IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Kia cee'd

This topic is about Kia cee'd, the author, RedDog, wrote about: M-au sunat cei de la Kia Romania (ma inscrisesem pe site pt drive test) si am programare luni la 5:30. Abia astept! PS: nimeni nu pare sa poata explic ... To read more just scroll down

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Kia cee'd
RedDog
post May 11 2007, 12:46 PM
Post #41


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 139
Joined: 20-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 49.502



M-au sunat cei de la Kia Romania (ma inscrisesem pe site pt drive test) si am programare luni la 5:30. Abia astept!

PS: nimeni nu pare sa poata explica diferenta de aproximativ 1800eur intre cele 2 variante de echipare pe benzina. Sunt curios ce imi va spune dealerul luni.


--------------------
Vivat la revolution!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 12 2007, 06:46 AM
Post #42


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Aveti idee cam la ce pret ajung toate taxele ? prima inmatriculare+numere+chitante fisc+CEC etc? Si asigurarea Casco si la ce varianta de casco ati optat si firma
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei78289
post May 14 2007, 03:05 PM
Post #43


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 1-June 06
From: Bucuresti
Member No.: 78.282



Aici este numai si numai alegerea dumneavoastra, pretul DDp de ex pentru versiunea 1.4 Base este de 11854 euro, la care se vor adauga 90 de ron numerele provizori, 188 Euro taxa de prima inmatriculare .
Pentru Casco v-as sugera companii gen Bcr Asigurari, Generali , deoarece au cotati cea mai buna , casco in mare ar fi cam 50 de euro pe luna.
Daca mai aveti intrebari, nelamuriri va rog sa imi trimite-ti un e-mail la andrei.burcea@mit-motors.ro
Va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 14 2007, 03:25 PM
Post #44


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Maine merg la drive test, maine merg la drive test, maine merg la drive test,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mihai105806
post May 14 2007, 07:06 PM
Post #45


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 9-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.799



Mare atentie cine vrea sa cumpere, ianinte de a da banii totul e ok, dar dupa aia, gata, nu va mai cunoaste nimeni. Personal, sunt foarte nemultumit de comportamentul dealer-ului. Dupa ce si-au luat comisionul....ura si la gara.

Inclusiv angajatul kia de pe forum care se tot agita cand e de drive-test - o sa va ignore total cand veti avea vreo problema.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RedDog
post May 14 2007, 08:00 PM
Post #46


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 139
Joined: 20-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 49.502



Am fost la test drive in Militari. Ion Paun, dealerul, tinerel ca noi, ok, dar nu deosebit. Ma asteptam sa lege o conversatie, sa-mi povesteasca ce si cum, insa nimic. Ma rog, trecem peste, nu e o asa de mare problema.

Masina: dieselul. In primul rand, nu face zhgomot blink.gif Apoi, de la 2000 rpm, se infige f bine, intr-a 2 ajungi la 50-60 foarte usor, fara sa simti. Trage bine, dar doar peste turatia aia, pana in 2000 e mort, nu se intampla nimic. Probabil asa e la disesl, eu n-am mai condus decat un Corsa pe motorina.
Interiorul, fiind versiunea full, e super tare, finisaje mai mult decat ok, dotari arhisuficiente. Minusuri: plasticul de pe tunelul median si de pe cotiera. Foarte ieftin. La fel mi se par si plansele usilor din spate la versiunea Base, expusa in showroom. In rest, toate la locul lor, radio super. Displayul ala central nu e deloc pe gustul meu. Trebuie sa iei ochii de pe drum ca sa poti sa-l citesti, plus ca are o gramada de informatii imprastiate pe acolo fara sa fie delimitate. Volan, pozitie de condus, reglaje super. Vizibilitate ok.
Directie precisa, misti cat de putin din volan si masina cuminte dupa tine. Frane...poate nu sunt eu obisnuit, dar tre sa apesi f putin ca sa nu dai cu capu de tavan.
Tren de rulare: cam rigid, dar ok. Nu am avut olazia sa imi dau seama prea bine.

Despre leasing: prin UniCredit, cu 5400 avans (din 13500 DDP), rata e 182 pe luna, 5 ani, cu val reziduala 2700. Dobanda e 1824. Mi se pare mult. Asa o fi?


