IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Fiabilitate, costuri intretinere Aveo

This topic is about Fiabilitate, costuri intretinere Aveo, the author, octavian67510, wrote about: ..hei nqz.. am citit revista capital..cunosc procentele am chevrolet dar ei cu masinile astea ieftine si bine lucrate nu sunt primiti bine in europa ; ... To read more just scroll down

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > »   
Reply to this topicStart new topic
> Fiabilitate, costuri intretinere Aveo
octavian67510
post Aug 6 2007, 12:55 PM
Post #41


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 226
Joined: 6-February 06
From: Piatra Neamt (Neamt)
Member No.: 67.503



..hei nqz.. am citit revista capital..cunosc procentele am chevrolet dar ei cu masinile astea ieftine si bine lucrate nu sunt primiti bine in europa ; sunt o adevarata concurenta;..ma refer la teste; asha au patit si masinile chinezesti..;
dintre coreeni bine sunt vazuti hiunday si kia.
stiu ca vor sa sparga piata..dar asta nu inseamna ca daca au 3,ceva la suta reprezinta enorm..mai au pana la skoda sau renault..asha ca..
pacat ca au renuntat la concurenta cu ford pt craiova.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ernest111602
post Aug 7 2007, 02:12 PM
Post #42


novice
**

Group: Membri
Posts: 22
Joined: 5-August 07
From: Roman (Neamt)
Member No.: 111.595



Buna ziua.Sunt mai mult decat nou pe acest forum.Am urmarit de mult timp discutiile despre orice problema auto de pe toate forumurile si acum,cand sunt inscris pentru un AVEO sedan, 1,4-16 v,m-am hotarat sa ma inscriu in randurile"chevy-stilor"de pe net.Inca o data salutari.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin110922
post Aug 7 2007, 02:39 PM
Post #43


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 25-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 110.915



Multumiri tuturor pentru gandurile bune. Nu prea am timp sa intru pe net, mai mult sa bantui pe la dealer-i, de aceea va intreb, stie cineva vreun site sau magazin cu accesorii Chevrolet (Aveo - in speta) ? Ma gandesc diverse gadget-uri mai mult sau mai putin importante gen huse, etc.
Merci.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Daniel_
post Aug 8 2007, 10:01 PM
Post #44


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 151
Joined: 22-May 07
From: Craiova
Member No.: 106.750



Aveo e dragut si la banii astia ii face pe toti.. doar sa te feresti de accidente..Cei de la EuroNCap i-au dat 1.5 stele din 5 de siguranta..Loganul a capatat 3... si de prin 1999 cam toate au minim 4.

1.5 stele cu 2 airbag frontale si 2 laterale.. sa preciez cum trebuie.

Explicatia lor...
"Front impact
Structural deformation and spot-weld release indicated that the bodyshell had been overloaded and had become unstable. Rearward movement of the A-pillar was penalised. Movement of the steering-wheel presented a hazard to the driver's head. The driver's chest made contact with the steering-wheel, distorting the rim. Compression of the driver's chest indicated an unacceptably high risk of life-threatening injury. As a result, the final star of the adult occupant rating is struck through. Structures in the dashboard represented a potential hazard to the knees and femurs of the driver and passenger. No points were awarded for the protection offered to the feet and ankles."

Manechinul acela care ne este prezentat .. este cam tot rosu sau maroniu unsure.gif


--------------------
Opel ASTRA Classic II 1.4 Twinport 90 Cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
mugurel97263
post Aug 9 2007, 09:29 AM
Post #45


sofer
***

Group: Membri
Posts: 92
Joined: 20-January 07
From: Galati (Galati)
Member No.: 97.256



Daniel, nu prea sunt convins ca atunci cand ai luat masina primul gand ti-a fost sa consulti revistele de specialitate pt a vedea cate stele a obtinut la euroncup...asa ca nu prea are rost sa vorbim despre asta.Crezi ca Loganul ofera mai multa siguranta? Ma indoiesc...
Nimeni nu vrea sa verifice pe pielea lui daca masina personala are una sau cinci stele la acest capitol. Pe mine nu m-ar consola deloc gandul ca am fost strivit intr-un BMW,Mercedes sau Audi si nu in Chevrolet....Doamne fereste!


