IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Test drive Peugeot 508

This topic is about Test drive Peugeot 508, the author, T u d o r , wrote about: Am testat si 508-ul. Echiparea era baza bazei cu motorul cel mai mic din gama, 1.6 hdi-ul de 112 CP. Practic cea mai ieftina versiune, undeva pe la vr ... To read more just scroll down

 
Reply to this topicStart new topic
> Test drive Peugeot 508
T u d o r
post Jun 10 2011, 11:47 PM
Post #1


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Am testat si 508-ul. Echiparea era baza bazei cu motorul cel mai mic din gama, 1.6 hdi-ul de 112 CP. Practic cea mai ieftina versiune, undeva pe la vreo 20000 euro DDP. Desigur fiind model nou inca nu beneficiaza de ofertele tipice francezilor dar sunt convins ca dupa aplicarea reducerilor poate fi luat cu 17-18 mii.
Deci: interiorul de mare calitate chiar de la echiparea de baza. Dotari suficiente dar pentru o masina de top mai trebuie sa adaugi niste bani pentru tot soiul de gadgeturi pe care le gasesti in oferta. Scaunele putin mai inguste ca la 308 dar nu asa mici ca la Passat ca sa ma refer la un model binecunoscut. In general masina lasa impresia ca este dintr-o clasa superioara celei medii. E mare... foarte mare la cei 4.90 metri ai ei iar ampatamentul e foarte generos. Daca vreti, cred ca Peugeot a aplicat marea smecherie pe care au facut-o si Volvo si Skoda inaintea lor, situarea intre clase a modelelor lor. Asa poti avea pretentii (de imagine si financiare) de clasa superioara cu un model de clasa inferioara. O reteta buna.
Motorul era cuplat la binecunoscuta (de mine cel putin smile.gif ) cutie cu 5 rapoarte pe care am avut-o si eu pe 307 cu acelasi motor. M-am asteptat sa care cu greu magaoaia dar n-a fost chiar asa. Sigur ca nu am avut pretentii de nici un fel dar totusi masina s-a miscat decent. Motorul asta fantastic a miscat bine cele 200 kg pe care 508-ul le are in plus fata de 307/308, mult mai bine decat mi-am imaginat eu. Am parcurs un traseu mixt oras/sosea virajata de cca 50 km. Pentru amatorii de consumuri am reusit o medie de 5.2%. Aceeasi pe care am avut-o si cu 308 e-hdi cu precizarea ca aici n-a mai fost vorba doar de ciclu urban ci mai mult extraurban. Oricum am mers intr-un ritm bun, cu acceleratii si viteze constante de 80-90 km/h. Pentru cei care stiu traseul e vorba de Rm. Valcea - Olanesti.
Impresiile mele sunt mai mult decat pozitive. Masina e incredibil de silentioasa, practic nu auzi nici macar zgomotul de rulare. Am atins pe o portiune dreapta si 120-130 km/h, viteza la care n-am sesizat suieratul vantului pe caroserie. Prin comparatie masina mea zici ca e Taz, diavolul tazmanian. biggrin.gif Superba pentru cineva care apreciaza un condus relaxat. Directia foarte precisa, mai precisa si mai sharp decat la Accord. Am fost foarte mirat de tinuta de drum ferma, Passat like. Cu toate astea amortizarea denivelarilor s-a facut intr-un mare fel. Probabil francezii au tintit referinta clasei ca punct de reper. Din unele puncte de vedere cred ca si-au atins telul.
Din pacate nu va pot spune prea multe despre dotarile masinii pentru ca erau cele minimale. Muzica se auzea ok pentru instalatia baza de gama, AC automat isi face treaba bine... normalitate.
As fi foarte interesat de o echipare de top cu 2.0 hdi 163 Cp si cutie automata clasica cu 6 rapoarte. In lista de echipamente de serie si cele cateva optionale se numara diverse fitze cum ar fi HUD, camera video pentru marche arriere, faruri directionale, DRL si altele pe care le puteti gasi pe pagina de internet a marcii. O masina cum mi-ar placea mie ar fi cam 28000 DDP fara aplicarea reducerii.
Desigur ca exista o echipare top-top cu 2.2 hdi biturbo si cutie automata si dotari complete care are un pret prohibitiv de vreo 34000 euro dar e prea mult pentru un Peugeot. Imaginea marcii nu permite astfel de extravagante dar modelele decente au pret foarte bun si dotari excelente si merita luate in calcul la o eventuala achizitie din clasa medie.


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th April 2024 - 06:35 AM