
Joined: 6-January 05
From: Bucuresti
Member No.: 38.016



Hmm...in conditiile astea, incepe sa ma atraga perspectiva unui 1.4 TSI de 170 CP.....desi astept sa fie pus pe altceva decat VW care nu imi spune nimic.

Ontopic: S-o stapanesti sanatos Mircea. In principiu n-ar trebui sa fie prea mari probleme la livrare. Masina probabil se afla in zona libera in Curtici sau in alta parte si se va vamui zilele astea.


--------------------
Honda Accord LS 2.0 i-VTEC 155CP -de serviciu
Renault Symbol 1.5 dCI-80CP - personala, de plimbat prin oras.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Nov 26 2006, 12:28 PM
Post #22


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Ptr. Mircea91987: Sa nu uiti sa ne dai detalii despre masinuta, dupa ce o "posezi". biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea91987
post Dec 21 2006, 08:29 AM
Post #23


novice
**

Group: Membri
Posts: 20
Joined: 10-November 06
From: Arad (Arad)
Member No.: 91.980



Din pacate am fost prea optimist cand am avut incredere in ceea ce mi-au zis cei de la reprezentanta "dupa ce platiti avansul in max. 10 zile aveti masina". Avansul l-am platit in 27.11.2006 si de atunci ma tot amana pe motiv ca livrarea nu mai depinde de ei, masina este pe drum etc...


--------------------
Alegerea unei masini se face in partea dreapta a creierului, partea emotionala si irationala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Dec 30 2006, 02:20 PM
Post #24


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Ar trebui ca, pe langa scuzele de rigoare, sa-ti faca un discount sau sa-ti ofere ceva accesorii, pentru intarzierea la livrare, daca nu cumva ai prevazut in contract penalitati in cazul in care intervine aceasta situatie.
Oricum....sunt mizerabili. Si nu ma refer aici doar la dealer-ul Nissan in cauza, ci la majoritatea dealer-ilor (din pacate).
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai95804
post Jan 2 2007, 07:17 PM
Post #25


novice
**

Group: Membri
Posts: 38
Joined: 2-January 07
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 95.797



Eu nu am avut probleme cu cei de la Nissan Pitesti.Au fost foarte draguti si cooperanti .In fiecare luna ma suna sa vada daca sunt multumit de masina si daca am sugestii sau reclamatii.Acuma de iarna mi-au trimis niste cataloage cu accesorii de iarna si 2 felicitari de sarbatori.Sunt foarte incantat atat de masina, un Nissan Primera Acenta, cat si de reprezentatii zonali.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
nicolae96070
post Jan 5 2007, 09:22 PM
Post #26


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 5-January 07
From: Bucuresti
Member No.: 96.063



In primul rand sal la toti si la multi ani.

Sunt nou pe aici si nu prea stiu regulile asa ca....
Vin cu o rugaminte... Am o Primera 2.0i din 2002, la care din pacate nu am cd de navigatie.. daca are cineva sau imi poate imprumuta as fi f f recunoscator...


Sorin
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea91987
post Jan 29 2007, 10:54 AM
Post #27


novice
**

Group: Membri
Posts: 20
Joined: 10-November 06
From: Arad (Arad)
Member No.: 91.980



In sfarsit a venit :wave: Am ridicat-o acum o saptamana si deocamdata sunt foarte multumit de masina. Este peste OII la toate capitolele.Nu am facut decat 300km (avea 7km la bord) si se comporta impecabil. La un condus linistit, fara bruscari, dar nu lent ( 90-120 km/h), in oras si afara consuma sub 7l/100km. Pana la urma si reprezentantii de la Prisma Galati s-au comportat impecabil ( consilierul comercial Dan Caliga-isi face treaba in mod profesionist). Astept si parerile altor posesori.


