IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Probleme legate de ignis 1.3 GC

This topic is about Probleme legate de ignis 1.3 GC, the author, shihan, wrote about: Salut, am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi: 1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un sui ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Probleme legate de ignis 1.3 GC
shihan
post Nov 30 2007, 06:39 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 30-November 07
Member No.: 115.650



Salut,
am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi:
1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un suierat sau vijiit din ce in ce mai pronuntat , foarte deranjant ; este o problema sau asa se comporta acest gen de caroserie ?
2.se poate transforma modelul GC in unul 4x4 ? daca da , cum si care ar fi costurile?
P.S.: ar mai fi ceva --- se poate monta un computer de bord - cum , de unde si cat costa ?
Va multumesc anticipat !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Sorin71828
post Nov 30 2007, 03:57 PM
Post #2


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 199
Joined: 26-March 06
From: Cluj-Napoca (Cluj)
Member No.: 71.821



QUOTE(shihan @ Nov 30 2007, 12:39 AM) *
Salut,
am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi:
1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un suierat sau vijiit din ce in ce mai pronuntat , foarte deranjant ; este o problema sau asa se comporta acest gen de caroserie ?
2.se poate transforma modelul GC in unul 4x4 ? daca da , cum si care ar fi costurile?
P.S.: ar mai fi ceva --- se poate monta un computer de bord - cum , de unde si cat costa ?
Va multumesc anticipat !


Ce inseamna GPL ? eu stiam de GS, GLX...
1. de obicei acest suierat se aude daca a ramas vreun geam intredeschis f. putin - chestie de mm.
2. cit priveste transformarea in 4X4, nu stiu ce sa zic...
3. daca ai locas prevazut atunci se poate - da nu stiu daca merita costurile, pina la urma iti arata consumul instantaneu, temperatura exterioara... nu-i mare lucru
Go to the top of the page
 
+Quote Post
shihan
post Dec 1 2007, 12:00 AM
Post #3


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 30-November 07
Member No.: 115.650



Salut si multumesc pt. raspuns. Este vorba despre Ignis 1.3 GC cu instalatie GPL, fabricat in 2005 si avand 18000 km.
Am verificat toate geamurile si nu am gasit nimic relevant, iar fostul proprietar mi-a spus ca si el a observat fenomenul dar nu a gasit o explicatie. Asa ca va rog, poate stie cineva ce se intampla?
Care este diferenta dintre ESP si EPS?
Credeti ca se potrivesc mecanismele pt. geamuri electrice si oglinzile electrice/incalzite de la alta marca-de ex, Opel Agila? Am posibilitatea sa le obtin din dezmembrari de la niste prieteni.
De unde pot cumpara bull-bar, praguri, proiectoare si autocolante pt. laterale si capota?
Va multumesc anticipat si poate ca ma voi revansa cumva fata de cei care ma vor ajuta .
Cu respect,
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DRAGOS
post Dec 1 2007, 12:06 AM
Post #4


PGM-FI
******

Group: Membri
Posts: 2.877
Joined: 2-March 07
From: Bucuresti/Ploiesti (Prahova)
Member No.: 100.675



pot sa raspund la o singura intrebare din cele puse de tine;

ESP - electronic stability program (controlul stabilitatii)
EPS - electronic power steering (servodirectie electrica)

Deci e o diferenta majora smile.gif

This post has been edited by DRAGOS: Dec 1 2007, 12:06 AM


--------------------
Honda Accord 2.0 MT Executive Arctic Blue Pearl
Go to the top of the page
 
+Quote Post
CYBER
post Dec 1 2007, 12:45 AM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 30-November 07
Member No.: 115.648



QUOTE(shihan @ Nov 30 2007, 04:39 AM) *
Salut,
am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi:
1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un suierat sau vijiit din ce in ce mai pronuntat , foarte deranjant ; este o problema sau asa se comporta acest gen de caroserie ?
2.se poate transforma modelul GC in unul 4x4 ? daca da , cum si care ar fi costurile?
P.S.: ar mai fi ceva --- se poate monta un computer de bord - cum , de unde si cat costa ?
Va multumesc anticipat !

