IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

OBK 3.0 AT MY06 primele impresii

This topic is about OBK 3.0 AT MY06 primele impresii, the author, suby, wrote about: Evident. Se plangea ca i-a inghetat mana. Nici la mine nu cred ca se inchide complet manual ala lateral, dar se poate deflecta spre geam. ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> OBK 3.0 AT MY06 primele impresii
suby
post Sep 11 2007, 12:18 AM
Post #21


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 8-September 07
From: Bucuresti
Member No.: 113.568



Evident. Se plangea ca i-a inghetat mana. Nici la mine nu cred ca se inchide complet manual ala lateral, dar se poate deflecta spre geam.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Robert101524
post Sep 16 2007, 10:59 PM
Post #22


sofer
***

Group: Membri
Posts: 64
Joined: 12-March 07
From: Bucuresti
Member No.: 101.517



Iaca am facut si un drum mai lung - pina in Grecia de peste 800km intr-o zi.
O placere pentru toti (3 adulti si 2 copii + bagaje cit incape). Scaune confortabile, liniste. Sarcina suplimentara nu se prea simte. Sa intimplat sa rulez minute in sir cu 180 si pasagerii nu "s-au sesizat" lucru practic imposibil in Skoda.
M-am "jucat" si in mod secvential pe zone deluroase sau depasiri succesive si m-am prins de o "chichita". Anume: eram oarecum nemultumit de promptitudinea cu care se efectua schimbarea in jos de la actionarea levierului... mi -am dat seama ca asta se datora reflexului meu de a ezita/ ridica piciorul de pe aceleratie atunci cind miscam levierul iar acest fapt pune computerul pe ginduri: "uite si la bou' asta vrea sa schimbe in jos da el lasa gazul - tre' sa ma ocup eu sa optimizez turatia motorului inainte sa schimb in jos" Asa ca m-am dezvatat - si cind e de accelerat pedala merge doar in jos concomitent cu actionarea levierului. La schimbarea in sus nu sint probleme - la 7000rpm schimba ea oricum chiar si in mod secvential nu te lasa sa o "strici"
Pentru cei interesati consumul a fost 10 (Duminica) la dus si 11 la intros (mult mai aglomerat inr-o Miercuri si mai cald - AC ul a mers mai mult cred eu)
Altele:
- Spalat interior si ext in Grecia 10 eur
- Am mai apucat sa citesc prin manual si zice ca la faza lunga trebuie bec HB3 parca - gasesc asa ceva? am de ales intre diversi producatori? - sau sunt la mina SMTului?
- Mi se pare ca farurile bat usor mai jos decit mi-ar place mie chiar daca sunt reglate max sus - aveti si voi aceasi impresie?
-Am pus gume Bridgestone Turanza 215/55/R17 si mi se par f bune (sa vedem cit o sa tina) - am platit 2400ron pe 4 inclusiv montat
- La verificarea uleiurilor inainte de plecare am constatat ca toate (motor, cutie, diferential) erau peste nivelul max - ma gindesc ca nu e chiar ok - niste ingineri in japonia si-au batut capul cand au stabilit semnele alea pe joje - ce credeti?
Neplaceri:
Baza de date de la Navi NU acopera Grecia - cea ce mi se pare o porcarie aving in vedere ca SMT sunt greci. Am sa trec pe acolo sa le fac scandal :bash:
Cu toate astea mi-a folosit de doua ori sa-mi dau seama ca sunt pe drumul gresit destul de repede uitindu-ma la orientarea masinii fata de nord si comparind cu directia drumului pe care trebuia sa ma aflu pe harta de hirtie


--------------------
Parereamea
________________________________
Subaru Outback 3.0R 5AT 245cp
Skoda Octavia I Combi 4x4 1.8T 210cp
Urasc benzina! Am sa o consum toata!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Watcher
post Sep 17 2007, 12:09 AM
Post #23


CFO
******

Group: Membri
Posts: 2.695
Joined: 10-September 04
From: Bucuresti
Member No.: 32.254



HB3 este un standard. Philips de exemplu produce becuri HB3 in doua game: BlueVision si Premium, OSRAM produce HB3 in gamele Standard si Cool Blue.
Deci poti sa ti le iei de unde vrei si sa ti le monteze la service sau sa ti le montezi singur (depinde cat de usoara e operatia data fiind asezarea farurilor, cablurilor, etc)


--------------------
Avensis 2.2D4D, PatrolGR RD28TI, cu cutie manuala.
In cautare de masina spectaculoasa, veche si de toata ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post
G e o r g e
post Sep 17 2007, 07:06 AM
Post #24


workaholic * * * * * *
******

Group: Moderator
Posts: 11.052
Joined: 4-August 03
From: Bucuresti
Member No.: 14.854



felicitari ... biggrin.gif o masina excelenta


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 01:46 AM