--------------------
Vivat la revolution!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 15 2007, 11:38 AM
Post #47


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Am fost, frumos, dar putin. M-am invartit doar cativa km prin orash, din lipsa de combustibil
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei105702
post May 15 2007, 02:10 PM
Post #48


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 8-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.695



QUOTE(Schipor27285)
Am fost, frumos, dar putin. M-am invartit doar cativa km prin orash, din lipsa de combustibil

am testat si eu azi, m-am plimbat mai mult, si mi-a placut. probabil o sa o cumpar, base, 1,6 dsl, culoare machine silver. ashtept sa vad care e treaba cu reviziile, apoi ma hotarasc 100%
acum sunt doar 99% biggrin.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciprian106277
post May 16 2007, 11:04 PM
Post #49


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 15-May 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 106.270



Buna
Ieri am testat masina le dealerul din Iasi si azi am fost din nou pentru un nou test.
Desi voiam varianta base pe benzina, pt ca nu mai aveam rabdare 3 luni:( am cumparat o masina din cele doua disponibile un clasic cu motor crdi 16 valve.
Motorul desel e super numai ca sub 2000 de ture se misca mai greu
.
Cred ca sunt primul posesor de Cee'd din Iasi smile.gif
Sper sa nu am probleme cu masina si cu dealeru( service si restul...).
Diferenta de 1500 euro de la base la clasic mi se pare totusi cam exagerat de mare masina costand aproximativ 15700 eur.

Bafta celor care vor sa mai achizitioneze modelul asta, cred ca merita!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 17 2007, 05:37 AM
Post #50


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Cum spuneam mai sus, am fost la drive test la Kia Cee'd. Am nimerit motorizarea pe motorina, 1,6 varianta "soft". Cat m-am plimbat prin orash, nu mi-a lasat senzatia de "puturoasa", ci dimpotriva. In ceea ce priveste confortul fata spate, imi pare rau sa o spun tocmai aici, dar bate la fund renault clio 3. Eu oscilez intre astea doua modele. Am spus-o si in alt topic. La Clio3, diesel 1,5 si la cee'd, benzina 1,4 dar cu un consum mai ridicat. chiar si asa, tot spre a doua varianta parca ma tot duc. O problema ar fi, teremnul mare de livrare, pana pe la 2 luni jumate, dar sper sa merite asteptarea. Pentru ca este un model relativ nou, nimeni nu da nimic in plus ca bonus sau promotional, tot ce vrei trebuie sa plateshti. Varianta Base, cu ale cateva optionale, nu foarte multe, sta mai bine decat concurenta, din puctul meu de vedere - si concurenta si dotarile, si la pret final ajungi cam tot pe la 12.500. La cee'd, ceea ce nu am pot hotara este culoarea, iar la Clio 3, daca se merita. A, si referitor la revizii. Intrebat dealerul. Benzina 15.000 si diesel 10.000, restul sunt povesti. Garantia este de 150.000 km timp de 5 ani, orice piesa - de la transmisie, carre mai are inca doi ani in plus, pana la bucse si alte minuni. Si inca ceva. Daca in 3 ani de zile depasesti cei 150.000 km, se prelungeshte garantia. Vineri sau luni ma duc sa platesc si cred ca stiu care o sa o platesc...
@Ciprian106277 - chiar crezi ca a meritat sa fi primul propietar de cee'd din iashi cu un "avantaj" de 1500e? Parerea mea e ca te-ai grabit, de banii aia iti luai o gramada mare de tot de optionale care nu intra in componenta la ceea ce ai luat tu. Inca o data, fara suparare, a fost doar o parere personala
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciprian106277
post May 17 2007, 06:54 PM
Post #51


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 15-May 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 106.270



Buna din nou
Intamplator smile.gif am fost la test drive cu clio3 si desi nu am stat in spate cei care au facut-o au spus in mod clar ca nici nu se compara ca si confort, spatiu, etc cu ceed.
Sunt capitole la care clio 3 din punctul meu de vedere sta foarte prost cum ar fi stabilitatea in curbe, raspunsul motorului pe benzina de 100 cp:(, acel ghidaj median al directiei care este foarte pronuntat si care devine suparator arunci cand faci viraje de mica amploare si senzatia pe care o ai in majorititatea masinilor frantuzesti... ca se dezbina tongue.gif.
Este adevarat ca pretul mai mare cu 1500 eur fata de base la ceed nu prea se justifica dar nerabdarea(nu aveam chef sa mai stau 3 luni) ... se plateste , asta e, a fost o chestiune asumata.
Oricum am fost si la seat unde am testat Ibitza de 75 cp si e tot deasupra lui clio 3 (mult de tot) : stabiliate, nerv, directie excelenta, cutie.
Am ales in final ceed pentru spatiul interior (ceed e din clasa cu golf 5, 307, focus, leon) pentru dotari dar si pentru garantie.
merci si bafta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 17 2007, 08:34 PM
Post #52


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Da, intreadevar. nu se justifica diferenta de 1500, dar de banii aia, poti s aiti iei la un Base, destule, chiar daca nu e clima si e AC, pana la urma, e un moft daca e una sau alta
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciprian106277
post May 18 2007, 06:04 AM
Post #53


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 15-May 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 106.270