Salut. ma intereseaza daca l-ai cumparat din tara sau l-ai adus din ungaria. daca e din ungaria, cit ai dat pe el? ms
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Jan 3 2008, 05:59 PM
Post #6


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



QUOTE(CYBER @ Nov 30 2007, 10:45 PM) *
QUOTE(shihan @ Nov 30 2007, 04:39 AM) *
Salut,
am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi:
1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un suierat sau vijiit din ce in ce mai pronuntat , foarte deranjant ; este o problema sau asa se comporta acest gen de caroserie ?
2.se poate transforma modelul GC in unul 4x4 ? daca da , cum si care ar fi costurile?
P.S.: ar mai fi ceva --- se poate monta un computer de bord - cum , de unde si cat costa ?
Va multumesc anticipat !

Salut. ma intereseaza daca l-ai cumparat din tara sau l-ai adus din ungaria. daca e din ungaria, cit ai dat pe el? ms


Da, m-ar interesa si pe mine pretul ptr el, si mai ales dak e GPL ma intereseaza ce fel de butelie ai pentru ca stiam ca portbagajul e cam micutz la masina asta...si mai ales cat gaz consuma si dak motorul mai e la fel de fasnetz pe GPL.
Diferenta dintre ESP si EPS e de la cer la pamant si anume:
ESP- Electronic Stability Program e o versiune avansata a ABS care corecteaza directia de deplasare a masinii atunci cand sa zicem intrii intr-o curba prea tare si masina se duce pe contrasens. ESP sesizeaza acest lucru si prin franarea rotii drepta spate (ptr curba dreapta), va corecta directia de deplasare...asta e o explicatie foarte simplista...nu sariti cu gura pe mine, ptr mai multe cautati pe wikipedia
EPS-Electrical Power Steering e servodirectia (cred), ideea ca intre volan si roti exista un motor care face treaba si nu mai tragi de volan ca nebunul

cat despre zgomot, mai erua nijte useri pe forum care spuneau ca suieratul la viteze mari ar veni de la o proasta aerodinamica...
astept si eu raspunsurile tale
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ionut-35
post Jan 4 2008, 12:59 PM
Post #7


sofer
***

Group: Membri
Posts: 77
Joined: 30-November 99
From: Constanta
Member No.: 3.420



Suieratul poate proveni si de la un cheder care nu calca bine pe rama usii sau un cheder de gream de usa care nu-i bine fixat.
Multe piese de pe Ignis sunt luate de la Opel, ca de exemplu: casetofonul cu display-ul informational, butonul de ghidare pentru oglinzile electrice, manetele de la stergatoare si de demnalizare, volanul, blocul de comanda al luminilor...
Suzuki WagonR+ este acelasi lucru cu Opel Agila si imprumuta ca si Ignis-ul aceleasi piese de origine Opel. O alta coincidenta este ca toate modelele enumerate nu sunt dotate decat cu geamuri electrice pe fata nu si pe spate, asa ca este posibil sa se potriveasca kit-ul de geamuri electrice de la una la alta. Daca vrei sa-ti pui oglinzi incalzite cred ca trebuie sa schimbi si sticla oglinzilor sa te asiguri ca au rezistente in ele si mare atentie la demontarea sticlei oglinzii de pe soclu ca are niste cleme din plastic foarte sensibile la socuri si e posibil sa le rupi.
In ceea ce priveste transformarea unui GC in 4x4 cred ca este posibila dar costurile de transformare cred ca ar depasi rentabilitatea proiectului pentru ca intervin piesele care IN ROMANIA pot fi destul de scumpe (gratie importatorilor care nu se mai satura de adaosuri) + manopera (care este de asemenea scumpa). Deviind putin de la subiect pot spune ca am intrebat unul din importatori cat m-ar costa un RadioCD original pentu IGNIS, iar acesta mi-a trantit un pret de cateva sute bune de euro cu care imi puteam schimba integral instalatia audio din masina (cass+difuzoare+subwoofer+statie).
Inainte de a face vreo modificare este cel mai bine sa consulti o persoana avizata pentru ca este vorba de instalatia electrica a masinii, trebuiesc trase o gramada de fire.


