IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Opel Tigra 1.6 16v - X16XE

This topic is about Opel Tigra 1.6 16v - X16XE, the author, GrandePunto, wrote about: Salutare Am 7 luni de zile de cand detin masinuta si problema a inceput de la cablul de ambreiaj. Cand am cumparat masina ambreiajul tine foarte jos, ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Opel Tigra 1.6 16v - X16XE, Zgomot anormal ambreiaj sau cutie viteze
GrandePunto
post Oct 9 2009, 11:10 AM
Post #1


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 16
Joined: 10-December 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.732



Salutare!
Am 7 luni de zile de cand detin masinuta si problema a inceput de la cablul de ambreiaj. Cand am cumparat masina ambreiajul tine foarte jos, cursa pedala scurta, pedala de ambreiaj statea ami jos decat pedala de frana. Am reglat ambreiajul conform manualului Opel Tigra. Dupa un timp iar a coborat pedala si m-am decis sa schimba cablul de ambreiaj. Cand l-am schimbat mecanicul l-a strans prea tare, si pedala statea foarte sus. Am mers asa vreo 3 zile apoi l-am reglat conform manual. De atunci a inceput zgomotul.

Cand masina este pe liber cu pedala de ambreiaj ridicata se aude un miorlait in ritmul turatiei motorului. Daca apasa pedala dispare resectivul zgomot. De asemenea miorlaitul se aude si in mers, in sarcina. Ca masura de siguranta am schimbat uleiul din cutia de viteze, dar zgomotul nu s-a diminuat deloc. Sa fie din rulmentul de presiune zgomotul sau din cutia de viteze?

P.S. Am eu un "noroc" cu zgomotele astea ciudate.


--------------------
Fiat Grande Punto, 1.3Multijet, 75cp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
GrandePunto
post Oct 9 2009, 12:50 PM
Post #2


sofer incepator
*

Group: Membri
Posts: 16
Joined: 10-December 08
From: Bucuresti
Member No.: 118.732



Acum mi-am dat seama ca am postat aiurea. Rog un moderator sa stearga topic-ul de aici. Repostez in Aria tehnica. Multumesc.


--------------------
Fiat Grande Punto, 1.3Multijet, 75cp.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 23rd April 2024 - 11:45 PM