Asta e, am platit "nerabdarea".
Cel mai convenabil este sa iei base si cateva optiuni care te duc la versiunea diesel pana in 14500(bineinteles conteaza si ce alegi). Am inteles ca numai tetierele active sunt 500 eur, deci se pare ca incet incet ma apropii de 1500:P.
Comparatia pe care o faceai cu Clio3 nu prea merge si pentru simplul fapt ca masinile sunt din alta clasa. Desi Clio are suspensia mai confortabila il consider un compromis prea mare in detrimentul stabilitatii. Clio consuma mai putin dar nu uita ca Ceed crdi are apropae cu 300 kg mai mult decat Clio diesel.
Cee'd, dupa parerea mea, e facuta sa semene cu masinile germane, rigide si legate.
Nu am reusit sa o testez la peste 120km/h, dar urmeaza.
Am facut comparatie cu Auris, Golf 5, Focus etc si chiar in varianta diesel clasic e mai ieftina cu 2500 3000 decat concurenta(echipata base).
Mergi si la Seat si testeaza varianta diesel de pe ibitza si cordoba. Oricum sunt peste clio3(chiar daca beneficiaza de 6 airbeguri si clima in 120 eur).
Eu am ales Ceed pentru ca este mai spatios decat Seat(variantele mici) si nu neaparat pt optiuni.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 18 2007, 07:20 AM
Post #54


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



Pentru mine, la ora acuala ce conteaza este : spatiul - in afara de mine, mai e sotia pe bancheta din spate, in curand cu 2 copii, nu doar cu unu; siguranta; si consumul- o voi folosi cel mai mult in oras, iesirile se intrevad mai greu. Si se pare ca voi ramane si eu la Cee'd Base, cu cateva optiuni in plus si ajung pe la 12.500 cu totul. Bine la astea se mai adauga taxa prima inmatriculare, numere, taxe locale, RCA, CAsco etc
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei105702
post May 18 2007, 01:45 PM
Post #55


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 8-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.695



nu se mai adauga si reviziile? kiar nu intereseaza pe nimeni de p-aici de astea? cat costa, cat de dese sunt?
E cineva care are deja cee`d? ar putea sa ne zica cate ceva...
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei78289
post May 18 2007, 02:44 PM
Post #56


novice
**

Group: Membri
Posts: 29
Joined: 1-June 06
From: Bucuresti
Member No.: 78.282



Ciprian de unde ai inteles tu ca tetierele active sunt 500 euro ?
Mda nu stiun de unde ai tu aceasta informatie insa este una total eronata, teteierle active, scaunul cu suport lombar si reglabil pe inaltime este 78 euro in nici un caz 500 euro

Revizile se efectueaza la diesel din 20.000km in 20.000km si costa 193 euro.
Pentru benzina revizile se vor efectua din 15.000km in 15.000km si costa 110 euro.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Schipor27285
post May 18 2007, 03:11 PM
Post #57


novice
**

Group: Membri
Posts: 21
Joined: 6-June 04
From: Constanta (Constanta)
Member No.: 27.278



QUOTE(Andrei78289)
Revizile se efectueaza la diesel din 20.000km in 20.000km si costa 193 euro.
Pentru benzina revizile se vor efectua din 15.000km in 15.000km si costa 110 euro.


Cred ca dealerii nu s-au inteles intre ei: mie de reviziimi-a zis ca la 15 la benzina si 10 la disel. Iti dai seama ca daca ar fi la 20 ar da lovitura pe piata ? Cat despre costuri, mie mie-a zis ceva in jurulk la 4,5-5 mil. BTW a aparut clubkia.ro
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ciprian106277
post May 19 2007, 10:52 AM
Post #58


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 7
Joined: 15-May 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 106.270



Cititi va rog topicul meu legat de consum
Merci
Go to the top of the page
 
+Quote Post
dorin105059
post May 23 2007, 11:56 AM
Post #59


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 11
Joined: 30-April 07
From: Iasi (Iasi)
Member No.: 105.052



In lista cu optionale scrie ca transmisia automata este doar pentru 1,6/2.0 benzina si 1,6 diezel HP, iar in configurator am vazut ca se poate adauga si la versiunea de 1,4. Deci se poate sau nu pune optional transmisie automata pe 1,4?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Andrei105702
post May 23 2007, 03:34 PM
Post #60


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 8-May 07
From: Bucuresti
Member No.: 105.695



unde ai gasit tu configurator? cei care aveti deja cee`d, la ce interval se fac reviziile la diesel, ca de la majoritatea service-urilor mi se spune de 10.000 km, la Mit Motors, zic ceva de 20.000 km. Cum o fi defapt?
Sincer mi se pare o kestie destul de importanta sa stai de 2v ori mai putin in service si sa cheltui de 1,5 ori mai putini bani.... de la mit motors mi s-a promis planul de mentenantza de vreo 2 saptamani, nici acum nu l-am primit. Ce parere aveti? Sunt baieti seriosi ei? ii cunoashte cineva?
Go to the top of the page
 
+Quote Post

7 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 08:42 AM