IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Citroen C3 masina fiabila ori ba?

This topic is about Citroen C3 masina fiabila ori ba?, the author, TDiFan, wrote about: Se da ipoteza: Fi'miu: 18ani (aproape absolvent al scolii de soferi) Obiectiv: Citroen C3 1.4HDI SX 68CP 93.074km 05/2003 5 Usi Alb Dotari minimale: C ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Citroen C3 masina fiabila ori ba?
TDiFan
post Aug 7 2006, 12:16 AM
Post #1


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



Se da ipoteza:

Fi'miu: 18ani (aproape absolvent al scolii de soferi)
Obiectiv: Citroen C3 1.4HDI SX 68CP 93.074km 05/2003 5 Usi Alb Dotari minimale: Clima, geamuri electrice, servo, abs, abg etc Pret: 4000Euro in Belgia.

Posesorii de C3 ce parere aveti de acest model/motorizare? Fiabilitate, Costuri intretinere, etc. Deocamdaca lui ii ajunge, nu vreau cine stie ce putere pentru el, deocamdata e la inceput.

Multumesc anticipat!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
RUE
post Aug 7 2006, 09:29 AM
Post #2


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



esti un tata foarte bun! masina merita... la un copil de 18 ani oare merita sa i iei masina lui in momentul in care e doar a lui si e un INCEPATOR?

daca va conduce masina ta va fi mai responsabilizat sa o aduca la anumite ore acasa. vei evita muuulte situatii in care el face unde si ce vrea cu masina.

e treaba ta!


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TDiFan
post Aug 7 2006, 10:04 AM
Post #3


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



De cel putin 8 ani ma ajuta in garaj, mai desfacem ceva la masini, mai montam ceva, mai segmentam un motor, una alta. Conducea in brate la mine de la 6 ani, singur la volan, bineinteles in sat, de pe la 10. La el nu e problema condusul, ci mai mult invatatul legislatiei.

Acum la faza a doua nu mi-am pus problema. E destul de grijuliu, chiar de pe vremea cand avea bicicleta, o ingrijea, o spala de mai multe ori de cat eu masina biggrin.gif ce mai... pasiunea lui sunt automobilele.

Faza e ca si merita, ma ajuta cu ofertele de la leasing, cand reparam ceva la orice masina e si el acolo interesat, ce mai... apropo, de la cine credeti ca am invatat sa folosesc forumul si in general calculatorul? biggrin.gif .

Posesorii de C3 costuri intretinere aveti ? Piesele sunt scumpe ? Se gasesc usor ?

Eu nu prea am lucrat cu masini iesite din gama VAG sau Opel in afara de masinile "mioritice".

Multumesc de informatii si raman dator. :coffee:
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TDiFan
post Aug 10 2006, 08:44 AM
Post #4


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



Posesori de C3 ce se mai aude de masina, service, piese?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Salageanu37215
post Aug 10 2006, 10:27 AM
Post #5


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 1
Joined: 14-December 04
From: Timisoara (Timis)
Member No.: 37.208



Eu am unu la fel, cumparat de nou din romania anul trecut: SX, 1.4 HDi, 68 CP. Am condus-o un an, dupa care i-am cedat-o lu nevasta-mea (pentru ca mi-am luat un golf, nu pentru ca ar fi ceva in neregula cu masina).

Masinutza este foarte reusita, are tot ce-i trebe si e foarte spatioasa pentru cat e de mica (eu am 1,92 si 130 kg si nu am avut probleme). In aproape 30.000 km nu am avut nici o problema (in afara de 2 becuri arse, unu la faza scurta si unu la farurile de ceatza). Am reusit sa deteriorez un scaun, dar a fost vina mea si mi-l schimba baietzii in garantzie. Motorul trage foarte bine, are un cuplu excelent si consuma gratis. Stabilitatea e ok (ruliu putzin cam mare pentru gustul meu) si nu este foarte rigid (cam ca un opel corsa, mai moale ca un fiat).

Ceea ce este real enervant sunt plasticurile de cacat, care au inceput sa tzacane si sa caraie de cand masina avea vreo 15.000. Sigur, daca imi pun capul le rezolv cu un pic de dublu-adeziv, dar oricum, calitatea lasa de dorit (ma rog, masina frantzuzeasca). Tehnic, nu am ce sa-i reprosez. Reviziile sunt cam scumpe la diesel (o data la 15.000, costa cam 7 milioane fara sa-i faca mare lucru - schimb de ulei, filtre, din astea). Sincer, recomand reviziile la service-uri autorizate, nu pentru ca aia ar fi foarte deshteptzi, dar la cate computere si senzori sunt pe masinile astea s-ar putea intampla multe.

Ma rog, e o masina super pentru tineret, noi am mers 4 oameni 2400 km in concediu 2 saptamanai, am avot loc lejer pentru bagaje (era vara, e adevarat smile.gif ) i-am dat in freza la greu (am facut pitesti-tulcea in 4 ore, cu tot cu traversat bucurestiul), clima mergea la maxim si abia am consumat 4.8 litri/100.

Cu bucsele nu o sa aveti probleme (se zice ca n-au moarte), piesele after-market costa modic (cred ca mai eftin ca la renault), motorul HDi nu o sa faca probleme. Daca o luati de afara, o sa aiba alte dotari decat cele "pentru europa de est" care se vand aici. Diferentele sunt subtile, dar numeroase: al doilea torpedou pe bord, indicator temperatura exterioara, consola altfel desenata, etc, etc, etc.


sa aveti noroc de ea!
Go to the top of the page
 
+Quote Post
TDiFan
post Aug 10 2006, 12:20 PM
Post #6


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 202
Joined: 5-July 05
From: Oradea (Bihor)
Member No.: 50.567



Multumesc domnule Salageanu. Apreciez review-ul facut acestei masini.


Dupa discutii pe PM avute cu Rue am decis sa mai amanam momentul achizitionarii pana dupa 1 ianuarie 2007. Vom vedea ce va fi atunci.



Multumesc pentru mi-ati raspuns, si daca mai are cineva de adaugat ceva, sunteti bineveniti.

PS: In legatura cu consumul, am avut in 2002-2003 un VW Polo 1.7SDI 60CP, consum atentie (3-3,5) cu acceleratii progresive si viteza maxima 120km/h, dar constant aprox 100km/h.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th April 2024 - 06:20 PM