--------------------
Suzuki Ignis 1.5 AWD, 16v, 99CP
Ford Focus 1.8 TDCI, 100CP
Go to the top of the page
 
+Quote Post
SXtelu
post Jan 14 2008, 01:53 PM
Post #8


novice
**

Group: Membri
Posts: 40
Joined: 2-December 07
From: Iasi
Member No.: 115.674



QUOTE(shihan @ Dec 1 2007, 12:00 AM) *
Salut si multumesc pt. raspuns. Este vorba despre Ignis 1.3 GC cu instalatie GPL, fabricat in 2005 si avand 18000 km.


Sa folosesti masina sanatos si cu costuri minime !
Si eu sunt curios in ce priveste functionarea motoarelor VVT cu GPL, tipul de rezervor GPL, orice este interesant legat de acest subiect.
Numai bine !

This post has been edited by SXtelu: Jan 14 2008, 05:11 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
bbogdanmircea
post Apr 24 2008, 10:42 AM
Post #9


sofer
***

Group: Membri
Posts: 83
Joined: 16-November 07
Member No.: 115.487



@ shihan
ai mai aflat raspunsuri la intrebarile tale?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
danker62
post Jan 14 2009, 11:32 PM
Post #10


sofer
***

Group: Membri
Posts: 73
Joined: 22-November 08
From: Bucuresti/Titan
Member No.: 118.607



Si eu am tot suzuki Ignis 1.3 GC, din pacate masinutza nu este foarte accesorizata, de aceea am sa reproduc raspunsul celor de la Radacini la cererea mea de oferta de preturi:

"Buna ziua
scuzati de intarziere
am pt d-voastra preturile la accesorile pe care le doriti:
macara elecrica stg 171.15 euro
maner viraj 7.38 euro
comanda deschidere geam stg 25.23 euro
tapiterie stg pt macara eletrica fara fara comanda elecrica oglinzi 90.14 euro
suport radio cd 4.10 euro
radio cd 402.41 euro
pretul accesorilor contine TVA

manopera tinichigerie 3 ore x130ron +tva
eletrica 1orax96 ron +tva

O zi buna "
Cam dezarmante preturi... sad.gif

This post has been edited by danker62: Jan 14 2009, 11:33 PM
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mad76
post Jan 21 2009, 12:41 AM
Post #11


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 15-March 08
Member No.: 116.667



QUOTE (shihan @ Nov 30 2007, 04:39 AM) *
Salut,
am cumparat acum 2 zile un Suzuki Ignis 1.3 gpl si am 2 intrebari pt. voi:
1. de ce dupa ce depasesc viteza de 80 km/h incepe sa se auda un suierat sau vijiit din ce in ce mai pronuntat , foarte deranjant ; este o problema sau asa se comporta acest gen de caroserie ?
2.se poate transforma modelul GC in unul 4x4 ? daca da , cum si care ar fi costurile?
P.S.: ar mai fi ceva --- se poate monta un computer de bord - cum , de unde si cat costa ?
Va multumesc anticipat !


incearca sa misti antena de pe pavilionul masinii...sa stea mai culcata
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Florin50070
post Jan 21 2009, 07:56 PM
Post #12


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 280
Joined: 29-June 05
From: Baia Mare (Maramures)
Member No.: 50.063



CITAT(mad76 @ Jan 21 2009, 12:41 AM) *
incearca sa misti antena de pe pavilionul masinii...sa stea mai culcata


Hai mai, ca antena aia e foarte aerodinamica teehee.gif , n-ar ea asa rezistenþa la inaintare sa vajaie si daca sta in pozitia de drepti


--------------------
Suzuki Ignis 1.3 GLX++++
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th April 2024 - 01:15 PM