IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

fabia 1.9 sdi, vibratii la accelerare

This topic is about fabia 1.9 sdi, vibratii la accelerare, the author, mosnegaru, wrote about: Am o skoda Fabia 1.9 sdi din 2001 si de ceva timp la acceleratie se simte o vibratie in caroserie cand depasesc 2000 de ture. Merg asa cu ea de 10.000 ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> fabia 1.9 sdi, vibratii la accelerare
mosnegaru
post Mar 4 2009, 02:43 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 2
Joined: 4-March 09
Member No.: 119.418




Am o skoda Fabia 1.9 sdi din 2001 si de ceva timp la acceleratie se simte o vibratie in caroserie cand depasesc 2000 de ture. Merg asa cu ea de 10.000 km si am fost la service Skoda in Targoviste si nici ei nu stiu ce problema are. Am schimbat suportul central al motorului la care era dezlipit cauciucul. Am mers la alt service si mi-au spus ca nu stiu ce are. Au verificat toate; motor, tampoane, galeriile de la evacuare si spun ca nu nu stiu de la ce ar putea fi pentru ca toate sunt in regula. Asta se intampla de cand am schimbat uleiul dar s-ar putea sa fie o coincidenta ca am stat langa ei si nu au facut altceva decat schimb ulei si filtre. Va rog care au astfel de probleme daca puteti sa-mi dati un sfat ca e enervanta tare vibratia asta. Vibratia apare si fara ai fi in viteza, pe loc, la accelerare. va multumesc!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Mar 4 2009, 07:11 PM
Post #2


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Salut,

Am in familie si o si conduc, o masina cu motorizarea de 1.9SDI. Este Skoda Fabia Combi...dar sa stii ca in situatia de fata nu cred ca are vreo legatura modelul cu cauza problemei in sine.

Verifica tot traseul de evacuare, cap-coada. Este posibil ca una din bridele/punctele de sprijin si fixare ale tobei de mijloc sau finale sa se fi rupt, erodat de rugina. Atunci, la o anumita turatie sau plaja de turatie, intra in rezonanta si apar acele vibratii despre care povestesti. In caz ca aceasta este problema, sudeaza piesa la loc.

Bafta !


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th April 2024 - 08:31 AM