--------------------
Chevrolet Aveo 1.4 16V
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Daniel_
post Aug 9 2007, 04:55 PM
Post #46


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 151
Joined: 22-May 07
From: Craiova
Member No.: 106.750



Nu m-am gandit cand mi-am luat-o .. insa acum ca stiu cate are Aveo .. nu mi-as cumpara una stiind ca e mult mai nesigura ca alta .. desi mie imi place masina si ca forma si ca dotari si ca pret si calitativ..

De ce as lua asta in calcul ?? Poti sa mori la volan si sa nu fie vina ta.. sa faci totul bine.. asa ca parca un risc suplimentar nu as vrea..

Comparatia cu Logan este doar in conditii de laborator .. in realitate depinde de foarte multi factori .. cert este ca asta e rezultatul baietilor de acolo.
ps : ca sa completez ... buburuza de Matiz .. a obtinut 3 stele cand se numea Daewoo Matiz in 2000 si 2.5 stele cand se numea Chevrolet Matiz in 2005 .. cred ca e clar ca nu prea ii intereseaza siguranta..

Cand Logan a luat 3 s-a facut scandal ca a obtinut putine si este nesigura... ca sa cumperi in 2007 o masina cu 1.5 stele blush.gif .. e bataie de joc din partea producatorului care arata ca il intereseaza sa o vanda nu sa o faca si sigura pentru drumuri... pur capitalist nu ?!.Ca te intereseaza pe tine sau pe el sau pe mine asta cand o cumparam .. e treaba noastra.. eu am prezentat treaba asta despre Aveo ca sa stie lumea


--------------------
Opel ASTRA Classic II 1.4 Twinport 90 Cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Aug 13 2007, 02:51 PM
Post #47


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



Poate ca noul model o sa obtina mai multe stele:

http://www.informatiiauto.ro/noul-chevrole...rt-sid1490.html

Asta ca sa nu mai deschid un alt topic. In rest, nu dau 2 bani pe testele astea.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
_Theo_
post Aug 13 2007, 05:54 PM
Post #48


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 362
Joined: 24-July 06
From: Craiova (Dolj)
Member No.: 83.114



la aveo stii pentru ce au taiat o stea? pt semnalizatorul de centura care cica "nu exista" sau nu scotea zgomot. dar de fapt el exista si scoate un zgomot infernal. iti arat un procent mare de masini facute dupa 99 care nu au 4 stele blink.gif arigato.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ngz103477
post Aug 13 2007, 06:37 PM
Post #49


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 108
Joined: 8-April 07
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 103.470



Daniel, eu am convingerea (si nu spun lucrul acesta pentru linistea mea) ca numarul de stele acordat pentru Aveo-sedan este mai curand o bariera comerciala decat o realitate.


--------------------
Aveo 1,2 l/72 CP - 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
octavian67510
post Aug 14 2007, 04:34 PM
Post #50


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 226
Joined: 6-February 06
From: Piatra Neamt (Neamt)
Member No.: 67.503



asha cred shi io...e o bariera comerciala
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Aug 18 2007, 03:04 PM
Post #51


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



Cred ca EuroNcap-ul asta apartine unor "baietii destepti", care fac bani pe prostia multora.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Catalin110922
post Aug 21 2007, 10:35 PM
Post #52


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 9
Joined: 25-July 07
From: Bucuresti
Member No.: 110.915



Vinerea asta cred ca o iau acasa
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 22 2007, 08:59 AM
Post #53


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



in weekend mergeam pe un speed road la serviciu si era un crash de 3 masini, aveo lovise frontal cu jumatatea din dreapta si pot spune ca stalpul dreapta fata de la plafon era indoit cam ca in poza de la crash testul ncap.

cat de subiectiv sa fie tinand cont ca acum conduc optra (lacetti), deci un chevrolet!?


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
ngz103477
post Aug 22 2007, 11:39 AM
Post #54


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 108
Joined: 8-April 07
From: Ploiesti (Prahova)
Member No.: 103.470



Rue, esti multumit de masina ?