--------------------
Alegerea unei masini se face in partea dreapta a creierului, partea emotionala si irationala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lucian93788
post Jan 29 2007, 11:59 AM
Post #28


sofer
***

Group: Membri
Posts: 85
Joined: 30-November 06
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 93.781



Stai ca nu mai inteleg.Esti din Arad, dar de unde ai luat masina?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mihai95804
post Jan 29 2007, 04:01 PM
Post #29


novice
**

Group: Membri
Posts: 38
Joined: 2-January 07
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 95.797



Masina se comporta excelent, nu am avut nici cea mai mica problema cu ea . Parerea este ca ma simnt mult mai bine in ea decat in alte multe masini cu traditie in Ro. Cine nu crede sa incerce si o sa vada diferenta.


--------------------
Nissan Primera Acenta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea91987
post Jan 30 2007, 10:12 AM
Post #30


novice
**

Group: Membri
Posts: 20
Joined: 10-November 06
From: Arad (Arad)
Member No.: 91.980



Pentru Lucian:sunt din Arad, dar deocamdata muncesc in Galati. Intradevar Primera este o masina in care te simti foarte bine. Sunt multumit de alegerea facuta si cred ca isi merita si ultimul eurocent.


--------------------
Alegerea unei masini se face in partea dreapta a creierului, partea emotionala si irationala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Henry90720
post Mar 1 2007, 08:11 PM
Post #31


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 364
Joined: 24-October 06
From: Bucuresti
Member No.: 90.713



Mircea (91987), cum se comporta masina dupa 1 luna si jumatate?
Eu, intre timp, m-am hotarat pentru Honda Accord, desi am avut in vizor atat Primera, cat si Toyota Avensis.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lucian93788
post Mar 3 2007, 11:42 AM
Post #32


sofer
***

Group: Membri
Posts: 85
Joined: 30-November 06
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 93.781



Clar, nici nu se pune problema, Honda e peste ele...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mircea91987
post Mar 5 2007, 11:50 AM
Post #33


novice
**

Group: Membri
Posts: 20
Joined: 10-November 06
From: Arad (Arad)
Member No.: 91.980



QUOTE(Henry90720)
Mircea (91987), cum se comporta masina dupa 1 luna si jumatate?
Eu, intre timp, m-am hotarat pentru Honda Accord, desi am avut in vizor atat Primera, cat si Toyota Avensis.


Pana acum (3000 km) nu da niciun semn de slabiciune. Se simte ca sa terminat rodajul. Motorul trage mult mai bine decat la inceput.Este surprinzator de elastic (am pus doar benzina super), in rest nu are de ce sa-mi para rau ca am dat banii pe ea (pana acum).In masina te simti ok. Demarajul este bun, daca stii sa folosesti corect treptele de viteza, consumul in jur de 7l/100km la un mers combinat 40% oras , 60% afara, insa trebuie sa fi foarte atent la radare biggrin.gif


--------------------
Alegerea unei masini se face in partea dreapta a creierului, partea emotionala si irationala.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lica98424
post Mar 11 2007, 10:40 AM
Post #34


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 3-February 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 98.417



c-am putine posturi aici. de ce oare?
vreau si eu sa-mi iau o masina si nu stiu ce sa aleg?
iar de la sectiunea nissan nu poti sa-ti formezi nici o parere.
nu se plinge nimeni de masina....?


--------------------
nissan primera acenta 1,6
fost noul fiat albea dynamic 1,4
dacia 1300 (fabricatie 1978 - inca o am)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lica98424
post Mar 11 2007, 10:46 AM
Post #35


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 3-February 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 98.417



am citit pe aici ca sint probleme cu finisajele la interior si cu imbinarea usilor. tre sa recunosc ca si dealerul de aici mi-a spus de la inceput ca au fost probleme cu "greierii" dar le-au dat de cap. la posesorii de primera acenta nu mai aveti probleme de acest fel?
masina are foarte multe "chestii" electronice pe ea... care "papa" mult curent - nu ati avut probleme electrice pina acum: baterie consumata, sigurante sarite, butoane care nu functioneaza?


