IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

cateva mici probleme

This topic is about cateva mici probleme, the author, antonioo, wrote about: Salut...Am si eu o Skoda Fabia din 2001,1.9 Tdi masina are 87000 km sunt foarte multumit de masina dar am cateva probleme....daca puteti sa ma ajuta-t ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> cateva mici probleme
antonioo
post Jun 18 2009, 06:42 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 18-June 09
Member No.: 120.244



Salut...Am si eu o Skoda Fabia din 2001,1.9 Tdi masina are 87000 km sunt foarte multumit de masina dar am cateva probleme....daca puteti sa ma ajuta-ti sau sa imi da-ti cateva sfaturi:
1.Cea mai importanta ar fi asta:motorul este foarte zgomotos la 2500 ture pare supra turat adica cel putin asa se aude mi-a spus cineva ca poate sa fie si vreun rulment si sa se auda asa....sau galeria...ori ar trebui sa schimb distributia?
2. Cand plec de pe loc se aude un zgomot de la unul din tamburi de pe spate un sunet care ma zgarie rau pe creeri...
3. Bara fatza si spate sunt desprinse in unele locuri din clupsurile acelea....am incercat sa le pun la loc dar imi e frica sa nu sparg bara....
4. As vrea sa schimb distributia....cam cat m-ar costa un set complet pentru distributie??

Va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 18 2009, 11:26 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Salut !

1= ai nevoie de o diagnoza VAG-Com pt identificarea erorilor din memoria computerului masinii (te pot ajuta si eu) si de o constatare pe rampa sau macar in service de catre un mecanic cu ureche formata
2= zgomotul este un scartait sau un clancanit ? Cum ai dedus ca provine de la un tambur ?
3= barele se prind cu clipsuri, daca acestea s-au rupt, ai nevoie de altele noi !
4= Distributia se schimba la MAXIM 5 ANI sau 90.000km !!
Asadar, in cazul tau, daca nu a mai fost schimbata pana acum, ESTE O URGENTA !
Schimba toate rolele si cureaua de alternator, plus pompa de apa.
Pretul posibil de obtinut pt piese si manopera ar fi pe la 1300-1500 RON. Iti pot recomanda si un service decent.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 03:01 PM