--------------------
Aveo 1,2 l/72 CP - 5 usi
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 22 2007, 12:34 PM
Post #55


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



citeste aici: http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=17394&start=0

incep sa ma conving ca chevrolet inseamna consum maricel.
cu 20 L o sa fac in jur de 170 km in oras cu AC permanent dar 1-2 persoane maxim in masina.
Cu mazda 3 faceam cam minim 190 km prin oras la acelasi mers si cu motor de 1,6.
Sincer nici nu mai imi amintesc bine cand am mers cu octavia 1 sau megane 2, masini care se afla in 14-15 k euro ca sa stiu cat de mare e diferenta fata de OPTRA.

nici mazda si nici chevy nu sunt ale mele asa ca nu am de ce sa le tin partea.
daca si la siguranta sufera atunci chiar nu merita. nu stiu cate stele ale OPTRA.

toate bune!

in acelasi timp sunt adeptul ca cea mai buna masina e aia pe care ti-o permiti si ai si bani de benzina si taxe, asigurari etc.


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
chevy
post Aug 22 2007, 12:39 PM
Post #56


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 489
Joined: 25-April 06
From: Pitesti (Arges)
Member No.: 74.630



De ce zici ca nu se merita Chevrolet Lacetti? Care sunt motivele?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 22 2007, 01:02 PM
Post #57


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



- poate e prea devreme sa am pareri prea sigure
- consumul este evident,
- depinde si la ce bani e nou, am inteles ca pana in 14 000 poate sa fie diesel.
- caroseria poate sa aiba oe durata buna de viata ca si robustete si tabla.
- nu stiu cat de rezistenta e directia.
- chestia si de moda de tara, astfel in romania poate e o crestere la vanzari la chevrolet pe anumite modele noi, dar nu stiu cum e cu revanzarea mai ales in competita cu sora opel de exemplu care desi e scumputa noua la sh in germania sau chiar la noi au preturi mai ok. (adica pierdere mare de noua).

- vad tot felul de oameni care isi fac leasing pe 4-5 ani cu o gramada de bani pe o masina (chiar si aveo) si spunand ca oricum o vand peste 2 ani si isi ia alta si asa apar prin anunturi care cand le faci calculul la cate rate ramase mai sunt si ce pret ajunge nici nu ti mai vine sa te gandesti. devine imposibil de cumparat si pt un client si de vandut pt vanzator. parerea mea ca masina trebuie utilizata minim 3 ani de noua.

la 14 000 dieselul e o masina pt cei care nu au sa dea 15500 pe octavia tur 90 cp tdi cu pachet de drumuri.. grele si am inteles ca si reno megane 2 80 cp dci are oferta buna sub 14 000.

iti faci calclulu: taxe, intretinere, asigurari + factorul placere si asa stii daca iti iei una sau alta.

am fost amandoi off topic.


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puchianu105322
post Aug 23 2007, 11:43 PM
Post #58


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 105
Joined: 3-May 07
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 105.315



Salut baieti.Acum la revenirea din concediu si 2200 km parcursi cu Aveo meu sedan 1,2 .Impresi despre masina super multumit,si nu regret cu nimic ca am aleso.
Intrebare pentru>rue<.Ce cauti pe saitul Chevrolet.?.Vad ca aduci multe critici,si polemici.Apropo ce masina ai.Eu am condus 12 ani vw passat 1,6 disel.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
puchianu105322
post Aug 23 2007, 11:53 PM
Post #59


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 105
Joined: 3-May 07
From: Brasov (Brasov)
Member No.: 105.315



Felicitari pentru achizitie>catalin 110922<,si bine ai venit in randul chevroletistilor.Apropo magazine cu accesorii nu prea sunt,cel putin in Brasov.Eu am luat de la reprezentanta ,bandouri laterale,paravanturi,cotiera.SI credema isi merita banii.Am promis ca pun poze,cu masina mea,si o voi face saptamana asta.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 24 2007, 12:32 PM
Post #60


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



puchianule, nu stii sa citesti in semnatura?
am condus si aveo si optra si lumina si nu doar 1000 km....


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post

10 Pages V  < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 29th March 2024 - 03:03 PM