--------------------
nissan primera acenta 1,6
fost noul fiat albea dynamic 1,4
dacia 1300 (fabricatie 1978 - inca o am)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lica98424
post Mar 11 2007, 10:48 AM
Post #36


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 3-February 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 98.417



daca nu sint probleme inseamna ca masina e buna... dar nu vad nici laude la adresa ei... citeva acolo dar foarte slabe....
ori sint foarte putini posesori si nu se poate forma un curent de opinie....


--------------------
nissan primera acenta 1,6
fost noul fiat albea dynamic 1,4
dacia 1300 (fabricatie 1978 - inca o am)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lica98424
post Mar 11 2007, 10:52 AM
Post #37


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 3-February 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 98.417



aaa.. si inca o chestie care e bine sa fie stiuta: masina nu vine echipata cu alarma (la majoritatea modelelor).
cit va costat alarma si unde ati montat-o?
ati putut vedea daca e greu sa montezi pe ea o alarma?
spre exemplu la fiat montarea a insemnat sa-mi de-a jos o buna bucata din partea stinga a bordului. dupa ce l-a montat la loc nu au aparut "greieri" sau alte probleme suparatoare. din cite am vazut la primera bordul e mult mai rigig si plasticul mai dur.
oare ramin "sechele" dupa ce este demontat bordul?


--------------------
nissan primera acenta 1,6
fost noul fiat albea dynamic 1,4
dacia 1300 (fabricatie 1978 - inca o am)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
lica98424
post Mar 11 2007, 10:54 AM
Post #38


novice
**

Group: Membri
Posts: 47
Joined: 3-February 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 98.417



imi va raspunde cineva la aceste intrebari??????

hello! i know you there! i can see you!!!!!!!!


--------------------
nissan primera acenta 1,6
fost noul fiat albea dynamic 1,4
dacia 1300 (fabricatie 1978 - inca o am)
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Iulia76013
post Mar 18 2007, 04:11 PM
Post #39


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 9-May 06
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 76.006



prmera Visia 1,6, benzina
Am un zgomot pe dreapta, se pare ca undeva la etrier. Il aud atunci cind debraiez pentru a II-a si masina nu este foarte "lansata". Cel de la garantii, si el posesor de Primera, a zis ceva de genul : daca seara cind ai oprit masina ai calcat frina, la plecarea de dimineata se "aseaza" niste lamele elastice ale etrierului. Este adevarat un singur lucru, ca zgomotul iti sugereaza un etrier deschis mai mult decit trebuie si care "cloncane" pina se aseaza. Daca vreau sa nu mai aud acest zgomot, schimb vitezele mult mai sus, dar asa cum spunea cineva "stiu ca este acolo". M-am decis sa merg miine in service sa faca mentiunea in cartea de garantie. Masina are 5300km si 8 luni.
Altfel, parca usile spate dau ceva greierasi, dar sa nu ne indepartam prea mult de natura, toate masinile sint "de consum". Consumul nu este asa mic precum spun ceilalti, masina nu prea are parte de drumuri in exterior. Nu am probleme cu butoane si afisaje, e bine altfel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Random
post Mar 19 2007, 12:40 AM
Post #40


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 317
Joined: 6-October 04
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 33.905



Dupa cum il descrii, "zgomotul" ala imi suna familiar. Eu am Almera, pentru linistea ta, sper sa nu fie aceeasi sursa necunoscuta.
Nu-mi apartine inspiratia, dar un alt forumist posesor de Almera care deocamdata prefera sa ramana anonim, dupa multe drumuri si scandaluri la service a actualizat sloganul Nissan in: "Nissan_Shit Expectations". Pentru Nissan Almera(cel importat inRomania), sloganul asta e foarte valabil. Poate nu si pentru Primera.


Sunt foarte curios, abia astept sa vad care-i cauza. Sper sa revii cu detalii.
Numai bine.


--------------------
Nissan Almera 1,5l Visia.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 05:05 AM