IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Polisare.

This topic is about Polisare., the author, valeriu82246, wrote about: Acum cativa ani am vazut o reclama la tv cum scoteau niste "mesteri" toate zgarieturile de pe masini prin polisare , dar foloseau o pasta de culoarea ... To read more just scroll down

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
> Polisare.
valeriu82246
post Aug 1 2006, 08:20 PM
Post #21


novice
**

Group: Membri
Posts: 39
Joined: 12-July 06
From: Botosani
Member No.: 82.239



Acum cativa ani am vazut o reclama la tv cum scoteau niste "mesteri" toate zgarieturile de pe masini prin polisare , dar foloseau o pasta de culoarea masinii , si iesea super (ce tii si cu reclamele astea :scratchchin: )
Mai exista asa ceva in comert ??


--------------------
Ford Mondeo TDCI 12/2002 ,85 kW
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GST
post Apr 14 2007, 04:22 PM
Post #22


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 223
Joined: 22-December 06
From: Bucuresti
Member No.: 95.362



SI-a mai polishat careva masina de curand??
As vrea sa ma duc si eu la un polish cu masina dar nu stiu daca e necesar...
Ideea e ca din cate stiu polishul mai si protejeaza vopseaua, lacul... si in principal d-asta as vrea sa o duc la un polishat. zgarieturi nu am pt ca e noua masina...
La masinile noi are ceva daca le polishezi? sau nu este necesar...sunt facute ele din fabrica ? blush.gif
Unde sa ma duc cu ea?? vreau undeva calumea nu la spalatoria din colt ca am si eu si mai degraba ma chinui eu cateva ore sa o fac decat sa ii las pe ei. :bash:
arigato.gif arigato.gif arigato.gif


--------------------
1.3 DDIS 1.9 DDIS
si Opel Astra Classic 1.7 DTI alb
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MariusSs
post Feb 9 2008, 12:02 PM
Post #23


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 9-February 08
Member No.: 116.326



Am si eu o mica intrebare legat de chestia asta cu polisatul... stiu ca accesorile astea 3M sunt foarte bune... dar eu sunt un tip mai nebun si imi place sa am masina curata si sa luceasca in mare parte a timpului.. si as vrea sa stiu daca stie cineva de unde as putea sa imi cumpar un set 3M cu tot cu aparat, paste si discuri.. si tot tacamul ca sa imi fac eu polisul.. Am cautat pe net si am gasit nijte site-uri prin america.. dar nu aveau la vanzare aparatul ala care poliseaza doar.. discuri si paste/adezivi... multumesc !
Go to the top of the page
 
+Quote Post
hc robert75
post Feb 21 2008, 01:17 PM
Post #24


sofer
***

Group: Membri
Posts: 74
Joined: 6-January 08
From: Bucuresti
Member No.: 115.985



Eu am gasit intr-o zi masina, care este de culoare rosie,patata pe capota de vopsea alba.Am fost la un service si am vorbit cu cei de la vopsitorie.Mi-au zis ca se rezolva cu polish si s-au apucat de treaba:
-au folosit o carpa si putin diluant, dupa care o pasta abraziva 3M, de culoare albastra(asta inlatura urmele de mizerie) si in final o polish pentru luciu 3M(alb).A folosit un fel de polizor unghiular,care avea un disc pe care se prindeau periile, una dintr-un burete negru si cealalta din blana alba, iar la final n-am observat urme de culoare rosie pe perii.Tipul mi-a spus ca s-a rezolvat pentru ca era vopseaua originala.Arata vopseaua ca noua, oare merita sa fac aceasta operatiune la intreaga caroserie?


--------------------
Toyota Corolla 1.6 Luna 2007
Go to the top of the page
 
+Quote Post
MariusTitulescu
post Dec 14 2016, 11:12 AM
Post #25


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 12
Joined: 25-February 16
Member No.: 147.844



Exista pasta de genul in comert dar functioneaza doar la zgarieturi minore.
Ar trebui sa gasesti in orice magazin de specialitate.
______________________________________________________________
Marius de la salon Casa Orena
Go to the top of the page
 
+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 02:21 PM