IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

data fabricatie anvelopa

This topic is about data fabricatie anvelopa, the author, iepurache2004, wrote about: salut am o intrebare la care nu am gasit raspuns cum verific data de fabricatie a anvelopei? Nu am gasit nici pe lateral nici pe talonul cauciucului s ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> data fabricatie anvelopa, Cum se citesc inscrisurile de pe o anvelopa daca nu are DOT?
iepurache2004
post Mar 24 2014, 01:05 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 6
Joined: 30-November 12
Member No.: 140.222



salut
am o intrebare la care nu am gasit raspuns!
cum verific data de fabricatie a anvelopei? Nu am gasit nici pe lateral nici pe talonul cauciucului semnificatia DOT ,se pare ca nu toate firmele producatoare se incadreaza la acest standard. Pe al meu scrie SPORTIVA Z45 195/45/r15 78V radial tubeless...CPVE A16T 3004 e4 0223248 rotation > ..apoi 50577 059041.Am un fiat punto 2001 1.2/16V.Cum se citesc inscrisurile de pe o anvelopa daca nu are DOT? Fac intrebarea asta deoarece m-am pacalit in toamna ,am luat o pereche de cauciucuri cara aratau bine(nu spun firma si de unde)dar dupa ceva vreme am vazut ca erau crapate pe exterior,pierdeam presiune,si am fost nevoit sa pun camera.Prostia mea si nebagarea de seama m-au costat...Bun , acum cum indentific varsta unui cauciuc?
Cu multumiri pentru intelegere si rabdare!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 24 2014, 03:56 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Info detaliat aici: https://www.anvelope.ro/blog/invata-sa-cite...pe-anvelope.htm
sau aici http://dan-blog.ro/anul-si-locul-fabricati...-numar-dot.html

Verifica daca anvelopele nu au cumva DOT 3 cifre, adica is mai vechi de anul 2000...putin probabil totusi !




--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 25th April 2024 - 08:48 AM